USD32,79
EURO35,51
JPY0,204000
RUB0,373300
GBP42,03
EURO/USD1,08
BIST10.872,98
GR. ALTIN2.486,67
BTC57.029,71

2022 Güncel Sosyal Yardım Kuruluşları Hangileridir?

sosyal-yardim-kuruluslari-hangileridir
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sosyal yardım kuruluşları hangileridir araştırması genelde ders kapsamında öğrencilerin ya da yardım etmek isteyen bireylerin merak ettiği bir konudur. Günümüzde geçmişten gelen bildiğiniz sosyal yardım kuruluşlarının sayısı oldukça fazladır. Çocuk esirme kurumu gibi çocuklara özel kurumlar olduğu gibi her yaştan bireye yardım amaçlı kurulan, ihtiyaç sahiplerine yardım yapan sayısız kuruluş vardır.

Maddi durumu yetersiz olan ihtiyaç sahiplerine yardım amacıyla oluşturulan amacı yalnızca mağdur olan kişilere tamamen gönüllülük esasına bağlı olarak yardım etmek olan bu kurumların kurulma tarihleri de değişmektedir. Sivil toplum kuruluşları olarak bulunan bu kurumlara verilebilecek örnekler yazının devamında sizler için paylaşılmaktadır. İşte ‘sosyal yardım kuruluşları hangileridir?’ diye merak edenlere birkaç örnek!

Türkiye’deki Yardım Kuruluşları | Sosyal Yardım Kuruluşları Hangileridir?

Türkiye’de sivil yardım kuruluşları olarak aktif rol oynayan birden fazla kurum söz konusu. Her bir kurum değişik amaç ve hedef kitleye ulaşsa da temelde sosyal yardımlaşma sağlamaktadır. Çoğu zaman sosyal bilgisi ders kitabı içinde de bilgi olarak verilen ve ‘sosyal yardım kuluşları hangileridir?’ sorusuna cevap olarak verilebilecek kuruluşlar şu şekildedir:

1- Kızılay

sosyal-yardim-kuruluslari-hangileridir

Türk Kızılay kuruluşu olarak da bilinen bu kurum Osmanlı döneminde 1868 yılında kurulmuştur. Olası doğal afet ve diğer felaketlerde yardıma ihtiyacı olanlara hizmet verecek olan Kızılay, günümüzde de aktif olarak görevini yerine getirir. Ulusal ve uluslararası alanda hizmet verenlere örnek verecek olursak Kızılay bu noktada ilk akıllara gelecek olanlardan birisidir. Başta kan yardımı olmak üzere her anlamda yardımı sağlamaktadır.

2- Mehmetçik Vakfı

Türk Silahlı Kuvvetleri ile ilgili olarak mağdur olan ihtiyaç sağlamak amacıyla kurulmuştur. Türk Silahlı Kuvvetleri Mehmetçik Vakfı olarak da anılan bu kurum, şehitlerin ailelerine ve gazi olanlara yardım amacıyla kurulmuştur. Mehmetçik kuruluşları amacı yalnızca şehit ailelerine değil gazi ailelerini de kapsamaktadır. Vatanı için canını hiçe sayan askerlerimize yardım sağlamak amacıyla gönüllü yardımları toplayarak dağıtmaktadır.

3- Darülaceze

Sosyal yardım kuruluşları hangileridir sorusuna cevaben örnek verecek olursak bir diğeri de Darülaceze’dir. Yine Osmanlı döneminde kurulmuş olan köklü yardım kuruluşları amacı bulunan bir vakıftır. Bu vakıfta adından da anlaşılacağı üzere aciz, yardıma muhtaç olan kişilere el uzatmak bulunur. Din, dil ya da ırk ayrımı gözetilmeksizin yardım sahiplerinin bakım, yemek ve sağlık, barınma gibi alanlarda hizmetler sunuyor.

4- Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği

sosyal-yardim-kuruluslari-hangileridir

Hem milli hem de uluslararası alanlarda meydana gelen terör, afet, savaş ve diğer sebeplere bağlı olarak ihtiyaç sahiplerine el uzatılmaktadır. Sadece yemek ve barınma gibi temel ihtiyaçlar değil aynı zamanda evlenme, yuva kurma ve iş kurma gibi farklı hizmetleri söz konusudur. Sosyal yardım kuruluşları hangileridir sorusuna cevap olarak verilebilir.

5- Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı (AFAD)

Güvenilir yardım kuruluşları arasında ilk sırada gelen kurumlardan birisidir. Bir bölge ya da şehirde doğal afet ile karşılaştığınızda orada ilk olarak AFAD ve gönüllülerini görürsünüz. Zira bu dernek resmi yardım kuruluşlari arasında yer alır. Doğal afet sonucunda yardıma ihtiyacı olanlara dört bir koldan destek vererek yardımcı olur. Haberler kapsamında sık sık afet bölgelerinde bulunurlar.

6- Çocuk Esirgeme Kurumu

Çocuk yardımlaşma dernekler isimleri arasında ilk sırada akıllara gelen Çocuk Esirgeme Kurumu olmaktadır. Sosyal yardım kuruluşları hangileridir cevabı için de rahatlıkla örnek gösterilebilir. Bu kurum, çocukların yetişkin olana kadar belirli koşullarda büyümesini ve eğitim almasını sağlar. Köklü bir kuruluş olmasıyla en büyük sivil yardım kuruluşları arasında bulunmaktadır.

7- İnsan Hak ve Hürriyetleri ve İnsani Yardım Vakfı (IHH)

sosyal-yardim-kuruluslari-hangileridir

Çok yakın gelecekte kurulmuş olan bildiğiniz sosyal yardım kuruluşları hangileridir diye soracak olursanız, İHH akıllara gelecektir. Bu kurum ilk olarak 1992 yılında faaliyet göstermiştir. Faaliyete geçme sebebi o dönem meydana gelen Bosna Savaşı mağdurlarına yardım etmesidir. Hala günümüzde mülteci konumundaki kişilere yardımlar sürdürülüyor.

8- Yeşilay

Yeşilay, Osmanlı döneminde Kızılay ile birlikte eş zamanlı kurulan bir vakıftır. Bu kurumun temel amacı kişi ya da kişilerin zararlı madde alışkanlıklarından kurtulmalarıdır. Başta sigara olmak üzere genel madde bağımlılığı ile mücadele etmekle birlikte kişilere bilgi verme, destek sunma ve yardım eli uzatma gibi hizmetleri mevcuttur.

9- Çağdaş Eğitim Vakfı (ÇEV)

Her ne kadar ‘Yardım kuruluşları nelerdir?’ sorusunu arayan kişilerin aklına doğal afetler, savaşlar gibi olağanüstü durumlar gelse de durum bununla sınırlı değil. Yardıma ihtiyacı olan kişilerin aynı zamanda ekonomik anlamda destekleri de oluşuyor. Eğitim alanında gerekli desteği göremeyen çocuk ve gençler için kurulan ÇEV, topladığı maddi yardımlar ile öğrencilerin eğitim sürecine destek oluyor.

sosyal-yardim-kuruluslari-hangileridir
Sosyal Yardım Kuruluşları Hangileridir?

10- Türk Hava Kurumu |Sosyal Yardım Kuruluşları Hangileridir?

Sosyal yardım kuruluşları hangileridir sorusuna cevaben verilebilecek bir diğer örnek de THK’dir. Türk Hava Kurumu derneği olarak bundan tam 97 yıl önce Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kurulmuştur. Temel hedefi havacılık sanayini geliştirmek, yatırım yapmak ve uçuş ile ilgili gerekli tüm ihtiyaçları karşılamaktır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kredi Hizmeti ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!