USD32,36
EURO34,43
JPY0,212000
RUB0,346400
GBP40,33
EURO/USD1,06
BIST9.814,19
GR. ALTIN2.437,83
BTC63.503,14

Network Marketing Nedir? Türkiye’de Faaliyet Gösteren 5 Network Marketing Firmaları

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Network marketing nedir sorusu girişimci olmak veya kendi işini kurma isteğine sahip kişilerin en çok araştırdığı sorulardan biridir. Çünkü değişen ve gelişen dünyada ticaret ve pazarlama stratejileri de değişime uğramış durumda. Bu değişimin en önde olan ticaret modeli ise hiç şüphesiz network ticaretidir. Bu yeni ticaret modeli birçok sektör ve firma tarafından uygulamaya kondu. Yeni nesil ticaret sayesinde hem pazarlarını genişletme hem de gelirlerini artırma fırsatı elde ettiler.

Bu yeni nesil ticaretin odağında tamamen insanlar yani müşteriler ve sponsorlar vardır. Ürün veya hizmet bu kişiler tarafından kullanılır ve bizzat tavsiyeleri ile ücretsiz şekilde gerek başka platformlarda gerek sosyal medya mecralarında reklamları yapılır. Kulaktan kulağa yayılan ürün veya hizmetin popülerliği zamanla artar ve insanlarda merak duygusu uyandırılır.

Network Marketing Nedir Nasıl Yapılır?

Network marketing| Network Marketing Nedir? Türkiye’de Faaliyet Gösteren 5 Network Marketing Firmaları

Doğrudan satış anlamını ifade eden bu terim ilk kez 1934 yılında ortaya atılmıştır. O zamanlar Direct Sales ile ifade edilen pazarlama yöntemi ile ticaret piyasasında yeni bir soluk ve hareketlilik meydana gelmiştir. Hem dar gelirli hem de orta gelirli aileler için bir kurtuluş yolu gibi görünen bu ticaret modeli günümüzde ki şeklini almıştır. Dar gelirli aileler doğrudan satış ticaret modeli sayesinde kendi işinin patronu olma fırsatı elde etmiş oldular. Orta gelirli aileler ise bir ek gelir gözü ile bakarak bu piyasaya atılma kararı aldılar.

Dünya Doğrudan Satış Dernekleri Federasyonu, 2018 yılında yaptıkları bir çalışmanın verilerini paylaştı. Bu veriler doğrudan satış pazarlamasının ne kadar büyük bir pazara sahip olduğunu gözler önüne serdi. Paylaşılan verilere göre doğrudan satış sektörü 200 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşmış birçok kişiye gelir kapısı olmuştur. 130 milyondan fazla kişinin doğrudan satış ile gelir elde ettiği yine paylaşılan verilerde görülmektedir.

Günümüzde modernleşen ve teknolojik anlamda da gelişen doğrudan satış artık Network Marketing olarak adlandırılmaktadır. Pazarlama ve satış teknikleri açısından daha gelişmiş, yeni nesil ticaret modeli olarak görülmektedir. Dünya genelinde büyük rağbet gören bu ticaret modeli ülkemizde henüz istenilen ilgiyi göremedi. Bunun en büyük nedenleri arasından sadet zinciri dolandırıcılığından mağdur olanların bir hayli fazla olması gösterilmektedir.

Fakat Türkiye genç çalışma nüfusuna sahip bir ülkedir. Bunun farkında olan yabancı yatırımcılar yeni ticaret modelini Türkiye’de oturtmak adına birçok yatırım yapmaktadır. Network Marketing nedir sorusuna cevap verebilmek adına farklı sektörlerde faaliyet gösteren şirketler seminerler düzenlemektedirler.

Network Marketing Ne Demek?

Network marketing| Network Marketing Nedir? Türkiye’de Faaliyet Gösteren 5 Network Marketing Firmaları

Bu iş modelinde birçok kişi kendi işinin patronu olma hayali ile ve ek gelir elde etme düşüncesiyle girmektedir. Network marketing hayallerinin gerçekleşebilmesi için vizyon ve misyon açısından kaliteli firmaların tercih edilmesi gerekir. Çünkü doğrudan satış ticaret modelinde ürünün veya hizmetin kullanıcısı, satıcısı, anlatıcısı siz olacaksınız. İnanmadığınız ve güvenmediğiniz bir firmanın ürününü pazarlamanız imkansıza yakın bir çaba olacaktır. Bu nedenle de başarı gelmeyecektir.

Şuan için Türkiye’de yaklaşık olarak 1,5 milyon kişi yeni nesil ticaret modeli ile gelir elde etmektedir. Bu kişiler firmanın birer bayisi niteliğindedir. Bu bayiler için 3 farklı seçenek sunulur. Bunlar şu şekildedir;

Network marketing| Network Marketing Nedir? Türkiye’de Faaliyet Gösteren 5 Network Marketing Firmaları

  • İsterlerse sadece firmanın devamlı müşterisi olurlar ve indirimli olarak ürün kullanırlar.
  • Firmanın satış bayisi olurlar ve sadece ürün satarak ek gelir elde ederler.
  • Ya da pasif gelir sahibi olabilmek için kendisine bağlı kollar oluşturarak yeni bayiler bulurlar. Buldukları bu bayilerin sponsoru olan kişiler network marketing sisteminin eğitimlerini verirler ve onlara yol gösterirler. Onların kazanımından da ek gelir elde ederler ve bir pasif gelir sahibi olurlar.

Türkiye’de Network Marketing Yasaları

Türkiye, ticaret alanında tüketici haklarını ve piyasa dengesini korumak adına önemli kurallar koymaktadır. Türkiye’de bulunan şirketler bu açıdan hukuki açıdan tüm zorunluluklara uymak zorundadır. Bu nedenle de Türkiye’de bulunan şirketler güvenli şirketlerdir. Yapılan her satışın kayıtlı olduğu sektörde %20 stopaj uygulanmaktadır. 2014 çıkarılan yeni yasa ile de titan zincirleri ile bir tutulmaması için koruma altına alınmışlardır.

En İyi 5 Network Marketing Firmaları

Network Marketing Nedir?
Network Marketing Nedir?

Türkiye’de faaliyet gösteren birçok Network  Marketing Şirketi bulunmaktadır. Bunlar arasında kısa sürede kapananları da mevcuttur. Şuan için en çok adından söz ettiren 5 firma ise şu şekildedir;

1- Kyani

Network marketing| Network Marketing Nedir? Türkiye’de Faaliyet Gösteren 5 Network Marketing Firmaları

Kirk Hansen, Jim Hansen ve Carl Taylor tarafından Amerika’da kurulan şirket takviye besinler pazarlayan bir firmadır. Sağlık sektöründe faaliyet gösteren şirket, reklamlara büyük para harcamak yerine bizzat kullanıcıları üzerinden ürünlerini pazarlamaktadır. Tavsiye ticareti ile büyüyen şirket şuan dünyanın en hızlı büyüyen network şirketleri arasında gösterilmektedir.

Kyani ticaretinin başka bir network marketing firmalarının işleyişinden farklı bir sistemle çalıştığı ifade edilmektedir. Kar dağıtım kazancının daha adaletli ilerlediği ve en büyük gelirin son giren sponsorlar arasında dağıtıldığı söylenmektedir. Reklama ihtiyaç duymadıklarını söyleyen firma ürün gamına çok güvenmektedir. Finansal özgürlük elde etmek isteyenleri beklemektedirler.

2- Herbalife

Network marketing| Network Marketing Nedir? Türkiye’de Faaliyet Gösteren 5 Network Marketing Firmaları

Bir diğer besin takviyesi firması Herbalife 1980 yılında Amerika’da bir şirket olarak kurulmuştur. Türkiye pazarına girişi ile de büyük bir sıçrayış yaşayan firmanın birçok yerde sponsorlar tarafından açılan fit merkezleri vardır. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek isteyen birçok kişi Herbalife ürünlerini kullanmaktadır. Bir müddet sonra da kendileri de birer sponsor olarak ek gelir elde etmektedirler.

3- Farmasi

Network marketing| Network Marketing Nedir? Türkiye’de Faaliyet Gösteren 5 Network Marketing Firmaları

Farmasi şirketi kozmetik sektöründe faaliyet göstermektedir. Avrupa’nın en büyük kozmetik fabrikasına sahip olduklarını iddia etmektedirler. 2003 yılında Tan-Alize firmasının alt kolu olarak kurulmuştur. Parfümden makyaj setine kadar birçok farklı kozmetik ürünün pazarlaması yapılmaktadır. Türkiye’de de üretim merkezi olan firma 2000’den fazla ürüne sahiptir.

4- Avon

Network marketing| Network Marketing Nedir? Türkiye’de Faaliyet Gösteren 5 Network Marketing Firmaları

Avon kataloğu ifadesi birçok yerde kullanılmaktadır ve hiç yabancı olunmayan bir şirket ismidir. Kozmetik ürünler üzerine faaliyet gösteren firma 1886 yılında kurulmuştur. 6 milyondan fazla temsilcisi bulunan şirket en büyük network  firmalarından biridir.

5- Tupperware

Network marketing| Network Marketing Nedir? Türkiye’de Faaliyet Gösteren 5 Network Marketing Firmaları

Tupperware firması, Amerika Birleşik Devletleri merkezli bir firmadır. Küçük ev aletleri üzerinde pazarlama yürütmektedir. Doğrudan satış sektöründeki yükselişi her yıl artarak devam etmektedir.

Çok katlı pazarlama ve doğrudan satışın ismi olan network marketing bir ticaret modelidir. Titan saadet zinciri ile herhangi bir bağı yoktur. Devlet tarafından çıkartılan yasa ile de bu durum koruma altına alınmıştır. Ticari kazanç elde etmek için bir ürün, bir iş koludur. Network marketing nasıl yapılır, sponsor olmak için ne yapmalıyım gibi sorular network okulu ile daha fazla şekilde cevaplanmaktadır. Bir satış ile başlayan bu ticaret kişisel gelişim ile devam etmektedir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kredi Hizmeti ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!