USD32,86
EURO35,62
JPY0,203600
RUB0,369900
GBP42,26
EURO/USD1,08
BIST10.743,30
GR. ALTIN2.514,73
BTC57.953,70

Sosyal Medya Suçları ve Cezaları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

sosyal-medya-suclari-ve-cezalari
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sosyal medya suçları ve cezaları, internet kullanımın artması ve çeşitli sosyal medya mecralarının kullanılması ile birlikte yaygınlaşmaya başladı. İnternet üzerinden işlenen her suç sosyal medya suçları ve cezaları olarak adlandırılır. Tüm bu suçlar Türk Ceza Kanunu’nda düzenlenmiştir. Peki, sosyal medya suçları ve cezaları nelerdir? Sosyal medya suçları ile ilgili bilmeniz gerekenler nelerdir?

TCK Sosyal Medya Suçları Hangileridir? Sosyal Medya Suçları ve Cezaları

sosyal-medya-suclari-ve-cezalari
Sosyal Medya Suçları ve Cezaları

Bilindiği üzere sosyal medya suçları, Türk Ceza Kanunu’nda düzenlenmiştir. Cinsel taciz, hakaret, tehdit, gibi suçlar sosyal medya üzerinden rahatlıkla işlenebilmektedir. İşlenen her suç kişinin adli sicilini etkilemektedir. Bu nedenle bazı kullanıcılar bu suçların kredi puanlarını etkileyip etkilemediklerini de merak etmektedirler. Peki, sosyal medya suçlarının isimleri nelerdir? Sosyal medya suçları nereye şikâyet edilir?

Sosyal Medya Suçları İsimleri Nelerdir?

Kişi sosyal medya üzerinden taciz, tehdit, hakaret gibi kötü davranışlara maruz kalıyor emniyet güçlerine ve savcılığa şikâyet etmesi gerekmektedir. Yapılan soruşturma neticesinde eğer suç işlendiği tespit edilirse iddianame hazırlanır ve mahkemeye gönderilir. Peki, sosyal medya suçları ve cezaları isimleri nelerdir?

Cinsel Taciz (TCK m.105): Sosyal Medyada Tacizin Cezası

Cinsel taciz suçu sosyal medya üzerinde işlenen suçların en başında gelmektedir. Sosyal medya kullanan bazı kullanıcılar bir başka sosyal medya kullanıcısını rahatsız edebiliyor. Böyle durumlarda mağdur olan kişi, cinsel taciz suçu sebebiyle savcılığa şikâyette bulunabilir. İnternetten veya sosyal medya üzerinden işlenen cinsel taciz suçu, nedeniyle 9 aydan 4,5 yıla kadar hapis cezası verilebiliyor.

Özel Hayatın Gizliliğini İhlal ( TCK m.134): Uygunsuz Fotoğraf Paylaşmanın Cezası

sosyal-medya-suclari-ve-cezalari

Kişinin özel hayatının gizliliğini ihlal edenler bir yıldan üç yıla kadar cezalandırılmaktadır. Kişinin özel hayatına ait görüntülerin veya seslerin çeşitli sosyal medya platformlarında paylaşılması suçtur. Bu bağlamda uygunsuz fotoğrafların kişinin izni olmadan paylaşılması sosyal medya suçları ve cezaları içerisine girer.

Sosyal Medya Suçları ve Cezaları: Sosyal Medyada Siyasi Paylaşım Cezası

Sosyal medya üzerinden halkı kin, nefret ve ayrımcılığa sürükleyen her paylaşım suç teşkil edebilmektedir. Kişi eğer paylaştığı siyasi içerik ile halkı ayrımcılığa ve nefrete sürüklüyor ise bu durumda suç işlemiş sayılabilir. Böyle bir paylaşım ile kişi savcılığa şikâyet edilip ceza alması sağlanabilir.

Sosyal Medya Kimlik Tespiti Nasıl Yapılmaktadır?

sosyal-medya-suclari-ve-cezalari

Güvenlik güçleri, suç işleyen kişinin öncelikle IP adresini tespit eder. IP adresinin tespit edilmesi ile birlikte kişinin bilgilerine ulaşılabilmektedir. Bu nedenle IP adresinin doğru bir şekilde tespit edildiğinden emin olmak gerekir. Tespit edilen şüphelinin suç işleyip işlemediği araştırılır ve soruşturma süreci devam eder. Bu nedenle sosyal medya suçları ve cezaları rahatlıkla tespit edilebilmektedir.

Sosyal Medya Suçları ve Savunma Önerileri

İnternet üzerinden yapılan paylaşımlarda, taciz, tehdit, ayrımcılık gibi suç unsurları hukuka aykırı nitelendirilmektedir. Peki, eğer paylaşımlarınız nedeni ile gözaltına alınırsanız nasıl bir savunma yapmanız gerekir?

Güvenlik güçlerinin, sizden işlemler için imzalamanız gereken her evrağa itiraz ediyorum diye yazmanız işinizin kolaylaşması için yardımcı olacaktır. Fakat sosyal medya suçları ve cezaları hakkında daha detaylı savunma örnekleri için yetkili bir avukat ile görüşmeniz sizin için yararlı olacaktır.

Sosyal Medya Suçları Zaman Aşımı Süresi Var Mıdır?

sosyal-medya-suclari-ve-cezalari

Facebook, İnstagram gibi sosyal medya platformları üzerinden işlenen şantaj suçunun zamanaşımı süresi vardır. Failin ve fiilin bilinmesinden itibaren 8 yıl içerisinde şikâyette bulunulmaz ise zamanaşımına uğrar. İleti yoluyla işlenen hakaret suçunun cezası üç aydan iki yıla kadar hapis veya adli para cezasıdır. Hakaret eylemi gerçekleştikten 6ay içerisinde suç duyurusunda bulunmak gerekir.

Sosyal Medya Hakaret Davası Cezası Kaç TL 2022?

Hakaret suçunun cezası en az günlük 20TL ve en çok 100 TL olacak şekilde 5 günden az 730 günden fazla olamaz. Bu durumda hâkimin kararına göre 100 TL ile 73000 TL arasında ceza verilebilir.

Sosyal Medya Suçları ve Cezaları Kredi Puanını Etkiler Mi?

Tüm bu bilgiler ışığında sosyal medya suçları ve cezaları kesinleştiğinde eğer suçlu bulunursanız hapis veya adli para cezasına çarptırılabilirsiniz. Fakat adli para cezaları veya suç kaydınız bankalardaki kredi risk raporu puanınızı etkilememektedir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kredi Hizmeti ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!