GBP Nedir? GBP Hangi Ülkenin Para Birimidir? 1 GBP Kaç TL?
 • ALTIN (TL/GR)
  971,38
  % 0,89
 • AMERIKAN DOLARI
  18,4902
  % 0,05
 • € EURO
  17,8055
  % 0,36
 • £ POUND
  19,9224
  % 0,75
 • BITCOIN/TL
  373516,709
  % 5,32
 • RIPPLE/TL
  8.83
  % 1,88
 • ETHEREUM/TL
  25651
  % 4,28
 • BIST 100
  %
Developer Mode on

Gbp Nedir? Gbp Hangi Ülkenin Para Birimidir? 1 GBP Kaç TL?

Gbp Nedir? Gbp Hangi Ülkenin Para Birimidir? 1 GBP Kaç TL?

Gbp nedir? GBP açılımı ne demek? Gbp hangi ülkenin para birimidir gibi sorular ülkemizde sıklıkla aranan ekonomi terimleri arasında yerini almış durumda. Bilindiği üzere ülkeler kendilerine ait para birimlerini kullanırlar. Kullanılan bu paraların da birer kodu vardır. Bu kodlardan biri olan GBP uluslararası bir para birimi olarak ön plana çıkıyor.


Bu kodu gören yüzlerce kişi bir anlam veremediği için internet üzerinden araştırma gerçekleştiriyor. Yapılan bu araştırmalarda GBP açılımı nedir? GBP hangi ülkenin para birimidir? GBP ne demek? GBP hesabı nedir gibi sorular sıklıkla araştırılıyor. Biz de yazımızın devamında bu sorulara cevap vereceğiz. GBP hakkında daha çok bilgiye sahip olmak için okumaya devam ediniz.

GBP Nedir?

gbp nedir

Uluslararası bir para birimi olan GBP’nin ülkemizde bilinen diğer ismi ise İngiliz Sterlini’dir. İngiliz Sterlini uluslararası finansal piyasalarda GBP sembolü ile gösterilir ve o şekilde bilinir. Bu para biriminin kullanıldığı ülke Birleşik Krallık olarak geçmektedir. İsminden yola çıkarak bu para biriminin sadece İngiltere’de kullanıldığını düşünen birçok kişi vardır. Fakat bu yanlış bir düşüncedir. Çünkü GBP; İskoçya ve Kuzey İrlanda ülkelerinde de basılarak kullanılabilmektedir.

GBP para birimini kullanan ülkeler denizleri aşmıştır. Deniz aşırı yerler olarak bilinen; Cebelitarık, Man Adası, Guernsey, Jersey ve Falkland Adaları dahil birçok yerde İngiliz Sterlini kullanılmaktadır.

GBP Açılımı Nedir?

gbp nedir

Küresel piyasada GBP ismi ile bilinen İngiliz Sterlini uluslararası piyasada değeri ile büyük saygı ve kabul görmektedir. Hatta bazı ülkeler, gelen turistlerin sadece GBP kullanmasına müsaade etmektedir. GBP açılımı “Great Britain Pound” olarak söylenmektedir. Kelimelerin ilk harfleri alınarak oluşturulan GBP kodu tüm dünyada yasal olarak kabul edilmiştir.


Great Britain Pound para biriminin Türkçe ismi Büyük Britanya Poundu olarak ifade edilir. Bu nedenle İngiltere’nin yasal para birimi olan GBP aynı zamanda Galler’de de yasal para birimi olarak kullanılmaktadır. Bu açıdan Sterlin’i kasteden bir kod olduğunu söylemek yanlış olmaz. İngiliz Sterlini’nin İngilizce ifadesi Pound Sterling’tir. Buradan yola çıkarak GBP nedir sorusuna İngiliz Sterlini’nin uluslararası piyasada geçerli olarak kullanım kodu GBP’dir cevabı verilebilir.

GBP Hangi Ülkenin Para Birimidir?

gbp nedir

GBP’nin, İngiliz Sterlini’nin küresel piyasada bilinen bir kodu olduğunu söylemiştik. Bu kod ile tanınan para biriminin merkez olarak kullanıldığı ülke İngiltere’dir. İngiltere ile beraber GBP kullanan ülkeler; Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda olarak biliniyor.

Paranın basım yeri olarak resmiyette Bank Of England ön plana çıkıyor. İskoçya ve Kuzey İrlanda’da ise Royal Bank of Scotland ve Clydesdale Bank bilinen ve kullanılan bankalardır. Bu bankaların ortak olarak kullandığı para birimi Sterlin’dir. Ortak olarak kullandıkları kod ise GBP’dir.

GBP Nedir? Sterlin ve Pound Aynı Şey mi?

gbp nedir

Sterlin, uluslararası piyasalarda GBP kodu ile ifade edilmektedir. Yani 1 GBP kaç TL ifadesi ile 1 Sterlin kaç TL ifadesi aynı şeye işaret etmektedir. GBP kodunu bir para birimi olarak kabul etmek doğrudur. Yani döviz kuru olarak işlem gören Sterlin ile GBP kod sistemi aynı para birimini ifade etmektedir.

Sterlin para birimi birçok ülkede kullanılmaktadır. Bu nedenle Birleşik Krallık da kullanılan sterlinin diğer sterlinlerden farkını ortaya koymak için Pound Sterling denilmektedir. Diğer ülkelerde de Mısır poundu, Lübnan poundu, Sudan poundu ve Suriye poundu gibi isimler kullanılmaktadır.

GBP Nedir? GBP Para Birimi Olarak Kullanılabilir mi?

GBP küresel piyasalarda kabul görmüş bir kod sistemi olarak ön plana çıkıyor. Bu kod sistemi para birimi olarak kabul edilmekte ve işlem yapılmaktadır. Döviz kuru olarak işlem yapılabilen bu kod sistemi diğer para birimlerine çevrilebilmektedir. Bu çevirme işlemi yapılırken Sterlin’e göre yapılmaktadır.

gbp nedir

2000 GBP Kaç TL? GBP Nedir?

Pound’un döviz kurlarında ki kodu GBP’dir. Bu nedenle 1 GBP kaç TL sorusuna cevap verirken pound’un TL karşısındaki değerine göre işlem yapılmalıdır. Bu yazı yazıldığında 1 Pound 10,43 TL den işlem görmekte idi. Bu nedenle 2000 GBP 20.860 TL’ye karşılık gelmektedir. Siz bu yazıyı okuduğunuzda 1 Pound değeri değişmiş ise döviz çevirici aracımızı kullanarak 1 Pound kaç TL hesaplayarak öğrenebilirsiniz.

GBP USD Nedir?

GBP para biriminin TL değeri merak edildiği kadar USD karşılığı da çok kişi tarafından araştırılıyor. GBP nedir yazısı yazıldığı anlarda 1 GBP USD değeri 1,38 Dolar’dan işlem görmektedir. GBP USD güncel değerini öğrenmek için kredihizmeti.com anasayfasında bulunan döviz çevirici aracından güncel değeri öğrenebilirsiniz.

YORUMLAR YAZ