Kredi Haberleri

Konut Kredileri ve Konut Kredisi Çeşitleri

Türkiye’de konut kredisi pazarının gelişmesi ve faiz oranlarının düşmesi, bankalar tarafından yeni ürünlerin ortaya çıkarılmasına sebep oldu. Bu ürünler genel olarak tanınmakla birlikte aslında bazı durumlarda tüketici için kritik bir durum oluşturmaktadır. Konut kredisi kampanyası ve konut kredisi faiz oranlarının çeşitliliği nedeni ile tüketicilerde kafa karışıklığını önlemek için kredihizmetleri.com  olarak bu ürünleri size daha iyi anlatabilmek için aşağıdaki yazıyı hazırladık.

1)Sabit faizli, sabit taksitli konut kredisi.

Türkiye’de genellikle kullanılan konut kredisi çeşidi sabit faizli ve sabit taksitli konut kredisidir. Bu kredi ürününde faiz oranları her ay ilk sözleşme yapıldığında belirlenen faiz oranlarıyla sabittir. Faiz oranları değişiminden etkilenmez. Erken ödemek isterseniz sözleşmeye göre belirli bir yüzdeyi ek olarak vermeniz gerekebilir.

2)Değişken faizli konut kredisi.

Değişken faizli konut kredisi, bankanın belirli bir endekse göre ayarladığı ve her ayki faiz oranını bu endekse göre belirlediği konut kredisi ürünüdür. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus, faiz oranı değişimine bir üst limit belirlemektir. Diğer bir deyişle, faiz oranlarının çok artmasına karşın, banka ile anlaşmalı olarak bir üst limit belirlemek sizi koruyabilir.

3)Her şey dahil konut kredisi.

Konut kredisi alınacağı sıradaki bütün masraflarınızın dahil edilip, kredilendirildiği kredi ürünüdür.  Bunların içinde sigorta primleri, kredi masrafları ve hatta emlakçı komisyonu bile dahildir. Süprizlerle karşılaşmak istemiyorsanız bu kredi ürününü tercih etmeniz sizin yararınıza olacaktır.

4)Dönemsel ödemeli konut kredisi.

Geliriniz aylık bir düzene bağlı değilse, sadece belirli dönemlerde elinize para geçiyor ise tercih edeceğiniz konut kredisi ürünü dönemsel ödemeli kredilerdir. Özellikle turizm işletmeleri ve çiftçiler için kullanımı çok uygundur.

5)Dövize endeksli konut kredileri

Dövize endeksli kredilere uygulanan faiz oranlarına baktığımızda oranların ciddi olarak düşük olduğunu söyleyebiliriz. Bankalar yurtdışından borçlanma yolu ile konut kredisi kullandırmaktadırlar. Bu nedenle TL bazlı konut kredilerinde kur riskini uygulanan aylık faiz oranlarına yansıtmaktadırlar. Dövize endeksli konut kredisi kullandırımında bankanın kur riski bulunmadığı için faiz oranları oldukça düşük seviyededir.

Ancak dövize endeksli geliri olmayan tüketici için bu konut kredisi yüksek risk içermektedir. Dövize endeksli konut kredisini sadece geliri de dövize endeksli tüketiciler için önermekteyiz.

 6)Refinansman(Krediyi yeniden yapılandırma)

Refinansman , kredi faizlerinin düştüğü dönemde mevcut kredinizi yeniden finans etme yöntemi ie daha düşük faiz oranından yapılandırmanızı sağlamaktadır. Yüksek faiz oranı ile aldığınız Konut kredisini ilerleyen dönemlerde konut kredisi faiz oranlarında ciddi bir düşüş olduğu zaman kendi bankanız ya da başka bir banka aracılığı ile refinansman yapabilirsiniz. Refinansman yapmayı düşündüğünüzde ilk önce kendi bankanızla görüşme sağlamalısınız. Çünkü başka bir bankadan refinansman işleminde ek dosya ve ekspertiz ücreti masrafları doğabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir