USD32,51
EURO34,82
JPY0,211600
RUB0,345800
GBP40,69
EURO/USD1,07
BIST9.549,53
GR. ALTIN2.490,69
BTC62.789,29

2022 Yılında Banka Ekstresi Nasıl Alınır?

banka-ekstresi
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Banka ekstresi, günümüzde en çok muhasebeciliğe benzer. Gündelik yaşamda yapılan banka harcamaları, para transferleri gibi işlemleri kolaylıkla bu sayede öğrenebiliriz. Online bankacılığın en avantajlı sonuçlarından biri de yapılan tüm finansal işlemleri hesap özeti ile inceleyebilmek.

Bu finansal hareketliliği kafamızda tutmaya, not etmeye veya muhasebesini yapmaya gerek kalmaz. Online bankacılığın sağladığı hesap özeti hizmeti bu işlemlerin hepsini tamamen sizin için yapar.

Hesap özeti özelliği insanların hayatını kolaylaştıran işlemlerden biridir. Hesap özetiniz ile yaptığınız işlerin muhasebesini tutmak zorunda kalmazsınız. Özellikle işletme sahipleri için hayat kurtaran bir özellik olduğu söylenebilir.

1-               Banka Ekstresi Nedir

Banka ekstresi, kullandığınız bankada yaptığınız finansal işlemleri görebileceğiniz bir hesap özetidir. Detaylandırmak gerekirse, belirli dönem aralıklarını seçerek masraflarınız, otomatik ödemeleriniz ve kredi ödemeleriniz gibi işlemleri görebileceğiniz bir hizmettir.

banka-ekstresiHesap özeti size, hesabınıza ait yapılmış olan işlemlerin neredeyse tamamını gösterir. Ancak hesap özeti alırken hangi tarihler arasında aldığınız önemlidir. Çünkü o tarih aralığındaki işlemlerin özeti size gösterilecektir.

2-                Banka Ekstresi Nereden Alınır

Hesap özeti mobil bankacılık uygulamalarından, bilgisayarlardan, tabletlerden ve dijital olarak alınabilecek her yerden alınabilir. Müşterisi olduğunuz bankanın sitesi veya uygulamasına giriş yaparak temin edebilirsiniz.

Online bankacılıkta, hangi hesabınıza ait ekstreyi görmek istiyorsanız o hesabı seçerek işlemi kolaylıkla yapabilirsiniz. Hesap seçeneklerinde veya kart seçeneklerinde hesap özeti olarak karşınıza çıkacaktır.

Aynı zamanda bankanın şubesine giderek de banka hesap özeti istediğiniz durumda size doküman olarak verilir. Ancak dijital platformun geliştiği bu dönemde insanlar için en kolay olanı doğal olarak online bir şekilde almak oluyor.

a-                 Ziraat Banka Ekstresi Nasıl Alınır

Ziraat Bankası müşterisi iseniz banka ekstresi öğrenmek için mobil uygulamayı kullanarak, internet şubesi aracılığıyla ve müşteri hizmetlerini arayarak öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda Ziraat Bankası müşterilerine ATM’de yaptığınız işlemlerde de hesap özeti görebilme özelliği sunar.

banka-ekstresiZiraat Bankası hesap özeti için müşteri hizmetlerini arayıp istediğinizde bu doküman size e posta yoluyla gelecektir. O yüzden e posta ile ekstre erişimine sahip olduğunuzdan da emin olmanız gerekir.

b-                 Akbank Banka Ekstresi Nasıl Alınır

Akbank müşterisi olan kullanıcılar için daha fazla farklı yollar da mevcuttur. Her bankanın sağlamış olduğu özelliklere ek olarak SMS yoluyla da öğrenebilirsiniz. Cep telefonunuzdan E yazıp 4566’ya mesaj gönderdiğinizde hesap özeti size bildirilir. Akbank müşterileri için ATM’den herhangi bir hesap özetini görebilme özelliği sunmaz.

Ancak şubeleri çok yoğun olmadığı için hesap özetine yazılı bir nüsha olarak ihtiyacınız varsa en yakın şubeye giderek hızlı bir şekilde temin edebilirsiniz.

3-                Banka Ekstresi Örneği

Banka ekstresi örneği vermek gerekirse bu dokümanlarda hesabınızdan yaptığınız işlemler gözükür. Yaptığınız harcamalar, giden veya gelen parayı ekstre ile görebilirsiniz. Aynı zamanda kredi kartları veya banka kartıyla yaptığınız işlem tutarı harcamayı nerede veya nereye yaptığınız hangi tarihte yaptığınız da bu özette yer alır.

banka-ekstresi
Banka Ekstresi

Yaptığınız EFT işlemleri, otomatik talimatlarınız, fatura ve kredi kartı ödemeleriniz de bu özete dahildir. Bu özet hangi hesabınıza ait ise o hesabın IBAN numarası, hangi tarih aralıklarındaki özeti görmek istediyseniz o dönem aralığı, döviz cinsi ve adres gibi bilgileriniz yer alır.

4-                Ziraat Banka Ekstresi Avantajları

Hesap özeti, Ziraat Bankası’nın müşterilerine birçok kolay yoldan sağladığı bir işlemdir. En fazla müşteriye sahip olan Ziraat Bankası, müşterileri için hesap özeti işlemlerini neredeyse dakikalar içerisinde alabilmeleri için özellikler sunar.

Ziraat Bankası şubelerinde her zaman çok fazla sıra olduğu için bu bankanın müşterisi olanların şubelerden değil farklı yollardan hesap özeti temin etmesi önerilir. Günümüzde neredeyse mobil bankacılık kullanmayan sayısı çok az olduğu için mobil bankacılıkla kolaylıkla halledebilirsiniz. Ancak kullanmıyorsanız bile SMS yolu ile de hesap özetinize ulaşabilirsiniz.

5-                Banka Ekstresi Adres

banka-ekstresiHesap özeti, müşterisi olduğunuz bankadan alınabilen bir belge olduğunu biliyorsunuz. Ancak bankalar bazı durumlarda ekstreyi adresinize de gönderir. Bankanın müşterisi olmak için verdiğiniz adresi bu şekilde kullanabilirler. Ancak adrese gönderme işlemi genellikle kredi kartı ekstrelerinde olur.

6-                Banka Ekstresi İngilizce Karşılığı Nedir?

Hesap özeti, İngilizce olarak bank statement olarak çevrilir ve yurtdışı bankalarıyla çalışanların merak ettiği konulardan birisidir. Bu hesap özetleri de çalıştığınız bankaların mobil uygulamalarından veya şubelerinden kolaylıkla alınabilir. İnternet mobil bankacılık dilini İngilizce olarak kullanan kullanıcılar da site haritasında bank statement seçeneğini uygulamada görebilir. Kredi kartı ekstre tarihi de uygulama üzerinden değiştirilebilir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kredi Hizmeti ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!