USD32,35
EURO34,46
JPY0,212000
RUB0,346300
GBP40,29
EURO/USD1,06
BIST9.814,19
GR. ALTIN2.485,07
BTC68.944,06

Emeklilere Oturma İzni Veren Ülkeler | 5 Farklı Ülkede Emeklilik Hayatı Yaşayın

kredihizmeti emeklilere oturma izni veren ülkeler
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Emeklilere oturma izni veren ülkeler son yıllarda Türkiye vatandaşları tarafından sıklıkla araştırılmaktadır. Emekli ikramiyelerini alan vatandaşlar farklı ülkelerde oturum izni alarak emekliliğin tadını çıkarmanın hayalini kurmaktadır. Dünya üzerinde 5 farklı ülke Türkiye’den emekli olan vatandaşlara kolaylıkla oturum izni hakkı tanımaktadır. Biz de sizlere bu ülkeler hakkında bilgi vereceğiz.

Türkiye özellikle emekliler için zor bir yaşam sunmaktadır. Emekli olan kişiler maaşları ile geçinmekte zorluk çektiği için ek iş imkanları aramak zorundadır. Bazı emekliler ise aldıkları ikramiyeler ve maaşları ile daha renkli ve farklı bir hayat sürmenin hayali ile yaşamaktadır. Bu hayalleri onları dünyanın farklı ülkelerine karşı daha da yakın hissetmelerini sağlıyor. Fakat oturum izni veren ülke sayısı kısıtlı olduğu için seçim yapma hakları da kısıtlıdır.

Emeklilere Oturma İzni Veren Ülkeler Listesi 2021

Oturum izni ile vatandaşlık karıştırılmamalıdır. Vatandaşlık veren ülkeler bu konuda daha seçici olmakta ve zorlu bir sürece tabii tutmaktadır. Oturum izni ile o ülkede birçok olanaktan ülke vatandaşları kadar yararlanmak mümkündür. Sadece ülke kararlarında, seçimlerinde söz hakkı sahibi olunamamaktadır. Yine de emekliliğini Türkiye dışında yaşamak isteyen Türkiye vatandaşları için emeklilere oturma izni veren ülkeler kolaylık sağlamaktadır.

1- Nikaragua

Nikaragua, Orta Amerika kıtasının en büyük ülkesi olma özelliğine sahiptir. Fay hatları üzerinde olan bu ülkede yüksek hasarlı depremler sıklıkla görülmektedir. Doğal yaşam bakımından zengindir. Türk vatandaşı olan emeklilere oturum izni konusunda kolaylık sağlamaktadır. Oturum izni almak isteyen emeklilerden aylık 600 dolar gelirinin olduğunun ispatı istenmektedir. En az 45 yaşında olan emekliler tercih edilmektedir.

2- Ekvador

Türkiye’de emekli olan kişiler genellikle sıcak bölgelere giderek huzurlu bir hayat sürmeye çalışır. Türkiye’den uzakta bir sıcak ülkede emeklilik yaşamak isteyenler ise Ekvador’a gitmelidir. Emeklilere oturma izni veren ülkeler arasında bulunan Ekvador kolaylıkla Türk vatandaşlarına oturum izni sağlamaktadır. Amerikan Doları’nın kullanıldığı ülkede oturum izni için aranan tek şart aylık 800 Dolar gelirin olmasıdır.

Emekli kişiler için özel çıkartılmış olan emekli vizesi uygulaması vardır. Ama yinede farklı yaş aralıklarına da kolaylık sağlayan bir uygulamadır. Oturum izni için herhangi bir yaş sınırı aranmamaktadır. Her yaştan Türkiye vatandaşı Ekvador’da yaşamak için başvuruda bulunabilir.

3- Yunanistan

Emeklilere oturma izni veren ülkeler arasında Yunanistan en tanıdık ülke olarak bilinmektedir. Yunanistan hem iklimi ile hem de kültürü ile Türkiye’ye en yakın ülkeler arasında bulunmaktadır. Birçok vatandaşımız buraya tem turistik hem de iş amaçlı ziyaretlerde bulunmaktadır. Son zamanlarda ise emeklilerin tercihi Yunanistan’dan yana olmaktadır. Fakat Emeklilere oturma izni veren ülkeler arasında yer alan Yunanistan’dan oturum izni almak biraz daha maddiyata dayalıdır.

kredihizmeti emeklilere oturma izni veren ülkeler

Bilindiği üzere Yunanistan büyük bir mali bataklık içine düşmüştü. Bu durumu düzeltebilmek adına diğer ülkelerden vatandaş çekme politikası izlemeye başladı. Diğer ülke vatandaşlarına kolay oturum vererek bir gelir elde etmeyi amaçlamaktadır. Bu politikaları neticesinde de “Ülke dışı ikamet” uygulamasını devreye sokmuştur. En az 6 ay oturum izni veren Yunanistan’ın talep ettiği tek şart ise 500 Bin Euro tutarında yatırım yapılmasıdır.

4- Bulgaristan

Emeklilere oturma izni veren ülkeler arasında yer alan Bulgaristan, Türkiye’nin komşu ülkeleri arasındadır. Bu ülke Türkiye vatandaşı olan emeklilere ve çalışanlarına oturum izni konusunda kolaylık sağlamaktadır. Emeklilere oturma izni veren ülkeler arasında en basit ve kolay şartı sunan ülkedir. Başvuruda bulunacak kişilerde aradığı tek şart Türkiye sınırları içerisinde emekli olduğuna dair bir kanıt sunmasıdır.

En kolay oturum izni veren ülkeler arasında bulunan Bulgaristan, Türkiye vatandaşları tarafından 2020 yılında en çok tercih edilen ülke olmuştur. Bunun nedenleri arasında kolay ve yapılabilir şartlarının olmasıdır. Ülkede geçinebilecek miktarda aylık gelirinin olduğunu ispatlayan tüm emekliler burada kolaylıkla oturum izni alabilirler. D vizesi başvurusu yapan kişilerin başvurusu kabul edildikten sonra Yabancılar Şubesi devreye girmektedir. Burada oturum izni onaylanan kişiler için Bulgaristan kapıları sonuna kadar açılmaktadır.

5- Panama

Sıcak bir ada ülkesi olan Panama en kolay şekilde emeklilere oturma izni veren ülkeler arasında yer alan arasındadır. Başvuruda bulunan Türkiye vatandaşlarına yapılabilir kolaylıkta şartlar sunmaktadır. Emekli vizesi uygulaması kapsamında emeklilere oturum izni sağlanmaktadır. Bu uygulama nedeniyle herhangi bir yaş sınırı da bulunmamaktadır. Başvuruda bulunan kişilerde aranan tek şart aylık 1000 dolar gelirinin olmasıdır.

Türklere kolay vatandaşlık veren ülkeler arasında bulunan Panama’da belirli bir oturum süresi sonrası bazı haklar tanınmaktadır. Oturum izni aldıktan sonra ülkede zaman geçiren vatandaşlara “Dost Ülkeler Vizesi” verilmektedir. Bu vizeye sahip olan kişiler vizenin geçerli olduğu 50 farklı ülkede serbest dolaşım hakkı sağlamaktadır. Emekliler oturum izni veren ülkeler arasında tercih edilebilir en güzel ve avantajlı ülkelerden biridir.

Ev Alana Oturum İzni Veren Ülkeler Listesi 2021

En kolay oturum izni veren ülkeler arasında farklı şartlar sunan birçok ülke bulunur. Bu ülkeler genel olarak ülkelerinde yatırım yapan kişilere kısa sürede oturum izni vermektedir. Yatırımın yapılış şekli illa ki bir iş ile alakalı olması gerekmemektedir. Ev alarak da o ülkeye yatırım yapılmış demektir. Bu nedenle bazı ülkeler ev alana oturum izni vermektedir. Bu ülkeler şunlardır;

 • Portekiz
 • İspanya
 • Yunanistan
 • Malta
 • Kanada
 • Letonya
 • Dominik Cumhuriyeti
 • Macaristan
 • Makedonya
 • İrlanda

Bu ülkeler hem çalışanlara hem de Emeklilere oturma izni veren ülkeler arasında sayılabilir. Aradıkları tek şart ise bir ev alarak ülkelerine yatırım yapılmasıdır. Bu yatırım miktarı ülkeler arası farklılık göstermektedir. Yunanistan’dan 250 bin dolara ev satın alabilecekken Kanada’da bu fiyat 400 bin dolara kadar çıkabilmektedir.

1- Portekiz

Portekiz oturum izni için vatandaşlara iki seçenek sunulmaktadır. Ya 10 Portekizliye istihdam sağlanacak ya da 500 bin Euro değerinde bir ev satın alınacak. Bu iki şarttan birini sağlayan kişilere oturum izni verilmektedir.

2- İspanya

İspanya ev alana oturum izni veren ülkeler arasındadır. Aradığı şart ise 160 Bin Euro değerinde bir ev satın alınmasıdır. Bu şartı sağlayan kişilere kolaylıkla oturum izni verilmektedir. 10 yıl İspanya’da yaşayan kişiler daha sonra vatandaşlık için başvuruda bulunabilirler.

3- Yunanistan

Emeklilere oturma izni veren ülkeler arasında da bulunan Yunanistan ev alana oturum izni de vermektedir. Bunun için vatandaşların 250 bin Euro değerinde bir ev satın alması gerekmektedir. Bu satışı ispatlayan kişiler kolaylıkla oturum izni alabilmektedir.

4- Malta

kredihizmeti emeklilere oturma izni veren ülkeler

Malta oturum izni seyahat için çok avantajlıdır. Malta’dan oturum izni alan kişiler Schengen ülkeleri ve Amerika dahil 167 ülkede vizesiz şekilde serbest dolaşım hakkı elde etmektedir. Malta Hükümeti tarafından sunulan 4 farklı yatırım şeklinden birini tercih ederek kolaylıkla oturum izni alabilirsiniz. Bunlar;

 • Hükümete 650 bin Euro değerinde hibe desteği
 • 5 yıl vadeli olmak üzere 150 Bin Euro değerinde Malta devlet tahvili satın almak
 • 5 yıl taahhüt verilerek 16 bin Euro tutarında bir konut kiralamak
 • 350 bin Euro tutarında bir ev satın almak

5- Kanada

Ev alana oturum izni veren ülkeler arasında bulunan Kanada, 400 bin Euro değerinde bir ev satın alınmasını şart koşmaktadır. Bunun dışında başvuruda bulunacak kişinin banka hesabında 800 Bin Euro tutarında bir teminatı bulunmalıdır. Emeklilere oturma izni veren ülkeler arasındadır.

6- Letonya | Emeklilere Oturma İzni Veren Ülkeler

Letonya oturum izni alan kişiler Schengen ülkelerinde serbest dolaşım hakkı elde etmektedir. Bu ülkeden oturum izni almak için ise şehir merkezinden 143 bin Euro değerinde bir ev satın almak yeterli olacaktır. Eğer kırsal kesimden ev satın alırsanız bu değer 71 Bin Euro’ya kadar düşmektedir.

7- Dominik Cumhuriyeti

Survivor adlı yarışma nedeniyle adını sıklıkla duyduğumuz Dominik Cumhuriyeti ev alana oturum izni veren ülkeler arasındadır. Bu ülke oturum izni için 2 farklı şart sunmaktadır. Eğer tek bir kişi iseniz 100 Bin dolar değerinde bir yatırım yapmanız gerekmektedir. Eğer eş ve çocuklarınız ile oturum izni alacaksanız yatırım miktarı 200 Bin Dolar olmaktadır. Emeklilere oturma izni veren ülkeler arasında gösterilemez.

8- Macaristan

Emeklilere oturma izni veren ülkeler arasında yer alan Macaristan 1 yıllık oturum izni vermektedir. Bunun için de 40 bin Euro değerinde bir ev satın alma şartı sunmaktadır. Eğer 400 bin Euro değerinde bir yatırım yapılır ise doğrudan Macaristan vatandaşlığı başvurusu yapılabiliyor. Ardından da Avrupa Birliği vatandaşı olarak haklar elde ediliyor. Emeklilere oturma izni veren ülkeler arasında sayılabilir.

kredihizmeti emeklilere oturma izni veren ülkeler

9- Makedonya

Emeklilere oturma izni veren ülkeler arasında yer alan Makedonya’dan oturum izni almak isteyenler 40 bin Euro değerinde gayrimenkul yatırımı yapmak zorundadır. Bu yatırım sonrası 1 yıllık oturum izni hakkı verilmektedir.

10- İrlanda

Emeklilere oturma izni veren ülkeler arasında yer alan İrlanda, ekonomik krizden kurtulabilmek adına yabancı ülkelerin vatandaşını çekmeye çalışmaktadır. Bu nedenle yabancı kişilerin oturum izni talebi karşısında 400 Bin Euro değerinde bir gayrimenkul yatırımı şartı koşuyor.

Ücretsiz Oturum İzni Veren Ülkeler Var mı?

kredihizmeti emeklilere oturma izni veren ülkeler

Emeklilere oturma izni veren ülkeler araması yapan vatandaşlar otum izni için ücret istendiğini görmektedir. Bu nedenle de oturum izni için ücret talep etmeyen ülkeler var mı diye de araştırmalarını genişletmekteler. Fakat bu konuda maalesef sonuç alınamamaktadır. Çünkü devletler oturum izni verirken bir gelir elde etmek isterler. Özellikle mali durumu kötü olan ülkeler yatırımcılar sayesinde ayakta durma düşüncesi ile ev almaları konusu şart koşarlar.

Bu nedenlerle Türklere kolay vatandaşlık veren ülkeler dahil oturum izni için ücret talep etmektedir. Ülkesine gelecek olan kişinin kendilerine yük olmamasını ve kendi hayatını idame ettirebilmesini isterler.

Türklere Kolay Vatandaşlık Veren Ülkeler Nerelerdir?

kredihizmeti emeklilere oturma izni veren ülkeler

Türkiye vatandaşları arasında Emeklilere oturma izni veren ülkeler ne kadar merak konusu ise vatandaşlık veren ülkeler de o kadar merak konusudur. Fakat tek bir fark var ki o da vatandaşlık almak oturum izni almaktan daha zorlu bir süreçtir. Bu konuda Türklere biraz daha esneklik sağlayan ülkeler vardır. Emeklilere oturma izni veren ülkeler;

 • Karayip Ülkeri
 • Malta
 • Portekiz
 • Barbuda
 • Dominika
 • Bulgaristan’dır.

Parasız Vatandaşlık Veren Ülkeler

kredihizmeti emeklilere oturma izni veren ülkeler

Emeklilere oturma izni veren ülkeler listesini araştıran kişiler vatandaşlık konusunda da bol araştırma yapmaktadır. Türkiye vatandaşları arasında farklı ülkelerin vatandaşlığına geçmek isteyen birçok kişi bulunmaktadır. Bu nedenle de parasız vatandaşlık veren ülkeler sıklıkla araştırılır. Emeklilere oturma izni veren ülkeler;

Ülke AdıBulunduğu Bölge
MacaristanOrta Avrupa
BulgaristanGüneydoğu Avrupa
PortekizGüneybatı Avrupa
KıbrısGüneybatı Asya
MaltaAkdeniz

Sanatçılara Oturum İzni Veren Ülkeler | Çalışma İzni Şartı

Bazı oturum izinlerinde farklı sektörlere ve kişilere kolaylık sağlanmaktadır. Bu sektörler arasında sanatçılar ve sporcular geniş yer almaktadır. İşleri nedeniyle sürekli olarak yurt dışına gitmek zorunda kalan sanatçılar oturum izni alma konusunda biraz daha rahattır. Emeklilere oturma izni veren ülkeler sanatçılara da kolaylıkla oturum izni sağlamaktadır. Bu konuda en çok tercih edilen ülke ise Norveç’tir. Çünkü Norveç’te sanatçılara oturum izni yanında aylık maaş da verilmektedir.

Avusturya Oturma İzni

Emeklilere oturma izni veren ülkeler araştırılırken vatandaşların çoğu Avusturya’ya da göz atmaktadır. Fakat Avusturya oturma izni verirken yabancı ülkeden gelenleri bir hayli zorlamaktadır. Eğitim, aile birleşimi ve iş nedeniyle daha çok oturum izni başvurusu sonrasında vermektedir. Emekli oturum izni için uygun bir ülke konumunda değildir. Dil uyumu ve mesleki yeterlilik gibi farklı şartlar da başvuran kişiye ve gereken alana oturma izni için şart koşulmaktadır. Yurt dışında çalışma izni veren ülkeler arasında gösterilebilir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7 Yorum

 1. Ülkemizde birçok kişi eminim haldır haldır bu tip konular araştırıyor şu aralar =) Çok kaliteli içerik olmuş, derleyen arkadaşın ellerine sağlık.

  Cevapla
  • 9 Nisan 2021, 19:40

   Değerli yorumunuz için teşekkür ederiz 🙂 Biz de ihtiyaç vardır düşüncesi ile bilgi paylaşmak istedik…

   Cevapla
 2. Avusturya’da yaşamış birisi olarak Avusturya çok güzel yerdir. Fakat ırkçılık konusunda sıkıntı bir ülke. Dünyanın neresine giderseniz gidin, iyi derece dil bilmek özellikle de ingilizce birinci ön şart.

  Cevapla
  • 9 Nisan 2021, 19:52

   Irkçılığı kınıyoruz. Dil büyük nimet umarız herkes dilediği yerde dilediği hayatı yaşar 🙂

   Cevapla
 3. En mantıklısı bulgaristan. Ama bilin bakalım ne eksik??

  Cevapla
  • 11 Nisan 2021, 13:46

   Şimdilik para eksiktir belki 🙂 ama ilerde dilediğiniz paraya sahip olabilirsiniz.

   Cevapla
 4. 11 Mayıs 2023, 22:24

  Emekli olup Kıbrıs için oturma izin alma koşullarını öğrenmek istiyorum
  Saygılar

  Cevapla
Giriş Yap

Kredi Hizmeti ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!