USD33,04
EURO35,99
JPY0,210000
RUB0,376000
GBP42,99
EURO/USD1,09
BIST11.064,85
GR. ALTIN2.559,84
BTC57.936,44

Altın Ne Zaman Almak Gerekir? Bu 6 Kurala Dikkat!

altın ne zaman almak gerekir kredihizmeti
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın ne zaman almak gerekir sorusunu özellikle 2020 yılında çokça duyduk. Hızlı ve kazançlı bir yükseliş gösteren altın, yatırımcısını oldukça mutlu etti. Bu yükseliş devam ederken yatırımcılar yükselmeye devam eder mi? Düşüş gerçekleşir mi? Gibi sorular nedeniyle hangi dönemde altın ne zaman gerekir diye düşünmekten karar verememiş durumdalar. 

Ülkemizde ve dünya üzerinde en mantıklı yatırım aracı olarak altın her zaman zirveyi oynamaktadır. Yatırımcıların en güvendiği maden ve yatırım şekli olarak her dönem işlem görür. Kendine güven yatırımcılarını hiçbir zaman yarı yolda bırakmayan altın özellikle pandemi döneminde hızlı bir şekilde yukarı yönlü bir tırmanış gerçekleştirdi.  

Bu hızlı yükseliş nedeniyle yatırımcılar ekonomistlerin ve uzmanların yorumlarını oldukça merak eder hale geldi. Yatırımlarını yönlendirmek ve uygun seviyeden alış yapabilmek için en uygun zamanı kollamaya başladılar. 

Altın Fiyatları Neden Artar?

altın ne zaman almak gerekir kredihizmeti

Ülkemizde genel olarak dolar ve altın artışı orantılı şekilde ilerler. Doların artışa geçtiği dönemlerde altında da yaklaşık oranda bir yükseliş gözlemlenir. Bunun dışında piyasada nakit akışının artması alım gücünü de artırmaktadır. Alım gücü artan vatandaş altına çok daha fazla talep gösterir. Bu talep nedeniyle altının fiyatı yükselir.  

Bir diğer neden ise reel faiz oranlarında yaşanan düşüşlerdir. Bu durum yaşandığı dönemlerde yatırımcılar ellerindeki nakit paranın altın olarak tutulmasının daha karlı olduğunu bilir. Bu nedenle yine altına talep artar. Talep artışı nedeniyle de altın fiyatları yükselir. Altın ne zaman almak gerekir sorusunun cevabını bilen yatırımcılar genelde bu dönemlerde altın alırlar. 

Altın Yatırımında 6 Altın Kural

Altın yatırımı yapacak yatırımcılar tarafından unutulmaması gereken ve dikkat etmesi 6 altın kural vardır. Kazançlı bir yatırım yapmak ellinizdeki birikimi doğru şekilde değerlendirebilmek için aşağıdaki tavsiyeleri uygulayabilirsiniz. Sizlere vereceğimiz tavsiyeler yatırım tavsiyesi değildir. Uzmanların genel görüşlerinden analiz edilmiş 6 altın kuraldır. 

1- Altın ve İnsan Psikolojisi Paralel İlerler

Altın yatırımında diğer yatırım araçlarında olduğu gibi her zaman bir risk söz konusudur. Bu riskin nedeni ise insan psikolojisidir. Çünkü altının durumu insan psikolojisine paralel olarak değişim gösterir. Eğer insanlarda ve piyasada genel bir tedirginlik hakimse altın fiyatları yükselir. Eğer piyasa ve insanlar rahat bir tutum sergiliyor ise altın fiyatları olduğu seviyeyi korumaya çalışır.

Bu duruma örnek olarak 1970’li yıllarda yaşanan petrol krizi gösterilebilir. Krizin yaşandığı bu dönemde piyasadaki tedirginlik nedeniyle altın fiyatları yükselişe geçti ve önün alınamaz bir tablo çizdi. Fakat 1980-2000 yılları arasında piyasadaki olumlu gelişmeler altının durgunluk yaşadığı bir dönem olarak tarihe geçmiştir.

2- Tüm Birikimi Altına Yatırma

En iyi yatırım aracı olarak gördüğünüz bir yatırıma aracına dahi yatırım yapsanız tüm birikiminizi oraya yönlendirmeyin. Bu durum birikiminizi ve kazancınızı riske sokabilir. Çünkü piyasalar değişkendir. Ne zaman ne olacağı belli olmaz.  

Siz altın ne zaman almak gerekir acaba diye düşünürken bile elinizdeki nakitte kayıp yaşayabilirsiniz. Bu nedenle birikiminizi farklı yatırım araçları arasında pay edin. Bir tarafta zarar ederseniz diğer taraftan elde edeceğiniz kar sizi dengede tutsun.  

altın ne zaman almak gerekir kredihizmeti

3- Altını Güvende Tutun

Genel olarak ülkemizde altına yatırım yapan kişiler bu altınlarını evde yani yastık altı altını olarak saklarlar. Fakat bu durum hırsızların iştahını kabartan bir durumdur. Güvenli bir saklama yöntemi değildir. Bunun yerine uzmanların da tavsiyesi yatırımların bankada muhafaza edilmesidir. Bankadan yıllık 300-400 TL arası bir kasa kiralayarak değerli yatırımlarınızı burada muhafaza edebilirsiniz.

4- Altın Hesabı Aç – Altın Ne Zaman Almak Gerekir?

Günümüzde kişisel verilerin korunması kanunu ile dijital bankacılık kullanımı sürekli olarak artmaktadır. Altın ne zaman almak gerekir diye düşünmeden dijital bankacılık sayesinde herhangi bir altın, yarım altın ve döviz kurumu takibinin kolaylığı ile döviz alımı tek tıkla gerçekleşmektedir.

Ayrıca banka hesapları üzerinden açacağınız altın hesabı ile altın alımları daha düşük komisyonludur. Piyasanın gidişatına göre akıllı telefonunuzdan hesabınıza girerek al/sat yapabilirsiniz. Hem de gram olarak alış yapabilirsiniz.  

5- Altın Borçlanmamaya Çalışın

Borç sahibi birinin kredi mi yoksa altın mı diye tereddüt içerisinde bu iki seçenekten biri ile borçlarını kapatmaya çalıştığını görürüz. Seçeneğini altın tarafından değerlendiren kişilerin ise aklına altın ne zaman almak gerekir sorusu gelir. Altın ne zaman almak gerekir sorusundan da önemli olan bir soru vardır. O da altın düşer mi sorusudur.  

Bu soruyu genellikle altın borcu olan kişiler sormaktadır. Çünkü borçların en tehlikesi altındır. Sürekli olarak yükselen bu değerli maden ile borçlandığınızda ilk yıkılan siz olursunuz. Bu nedenle geliriniz nasılsa o şekilde borçlanmaya çalışın. Eğer altın borcunuz varsa da yükselişin gerçekleşmeye başladığı anda o borcunuzdan kurtulmaya çalışın.  

altın ne zaman almak gerekir kredihizmeti

6- Takı Merasiminde Bütçeni Aşma

Bir gelenek olarak düğünlerde ve kutlamalarda takı merasiminde altın takılmaktadır. Takı merasiminde kişilere rezil olurum düşüncesi ile bütçeyi aşan miktarlarda altın alınır. Bir diğer düşünce ise takılan altının ileriki bir zamanda kendisine geri döneceğidir. Bu nedenle yüksek bir takı takmak ister.  

Fakat dönem artık o dönem değil. 2 yıl önce çeyrek takan biri bu yıl bir düğün yapmış olsa o çeyrekler ona geri gelmeyecektir. Çünkü altın büyük bir hızla yükselmiş durumda. Şu sıralar bir durgunluk dönemi yaşıyor olsa da yine de fiyatlar yüksek. Altın ne zaman almak gerekir sorusunu eğer birikim için soruyor iseniz bazı uzmanlar bu durgun dönemlerin değerlendirilmesi gerektiğini söylemektedir.

Altın Günün Hangi Saatinde Alınır? Altın Ne Zaman Almak Gerekir?

altın ne zaman almak gerekir kredihizmeti

Altın yatırımı birçok püf noktayı da beraberinde getirmektedir. Öyle ki altını günün hangi saati aldığınız bile kazancınızda büyük bir rol oynamaktadır. Bu konuda altın yorumları uzman kişileri sabah saat 11:30 ile 12:00 arası altın alımının daha uygun olacağı görüşündedir.  

Bunu nedeni ise saat 15:30’da New York borsasının açılışıdır. Bu borsanın açılmasının ardından piyasada değişimler yaşanabilir. Bu da altın fiyatlarını yükseltebilir. Genel itibari ile de New York borsasının açılmadığı zaman diliminde altınlar bir önceki günün fiyatından satışa sunulmaktadır. Bu da kar elde edebileceğiniz anlamına gelebilir. Tabi altın fiyatlarında düşüş gerçekleşmezse!

Altın Ne Zaman Almak Gerekir? Altın Piyasası Saat Kaçta Açılır?

Piyasaların da tıpkı dükkanlar gibi açılış ve kapanış saatleri vardır. Bu durum altın alacaklar için de aynıdır. Peki, altın ne zaman almak gerekir, piyasa saati kaçta açılır? Ülkemizde altın piyasasından alım yapabilmek için günde iki farklı uygulama ile işlem yapabilirsiniz. Sabah 9:00 – 13:00 arası altın alımı için ilk bölüm gerçekleştirilir. Altın piyasasının diğer açılış saat aralığı ise 15:00 – 17:15 arasıdır. 

Altın Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

altın ne zaman almak gerekir kredihizmeti

Altın alacaklar dikkat etmesi gereken noktaları iyi analiz etmelidir. Dünyada meydana gelen olayları takip etmeli ve buna göre bir rota belirlemelidir. Genel olarak ekonomik gelişmeler sonucunda altın fiyatları yükselir veya düşer. Bunun dışında altın fiyatlarını belirleyen en büyük kriter arz ve taleptir. Altın ne zaman almak gerekir sorusuna cevap bulabilmek için altın fiyatlarını belirleyen şu faktörlere dikkat etmek gerekir.

  • Küresel jeopolitik riskler altın fiyatlarını belirler.
  • Küresel enflasyon altın piyasasında dalgalanmalar meydana getirir.
  • Piyasadaki nakit akışı altına talebi artırır. Bu da fiyatların yükselmesine neden olur.
  • Küresel reel faiz oranları yine altın talebini artırır. Bu nedenle de altın yükselişe geçer.

Altın Ne Zaman Düşecek? Altın Ne Zaman Almak Gerekir 2020?

altın ne zaman almak gerekir kredihizmeti

Altın yorumları uzman değerlendirmelerinde farklı görüşlere sahne oluyor. 2020 yılında büyük yükselişler gerçekleştiren altın 540 TL seviyelerine kadar çıkarak tarihi rekorlara imza attı. Bu yükselişte pandeminin ve ABD ile olan ilişkilerin büyük etkisi gözlemlendi. Enflasyonla mücadele eden ülkemizde Merkez Bankası hamleleri döviz ve altında gerekli etkiyi gösteremedi.  

Bunun üzerine Merkez Bankası Başkanın görevden alınması ve Ekonomi ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifası ardı ardına geldi. Bu gelişmeler piyasalarda olumlu bir etki gösterdi. Hem dövizde hem de altın da düşüşler yaşandı. Yeni Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı ve Maliye Bakanı yaptığı hamlelerle piyasayı biraz olsun rahatlattı.  

altın ne zaman almak gerekir kredihizmeti

Bu hamleler sonucunda 440 TL seviyelerine kadar düşen altın şuan 450-460 TL seviyelerinde dengede duruyor. Bu durum altın düşecek mi sorusunu da beraberinde getiriyor. Yatırımcılar altının durumunu merak ettiği için altın ne zaman almak gerekir merakını da gidermek istiyor.  

2022 yılına gelindiğinde altın tarihi zirveleri zorlamaya devam etti. 1000 TL üzerinde satılan gram altın daha sonra yapılan müdahaleler ile 670 seviyelerine kadar geriledi. Bu seviyeler yatırımcılar için altın alma fırsatı olarak değerlendirildi. Büyük bir yatırımcı kitlesi paralarını altına yönlendirdi.  

Rusya ve Ukrayna savaşının başlaması ile beraber altın tekrarda yükselişe geçti. 940 TL seviyelerine kadar gelen altın fiyatlarının daha da yükselmesi bekleniyor. Altın 2022 de ne olur sorusunun cevabı her gün değişim gösteriyor.

2021 Altın Fiyat Tahminleri  – Altın Ne Zaman Almak Gerekir?

altın ne zaman almak gerekir kredihizmeti

Altına yatırım yapacak vatandaşın altın yorumları da piyasaya dair ipuçları veriyor. Vatandaş, 2021 yılı için altında bir yükseliş bekliyor ve buna göre yatırımlarını yönlendiriyor. Uzmanlar da aynı görüşü paylaşıyor. Fakat bu yükselişin agresif bir yükseliş olmayacağı yorumu yapılıyor. 2021 yılında altının 480 TL seviyelerinde denge olacağı büyük bir ekonomik sıkıntı yaşanmadığı takdirde bu yükselişinin sürdüreceği yorumları ön plana çıkıyor.

Gram altın fiyatı, ons altın, çeyrek altın, hisse senedi, forex, kripto para ve dövizlerin güncel değerlerini sitemizde bulabilirsiniz. Anasayfa bölümümüzde ve burada yer alan gram altin Aralık 2020 tablosunu analiz edebilirsiniz. Aynı zamanda canlı borsa ile fiyatları takip etmeniz mümkün.

Yatırım danışmanlığı hizmetleri alarak yatırımlarınızı yönlendirebilirsiniz. Burada ifade edilen konular yatırım tavsiyesi değildir. Niyetimiz sizlere güncel ve genel konularda haber vermektir. Altın ne zaman almak gerekir analizini en iyi yatırım danışmanlığı şirketleri hizmetleri kapsamında sizlere sunacaktır.

Altın Almak İçin Uygun Zaman mı?

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşla beraber borsa, kripto ve altın piyasasında büyük dalgalanmalar yaşandı. 640 TL seviyelerine kadar gerileyen gram altının fiyatı 940 TL seviyelerini gördü. Uzmanlar altın geldiği noktayı unutmaz varsayımı ile yine altının 1000 TL üzerinde seyredeceğini düşünüyorlar. Bu açıdan bakıldığı zaman altın almak için uygun zaman olduğu sonucu çıkıyor.  

Uzmanlara göre altın almak için belirli bir zaman dilimi bulunmamaktadır. Portföy yönetim şirketleri ve yatırım danışmanlığı hizmeti yapan kişiler, yatırımcı kişilerin her dönemde kenarda tuttuğu bir miktar altını olması gerektiği savunulmaktadır. Burada karar tamamen yatırımcının inisiyatifindedir. Altına ayıracağınız para kısa süre içinde size lazım olmayacak ise her dönemde altın almak ve köşede yatırım olarak sağlamak fayda sağlayacaktır.

Altın Ne Zaman Almak Gerekir? Bu 6 Kurala Dikkat!

Hangi Altını Almak Daha Karlı?

Altın almak isteyen kişiler külçe altın, yarım altın, ziynet altın, çeyrek altın, gremse altın, cumhuriyet altını gibi altınlar arasında kalmakta. Altın yatırımı yapan yatırımcılar ve uzmanlar gram altına yapılan yatırımın daha kazançlı olduğu konusunda hemfikirler.

Bunun nedeni ise işçilik maliyetinin olmaması ve değerinde hemen satılmasıdır. Altın bozdurmak istediğinizde kuyumcularda rahatlıkla bozdurabilir ve satın almak istediğinizde de yine aynı kolaylıkla gram altın alabilirsiniz.  

Bilezik ve takı şeklinde alınan altınlara ek olarak işçilik maliyeti yüklenmektedir. Tabi bu işçilik maliyetleri altın bileziği satarken yatırımcının faydasına bir gelir sağlamamaktadır. Uzmanlar arasında tavsiyede bulunanların kişisel olarak yer alan yorum ise yatırımcısına daha çok gram altının önermek yönündedir.

Altına Yatırım Yapmak Doğru mu?

Altın her dönem güven ile müşteri arasında imzalanacak yatırım aracı olmuştur. Her dönemde insanlar altın ne zaman almak gerekir sorusunu sorarak yatırımlarını altına yönlendirecekleri uygun zamanı kollamışlardır.  

Tabi kısa vadede bir kazanç için ayar altın alıp satmak pek önerilmemektedir. Fakat uzun vadeli bir yatırım düşünüyorsanız altın yatırımcıların sığınacağı güvenli bir liman olduğu bu yatırım yapanların içerisinde bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.  

Unutmayın ki herkesin söylediği şeyler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Borcunuza, durumunuzu değerlendirip yer alan bilgilere göre altın almak tercihlerinize uygun olmayabilir. Kriterlerinizi, mevduat kabul etmeyen bankalar ile karşılaşabileceğiniz banka sorunlarına karşı da önemlerinizi almanızda fayda var.  

Gerçekleştireceğiniz hesap açım ve işlemleri yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. İşlemler sırasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesinde dikkatlice incelemeyi unutmayınız. 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kredi Hizmeti ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!