Kredi Haberleri

Emlak alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Her insanın hayali kendine ait bir evde oturmaktır. Bunun için yıllarca para biriktirir. Sonunda konut kredisi başvurusu için gerekli peşinatı toplayabilen kişiler internette satılık konut ilanlarını incelemeye başlar. İlanlara bakarken dikkat etmeniz gereken içindeki tuzaklardır. İlanlardaki en belirgin ve ilk yanıltan tuzak ilan fotoğrafları ile kurulur.

Çekilen fotoğraflar bilgisayarda ki photoshop programlarında temizlenir, büyütülür, aydınlatılır. Allanır pullanır süslenir, dikkat çekici başlıklarla size sunulur. Siz de tabii bu fotoğraflara bakarak  dairenin büyük, aydınlık ve ferah olduğunu düşünürsünüz. Bazı emlakçılar ise bu programları kulanmayı bilmediği için karanlık, dar ve sıkıcı görünen ev fotoğraflarını koyarlar. Kendi adıma söyleyeyim o ilanlara bakmak bile istemem.

Hangi ilanlara bakmalıyız?

İlandaki fiyat gerçekçi ise o ilana bakabiliriz.. 3+1, Ferah, iki balkonlu, ebeveyn banyolu bir dairenin fiyatı bulunduğu muhite göre müthiş ucuzsa o daireyi merak edip incelemeyin bile. Verilen fiyat o bölgenin reel fiyatlarının maksimum yüzde onu kadar ucuz olabilir. Daha fazla bir ucuzluk varsa o dairenin ya çok büyük bir sıkıntısı vardır ya da o daire çoktan satılmıştır. Zamanınızı boşa harcamış olursunuz.

Bir de dairenin özelliklerinin belirtildiği bölümler var. Oralara dikkatle bakmanızı tavsiye ederim.  Bazen buralarda abartılmış bilgilere de yer verilir. Ancak genelde burada abartılan kısım konumu ile ilgili maddelerdir. Okula yakın olmasını tercih edenler için bu kısım mutlaka işaretlenir. Eğer sanayi bölgesine yakınsa işçi servisi güzergahında olduğu( olmasa da ) belirtilir. Civarında park varsa  ki bu on dakikalık mesafede bile olsa” çocuk parkı “kısmı işaretlenir. Mahallede bir sağlık ocağı varsa  “sağlık kuruluşlarına yakın” kısmı işaretlenir.

Sadece ilana bakarak karar verilir mi?

  • Size tavsiyem ; ilandan beğendiğiniz daireyi gündüz ,kendi gözünüzle mutlaka görün.
  • Binada oturanların bir kaçıyla görüşüp sıkıntıları varsa öğrenin.
  • İskanı olup olmadığını emlakçınıza sorun. Bazı emlakçıları tenzii ederek söylüyorum çoğunlukla yalan söylüyorlar. Hele çok fazla yemin ediyorsa o emlakçıdan uzak durun. Çok yemin eden çok yalan söyler.
  • Diyelim emlakçı iskanı var dedi. Siz inanmadınız. Bu durumda yapmanız gereken ; ilçe belediyesine gidip binanın adres bilgileriyle sorgulamak. En doğru bilgiyi size onlar verecektir.
  • Şimdiki yapı denetim kurallarına göre en üst kattan daire almaya asla çekinmeyin. Çünkü yeni izolasyon malzemeleri ile en üst katlar ile ara katlar arasında pek bir fark kalmadı. Gerek ısı gerekse sıvı yalıtımı bu malzemelerle en üst düzeyde sağlanmaktadır. Ama eskiden kalma bir inanışla bu dairelerin fiyatı daha ucuzdur. Bu sizin bütçeniz için bir artı değerdir aslında.
  • İskanlı bir binada sıfır bir daire almaya niyetlendiyseniz en az bir on bin lirayı daha bütçenize eklemelisiniz. Kombisi, ankastresi, asansör açılış ücreti vs.
  • Binanın aidatı da önemlidir. Bazı binalarda merkezi ısıtma vardır. Merkezi ısıtma kombiye göre daha ucuz ve kaliteli ısınma imkanı verir. Dezavantajı ise  evden uzun süre uzak kalsanız dahi minimum ısınma bedelini mutlaka ödemelisiniz.  Bu ısınma sisteminde aidat haliyle diğer sistemlere göre daha fazla olacaktır.
  • Aslında sizin için en önemli kriter binada oturan insan profilidir. Atalarımız “Ev alma ,komşu al !”sözünü boşuna söylememişlerdir. Bu sebepten komşulardan bir kaçı ile görüşebilirsiniz. Böylece nasıl insanlarla birlikte bir ömür geçireceğiniz hakkında fikir oluşur zihninizde.

Sonuçta bütün bunlara dikkat ettiniz, evi gördünüz, iskan durumu, krediye uygunluğunu kontrol ettiniz ve karar verdiniz ki ev size uygun. O zaman hiç düşünmeden konut kredisi başvurusu yapın ve hemen alın o evi.

Konut kredisi faiz oranlarını ve bankaların konut kredisi aylık taksitlerini görmek için kredi hesaplama aracımızı kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir