USD32,36
EURO34,43
JPY0,212000
RUB0,346400
GBP40,33
EURO/USD1,06
BIST9.814,19
GR. ALTIN2.437,83
BTC66.269,19

3 Adımda Tapu Harcı Nasıl Ödenir?

tapu-harci-nasil-odenir
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tapu harcı nasıl ödenir? Tapu harcı, gayrimenkul alım satımı sırasında devlet tarafından alınan bir vergidir. Tapu harcı nasıl ödenir sorusu gayrimenkul almak ve satmak isteyen kişilerin en çok merak ettiği konulardan biridir.  

Tapu Harcı Nereye Ödenir? 

Tapu harcı, satış bedelinin %2’si oranında alıcı ve satıcı tarafından ayrı ayrı ödenir. Tapu harcı ödemesi, tapu sicil müdürlüğünün anlaşmalı olduğu banka veya PTT aracılığıyla yapılır. Ödeme yapıldıktan sonra banka veya PTT tarafından verilen dekont tapu işleminde ibraz edilir.  

Tapu harcı ödemesi için E-TAHSİLAT sistemi de kullanılabilmektedir. Bu sistem sayesinde SMS ile gönderilen e-tahsilat numarası ile kredi kartı veya banka hesabı ile tapu harcı ödemesi yapılabilmektedir 

tapu-harci-nasil-odenir
Tapu Harcı Nasıl Ödenir?

Tapu harcı ödemesi tapu dairesine gidilerek yapılabildiği gibi internet bankacılığı ya da mobil bankacılık üzerinden de yapılabilmektedir. Peki 3 adımda Tapu Harcı Nasıl Ödenir?

Tapu Harcı Nasıl Ödenir: 3 Adım 

‘’Tapu Harcı Nasıl Ödenir’’ sorusunu 3 başlıkta açıklamak mümkündür:

1 – Tapu Harcı Hesaplama 

Tapu harcı gayrimenkulün satış bedeli üzerinden hesaplanmaktadır. 2023 yılında tapu harcı oranı alıcı ve satıcı için %4’tür. Yani alıcı ve satıcı gayrimenkulün satış bedelinin %4’ü kadar tapu harcı ödemek zorundadır.  

Örneğin 500 bin TL’ye ev almak isteyen bir kişi 20 bin TL tapu harcı ödemek zorundadır. Aynı şekilde evi satan kişinin de 20 bin TL tapu harcı ödemesi gerekiyor. Tapu harcı hesaplama işlemi için internet üzerinden yararlanabileceğiniz bazı siteler de bulunuyor.  

2 – Tapu Harcı Nereye Ödenir? 

Tapu harcı ödeme işlemi için iki seçeneğiniz bulunmaktadır: Tapu dairesine giderek ya da internet bankacılığı veya mobil bankacılık aracılığıyla ödemek.  

tapu-harci-nasil-odenir

Tapu dairesine gitmeden önce tapu harcı ödemesinin yapılacağı bankayı öğrenmeniz gerekiyor. Tapu harcı 2023 hangi bankaya ödenecek sorusunun cevabı her yıl değişebiliyor. Peki bankaya Tapu Harcı Nasıl Ödenir? 2023 yılında tapu harcı ödemesi için yetkili bankalar aşağıdaki gibidir: 

Tapu harcı ödeme işlemi için yetkili bankalardan birine giderek tapu harcı ödeme dekontu almanız gerekmektedir. Tapu harcı ödeme dekontunda alıcı ve satıcının adı, soyadı, T.C. kimlik numarası, gayrimenkulün tapu sicil numarası, satış bedeli, tapu harcı tutarı ve banka kodu gibi bilgiler yer almalıdır. 

tapu-harci-nasil-odenir

Tapu harcı ödeme dekontunu aldıktan sonra tapu dairesine giderek tapu harcı ödeme işlemini tamamlamanız gerekmektedir. Tapu dairesinde tapu harcı ödeme dekontunu, alıcı ve satıcının kimlik fotokopilerini, gayrimenkulün tapusunu ve gerekli diğer belgeleri tapu memuruna teslim etmeniz gerekmektedir. 

3 – İnternet Bankacılığı veya Mobil Bankacılık Aracılığıyla Tapu Harcı Ödeme 

Peki internet bankacılığı ile Tapu Harcı Nasıl Ödenir? Tapu harcını internet bankacılığı ya da mobil bankacılık üzerinden ödemek istiyorsanız aşağıdaki adımları izlemeniz gerekiyor: 

 • Tapu harcı ödemesi için yetkili bankalardan birinin internet bankacılığı veya mobil bankacılık uygulamasına giriş yapmanız gerekiyor. Giriş yaptıktan sonra “Tapu Harcı” seçeneğini seçmeniz gerekiyor. 
 • Tapu harcı ödeme işlemi için gerekli bilgileri girerek tapu harcı ödeme dekontunu oluşturmanız gerekmektedir.  
 • Tapu harcı ödeme dekontunu oluşturduktan sonra tapu harcı ödeme işlemini onaylayarak tapu harcı ödemenizi tamamlamanız gerekmektedir.  
 • Tapu harcı ödeme dekontunu aldıktan sonra tapu müdürlüğüne giderek tapu harcı ödeme işlemini tamamlamanız gerekmektedir. Tapu dairesinde tapu harcı ödeme dekontunu, alıcı ve satıcının kimlik fotokopilerini, gayrimenkulün tapu senedini ve gerekli diğer belgeleri tapu memuruna teslim etmeniz gerekmektedir. 

Bu üç başlık ‘’Tapu Harcı Nasıl Ödenir’’ konusunu en iyi şekilde özetlemektedir. 

tapu-harci-nasil-odenir

Tapu Harcı Sorgulama Nasıl Yapılır? 

Tapu harcı ödeme işleminin durumunu sorgulamak istiyorsanız Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü internet sitesine giriş yaparak “Tapu Harcı Sorgulama” seçeneğini kullanabilirsiniz. Tapu harcı sorgulama işlemi için alıcı veya satıcının T.C. kimlik numarası, taşınmazın tapu sicil numarası ve tapu harcı ödeme tarihi gibi bilgileri girmeniz gerekiyor. 

Tapu Harcı Ne Zaman Ödenir? 

Tapu harcı ödeme süreci için son adım tapu devridir. Tapu devir işlemi, alıcı ve satıcının tapu dairesinde hazır bulunarak tapu senedini imzalamasıyla gerçekleşir. Tapu devir işlemi için aşağıdaki belgeler gereklidir: 

 • Alıcı ve satıcının nüfus cüzdanı veya pasaportu 
 • Alıcı ve satıcının T.C. kimlik numarası 
 • Alıcı ve satıcının ikamet belgesi 
 • Alıcı ve satıcının 2 adet vesikalık fotoğrafı 
 • Gayrimenkul tapusu 
 • Gayrimenkulün emlak vergisi beyannamesi 
 • Gayrimenkul değerleme raporu 
 • Tapu harcı ödeme makbuzu 
 • Vekaletname (Alıcı veya satıcı bir vekil aracılığıyla işlem yapacaksa) 

Tapu devir işlemi sırasında tapu memuru belgeleri kontrol eder ve alıcı ile satıcının kimliklerini doğrular. Daha sonra tapu senedini alıcı ve satıcıya okuyarak imzalarını ister.

tapu-harci-nasil-odenir

Sıkça Sorulan Sorular 

Aşağıdaki başlıklarda ‘’ Tapu harcı nasıl ödenir’’ konusu ile ilişkili sıkça sorulan sorulara değinilmiştir: 

1 – Tapu Harcı İnternetten Nasıl Ödenir? 

Başvuru işlemleri menüsünün alt kısmında yer alan tapu ve kadastro harcı ödeme ekranına tıklanır. Çıkan ekranda borç sorgulaması yapılır. Borç sorgulamasının ardından ödeme ekranına giriş yapılarak ödeme gerçekleştirilir. 

2 – Tapu Harcı İnternet Bankacılığı İle Ödenir mi? 

Tapu harçlarınızı interaktif vergi dairesi üzerinden kredi kartı ile de yatırabilirsiniz. 

3 – Garanti ile Tapu Harcı Nasıl Ödenir? 

Peki Garanti ile Tapu Harcı Nasıl Ödenir? Gib.gov.tr üzerinden internet vergi dairesine girdikten sonra tapu harcı ödemeleri menüsünden tapudan verilen referans numarasını girip kart bilgilerini girerek veya ödeme ekranına yönlendirildikten sonra kart bilgilerinizi girmeden GarantiPay ile tapu harcınızı hızlı ve kolay bir şekilde ödeyebilirsiniz. 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kredi Hizmeti ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!