USD32,90
EURO35,84
JPY0,204700
RUB0,376000
GBP42,52
EURO/USD1,09
BIST10.931,04
GR. ALTIN2.519,44
BTC58.504,83

Mitch McConnell: Demokratlar Olası Bir Borç Tavanının Kurtarıcısını Arıyor

mitch-mcconnell-demokratlar-olasi-bir-borc-tavaninin-kurtaricisini-ariyor
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Demoktratlar tarafından Senato Cumhuriyetçi Lideri Mitch McConnel (Ky.) beklenmedik bir kurtarıcı olarak görülüyor.

Demokrat milletvekilleri, McConnel ve diğer senato cumhuriyetçilerinin, Meclis Başkanı K. McCarthy’nin Biden ile bir borç anlaşmasına oturmayı düşünmenin hatalı olduğunu söylüyorlar.

McCarthy’nin demokratların kabul edeceği anlaşmaları kabul etmeme konusunda baskı altında olduğuna inanıyorlar. Bunun nedeni meclis kuralları gereğince, muhafazakarın konuşmacı koltuğundan kalkması için bir önerge sunmasına izin verilmesidir.

Temsilciler Meclisi Demokratik Grup Toplantısı Başkanı Temsilci Pete Aguilar, Mayıs ayını başlarında gazetecilere “”Senato Cumhuriyetçileri, partilerindeki aşırılık yanlılarının fikirlerini değiştireceğini düşünüyorlarsa başlarını kuma gömüyorlar” dedi.  

“Kevin McCarthy, Başkanlığında gücü elinde tutmakla bizi temerrüde düşürmek arasında seçim yapmak zorunda kalırsa, varsayılanı seçeceğini biliyoruz. Bunu Amerikan halkı da biliyor. Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçileri temerrüde doğru giden bir yoldadır. Önümüzdeki soru, Senato Cumhuriyetçileri direksiyona geçecek mi?”  

Pramila Jayapal da Demokratlar Korosuna Katıldı!

Temsilciler Meclisi İlericilerinin Lideri Pramila Jayapal, McConnell’in dahil olması için büyüyen Demokratlar korosuna katıldı.  

Jayapal bu konu hakkında “Sanırım zaman dolmaya başlıyor,” diye uyardı ve “Bence Wall Street ağırlığını koymalı.” Dedi.

Punchbowl News’in gazetecilere de bir uyarı oldu. “Makul Cumhuriyetçilerin” ve “McConnell’in dahil olması gerekir. Aynı zamanda insanların Amerika’daki temerrüdün korkunç olacağını anlamasını sağlaması” gerektiğini üstüne basarak söyledi.

 AEI’nın kıdemli üyesi Philip Wallach, McConnell’in yeni GOP Sözcüsü’nün arka planda kaldığını belirtti. Ancak, bir anlaşmanın zor olması ve temerrüde düşme tehdidinin yaklaşmasının bir olasılık olduğunu sözlerine ekleyerek böyle bir durumda bunun değişebileceğini de söyledi.

“Bence McCarthy’ye ameliyat yapması için yer vermeye çalışıyor. Ve bu profesyonel nezaket ve iyi bir partizan stratejisidir, ”dedi Wallach. “Bunun, onun nihai çözümün büyük bir parçası olmayacağı anlamına geldiğini düşünmüyorum.” 

Temsilci M. Gaetz bu hafta, muhafazakar kesimdeki meslektaşlarına “rehinemizle müzakere etmemiz gerektiğini düşünmediklerini” ve “tek kişilik tahliye önergesinin bize gücü verdiğini” söyleyerek Demokratların gergin olma nedenine işaret verdi.

Tüm bunlara rağmen McConnell’in müttefikleri, Senato GOP liderinin McCarthy’yi geçersiz yapacağını düşünürler ise bu durumda Aguilar ve Jayapal’ın yanlış yönlendirilmiş olacağını düşündüklerini iletiyor.  

“Mitch’in Konuşmacı’nın önüne geçeceğini sanmıyorum çünkü bilir ki, aksi takdirde Konuşmacı’nın Başkanlığı elinde tutma becerisine zarar verir. Başkan ve Meclis Başkanı bir anlaşmaya varana kadar, McConnell’in odaya girdiğini görmüyorum,” dedi. 

Gregg, McConnell’in McCarthy yerine Biden ile bir anlaşma yapması durumunda sorunların çıkacağını dile getirdi. Hatta anlaşmanın GOP kontrolündeki Meclis’i geçmesinin zorlaşacağını savundu. 

“Bu, Meclis Başkanı’nın parti toplantısında üzerinde anlaşmaya varılan her şeyi satmakta daha da zorlanacağı anlamına gelir” dedi.  

Gregg, Demokratların McCarthy’yi anlamsız bir arabulucu olarak göstermek için McConnell’den yardım istediğini sözlerine ekeldi 

“Bu bir siyaset ve bunun için Konuşmacıyı suçlamak istiyorlar.” 

Jayapal Senato Cumhuriyetçi Yardımcıları’nın Dikkatini Çekti!

Jayapal’ın bu yorumları, bazı Senato Cumhuriyetçi yardımcılarının dikkatini çekmek için yeterli oldu. Çünkü açık sözlü liberal liderin yardımını istemektense, McConnell’i eleştirmesi daha kestirme bir yol olarak görünüyordu.

Ancak Senatör Rick Scott geçtiğimiz Kasım ayında liderlik pozisyonuna meydan okuduğu için McConnell’in endişelenmesi gereken farklı konular ortaya çıktı. McConnell yarışı 36-10 kazandı. Fakat Senato muhafazakarları, GOP konferansının kapsamından hoşnut olmadıklarını ve memnun kalmadıklarını anlatan bir mesaj gönderdiler. 

McConnell’ın 2021 sonbaharı esnalarında Demokratların bir GOP oyunbozanlığı ile karşı karşıya gelmek zorunda kalmadan borç limitini yükseltmek için yasayı değiştirebileceklerini önermişti. Muhafazakar senatörler, bu önermeyi beklemedikleri için hazırlıksız yakalanmışlardı.

McConnell bu teklifi yaptığı esnada Demokratların ,borç çizelgesine ​​yüz milyarlarca dolar ekleme kararının tamamen sahibi olacağını da konuşmalarına eklemişti.

Senato Cumhuriyetçi Yardımcılarından biri, Aguilar ve Jayapal’ın borç limiti görüşmelerine katılma çağrıları hakkında, demokratların geçmişte zaten var olan bir şeyi tekrardan gerçekleşmesini beklediklerini dile getirdiklerini düşündüğünü söyledi.

GOP yardımcısı, McConnell’in Biden görevdeyken borç limitinin yükseltilmesine karşı sert bir tavır aldığını ve başkana uyarıcı bir dille mektup gönderdiğini belirtti. McConnel bu mektupta şöyle demişti;

“Demokratik kötü yönetimin sonuçlarını hafifletmek için gelecekteki hiçbir çabaya taraf olmayacağım”

Yardımcı, “McConnell’in bu dövüşte asıl kişi olmak istemediğini anlıyorum,” dedi. “Fakat Jayapal, o kişinin temiz bir borç tavan zammı için baskı yapacağına inanmadığı sürece, birisini dahil olmaya çağırmaz, çünkü onun pozisyonu bu kadar.”  Dedi.

McConnel, McCarthy’nin Müzakerelerde Cumhuriyetçi Olmasını Kabul Etti

McConnell, bu yıl içinde gerçekleşecek olan borç limiti müzakerelerinin tamamen dışında kalacağı konusunda da uyardı. Geçtiğimiz günlerde The Wall Street Journal’a verdiği bir röportajda, Ocak ayında McCarthy’nin müzakerelerde Cumhuriyetçi esas kişinin olacağını kabul ettiğini söyledi.  

“İkimiz de en başından onun liderliği almasının önemli olduğu konusunda hemfikirdik” dedi.  

Buna rağmen Senato Demokratları, McConnell’in olası bir anlaşmada Biden ve McCarthy’nin birbirinden çok uzakta kalması nedeniyle olasılığı gün geçtikçe artan bir temerrüdü önlemek için adım atmasını destekliyor. 

Senatör Tim Kaine bu ayın başlarında gazetecilere bir açıklama yaptı. Bu açıklamada, McConnell’in “ABD temerrüde düşmeyecek, asla olmadı ve asla da olmayacak!” sözleri yer aldı. Açıklamasının ardından mali bir felaketten kaçınma konusunda “biraz daha iyi” hissettiğini ifade etti.  

McConnell, yaptığı bu yorumları Biden ve McCarthy ile yaptığı görüşmenin ardından Beyaz Saray’ın hemen dışında dile getirdi.  

Senato GOP lideri Salı günü finans piyasalarına ve aynı zamanda medyaya tekrar güven vermeye çalıştı. Bir anlaşma yapmanın kendisine değil, başkana ve Meclis Başkanına bağlı olacağının da altını çizdi.   

Kentucky’de gazetecilerin mikrofonuna konuşan McConnell, “Bence herkesin rahatlaması gerekiyor.  Görüşmeler hakkında ne söylenirse söylensin… Başkan ve Meclis Başkanı bir anlaşmaya varacak. Nihayetinde hem Meclis’te hem de Senato’da iki partili bir oylamadan geçecek” dedi. “Ülke temerrüde düşmeyecek.”  dedi.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kredi Hizmeti ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!