USD32,36
EURO34,43
JPY0,212000
RUB0,346400
GBP40,33
EURO/USD1,06
BIST9.814,19
GR. ALTIN2.437,83
BTC63.503,14

İnvisalign Şeffaf Plak Tedavisi Avantajları

invisalign-seffaf-plak
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İnvisalign şeffaf plak tedavisi diş hekimleri tarafından yapılan muayene sonucunda hastalar için uygun görülmelidir. Bu noktada tedavinin hasta için uygun olup olmadığını doktor karar verir. İnvisalign şeffaf plak uygulaması yapılan hastalar, çeşitli avantajlar elde ederler. Peki, bu avantajlar nelerdir? İşte detaylar!

Günümüzde birçok kişi tarafından popüler olarak tercih edilen ve telsiz ortodontik tedavi olan invisalign şeffaf plak; avantajlarıyla dikkat çeker. Görünmeze yakın şekle sahip plaklar; yemek yerken, ağız bakımı yaparken çıkarılabilir. Hastalar tedavinin sürecini net bir şekilde bilirler. Ayrıca invisalign tedavisi öncesi ve sonrası dişlerin nasıl bir görünüme sahip olacağı da görülebilir.

İnvisalign Şeffaf Plak Tedavisi Nasıl Yapılır?

İnvisalign şeffaf plak uygulaması; hastalara özgü hazırlanan ve son teknoloji cihazlarla imal edilmiş şeffaf plaklarla ortodontik tedavi yapılmasıdır. Tel kullanılmadan yapılan şeffaf plak tedavisi ile diş düzeltme açısından olumlu sonuçlar elde edilebilir. İnvisalign tedavisinde tel yerine şeffaf görünümlü hafif bir plak tercih edilir. Şeffaf plaklarla dişler estetik bir görünüme kavuşur.

invisalign-seffaf-plak

Diş teli olmadan yapılan invisalign şeffaf plak tedavisi için belirlenen süreç açıklanacak olursa, şu şekilde ifade edilebilir;

  • Diş hekimleri tarafından her hasta için farklı tedavi planları yapılmaktadır. Bu noktada çeşitli ortodontik problemlere göre hekimler, hastaları için farklı reçeteler uygular.
  • Bu tedavide plak sayısı, tedavinin kısa ve uzun olmasında etkilidir. Ayrıca bu durum ücrete de etki eder.
  • Şeffaf plak tedavisini yaptıran bir kişi, belirli bir süre plağa alışma da zorluk çekebilir. Yaklaşık 7 ve 10 gün arasında olan alışma sürecinde hastalar, konuşma aktivitelerini gerçekleştirirken güçlük yaşayabilirler. Ancak bu durum plağa alışma sürecinden sonra net bir şekilde düzelecektir.

İnvisalign Şeffaf Plak Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Estetik diş hekimliği tarafından gerçekleştirilen invisalign şeffaf plak tedavisinde dikkat edilmesi gereken noktalar bulunur. Belirtilen noktalara dikkat edildiği takdirde, sorunsuz bir tedavi sürecinin yaşanabilmesi mümkün olur. 

İnvisalign Şeffaf Plak Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler
Hastalar ortodontik tedavi sonrası şeffaf plakları takıp çıkarırken dikkatli olmalıdır. Alt plağın üzerinde L harfi yer alırken, üst plağın üzerinde ise U harfi yer alır. Bu noktada alt ve üst çeneye, doğru plağın yerleştirilmesi önemlidir.
Şeffaf plakların tam olarak oturduğuna emin olunmalıdır. Bu durumdan emin olunmadan dişlerin temas ettirilmesinden kaçınılmalıdır. Çünkü plaklarda çatlak veya kırık meydana gelebilir.
Bu plaklar çıkarılırken iç kısımlardan, plak sınırı ve diş eti arasına tırnak geçirilmeli ve hafif bir kuvvet uygulanmalıdır.
Diş fırçalama ya da yemek yeme aktivitelerinden ayrı olarak şeffaf plakların günde en az 20 saat takılmasına dikkat edilmelidir.
Şeffaf plaklar kutuya yerleştirilirken üst üste konmamalıdır. İç içe geçirilerek yan yana olacak şekilde yerleştirilmesi gerekir.
Bu plaklar takılıyken sıcak olmayan içeceklerin tüketilmesi uygundur. Çünkü sıcak içecekler, plağın formunu bozabileceği için diş hekimleri tarafından önerilmemektedir.
Şeffaf plaklar takılıyken atıştırmalık tarzında da olsa bir şey yenmesi önerilmez. Çünkü plağın zarar görmesi söz konusu olur.
Plağın koku yapması ve renklenmesinin önüne geçebilmek için; her yemek yedikten sonra dişlerin fırçalanması ve sonrasında plağın takılması gerekir.
Bu plaklar takılıyken sigara tüketildiğinde, sararma yaşanabilir. Ancak plaklar 10 veya 14 günde bir değiştirildiği için, sararma görülmesi önemli bir sorun teşkil etmeyecektir.

İnvisalign Şeffaf Plak Temizliği Nasıl Yapılır?

Ortodontik tedavinin ardından kullanılan şeffaf plakların, hijyen koşullarına uygun olarak temizliğinin yapılması gerekir. Çünkü invisalign tedavisi yapılan dişlerintemizliği, ağız sağlığı için büyük önem taşır. Etkili bir şekilde plak temizliğinin gerçekleştirilebilmesi için bazı püf noktalar bulunur.

Genellikle plakların temizliği oldukça kolaydır. Sadece birkaç dakika içerisinde şeffaf plakların derinlemesine temizliği sağlanır. Peki, ama nasıl?

invisalign-seffaf-plak
İnvisalign Şeffaf Plak
  • Şeffaf plaklar yıkanmalıdır: Şeffaf plaklar çıkarıldığı zaman hemen ılık ya da soğuk akan suyun altında yıkanmalıdır. Artık plakların olduğu durumlarda ise eller kullanılarak ovalanmalı ve temizleme işlemi gerçekleştirilmelidir.
  • Şeffaf plaklar suda bekletilmelidir: İçerisine bir çay kaşığı karbonat ve birkaç damla sirke ile hazırlanan suda, an az 5 dakika boyunca bekletmelidir. Ancak yoğun bir şekilde kullanılan ağız gargaraları, protez temizleyicileri, kaynar su ya da aşındırıcı, beyazlatıcı temizleyiciler ve diş macunlarından uzak durulması gerekir. Çünkü bu ürünler plaklara zarar verir.
  • Şeffaf plaklar fırçalanmalıdır: Yumuşak uca sahip bir diş fırçasıyla macun kullanılmadan plaklar ılık su ile fırçalanmalıdır. Bu durum bütün bakterilerin ve yiyecek artıklarının temizlenmesinde etkili olacaktır. Fırçalama yöntemi plak temizliğinde oldukça önemlidir. Etkili bir temizlik için, fırçalama işleminde sadece sıvı sabun tercih edilebilir.
  • Şeffaf plaklar tekrar yıkanmalıdır: Plakları ağıza takmadan önce tekrardan yıkanmasında faydavardır. Çünkü herhangi bir temizleyici arttığının bulunmamasından emin olunmalıdır. Bu yöntemlerle invisalign şeffaf plak;uzun süreli ve sağlam bir şekilde kullanılabilir.

İnvisalign Şeffaf Plak Yorumları

İnvisalign şeffaf plak kullananlar son dönemlerde oldukça artmıştır. Hastaları estetik görünüme sahip dişlere kavuşturan bu plakların yorumları, genellikle olumlu yönde olmaktadır. İnvisalign şeffaf plak Ekşi gibi platformlarda; avantajlarından ve tedavi sürecinden dolayı pek çok yorum almıştır.

Ancak kullananlar tarafından yapılan bazı olumsuz yorumların varlığı da mevcuttur. Genellikle tedavi ücretinin çok fazla olmasından dolayı olumsuz yorumlar yapılır. Bunun yanında ilk zamanlarda konuşma zorluğunun yaşanmasından da yorumlarda bahsedilir.

invisalign-seffaf-plak

İnvisalign Şeffaf Plak Tedavisi Fiyatları

İnvisalign, şeffaf plak fiyatları 2023 yılı itibariyle ne kadar olduğu merak edilen konular arasında yer alır. Genel itibarıyla Türkiye’de diş şeffaf plak fiyatları; 8.000 TL ile 22.000 TL aralığında olmaktadır. Net bir fiyat hakkında detaylı bilgi için diş hekimleri ile görüşülebilir. Bunun yanında tedavinin maliyetini etkileyen bazı faktörlerde mevcuttur. Kullanılan malzemelerin döviz kurları bazında artışı da etkilidir.

İnvisalign Şeffaf Plak Fiyatlarını Etkileyen Faktörler
Hastanın ortodontik durumu (dişlerin kapanış durumları ve eğriliği)
Tedavi süresi
Plak sayısı
Tedavi için tercih edilen invisalign sağlayıcısı

Devlet Hastanesi Şeffaf Plak Ücretsiz mi?

Devlet hastanelerinde diş teli tedavisi uygulandığı gibi şeffaf plak tedavisi de, uzman diş hekimlerince yapılmaktadır. Bu tedavi ortodonti alanında en çok tercih edilen apareylerden biri olmaktadır. Görünüm açısından diş sıralamasında sorun yaşayanlar; ortodonti uzmanı tarafından yapılan tedavilerle estetik görünüme sahip şeffaf plakları kullanabilirler.

invisalign-seffaf-plak

Şeffaf plaklar ile tedavi sonrası istenilen diş görünümü elde edilir. Her yaş grubu için uygun olan bu tedavinin; SGK tarafından karşılanıp karşılanmadığı gündemde yer alan konulardandır. Açıklanacak olursa; invisalign şeffaf plak fiyatları SGK tarafından karşılanmaktadır.

Kaynak : https://www.okuhaber.com/invisalign-tedavisi/

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kredi Hizmeti ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!