USD33,04
EURO35,99
JPY0,210000
RUB0,376000
GBP42,99
EURO/USD1,09
BIST11.064,85
GR. ALTIN2.559,84
BTC59.763,10

2023 Tarla Parası Dönüm Başı Fiyatları

Tarla Parası Dönüm Başı Ne Kadar 2022?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çiftçilere tarlaları için belirli miktarlarda para ödenir. Tarla parası haricinde çiftçilere para ödenenler arasında arpa, yulaf, buğday, çay, fındık da vardır. Bu ödemeler çiftçiye Ziraat Bankası aracılığıyla yapılır. Ziraat Bankası’nda hesabı olmayanlara ise T.C. kimlik numaralarının son iki hanesine göre para ödemesi yapılır.

Tarlanız için para ödemesi alacaksanız ama bu konu hakkında bir bilginiz yoksa yazımızı okumanızı öneririz. Size tarlalar için verilen para miktarı hakkında bilgi vereceğiz.

Tarla İçin Ne Kadar Para Yatırılacak?

Tarlalara dönüm başına verilen para miktarı değişkenlik gösterir. Her tarla için eşit miktarda para ödemesi yapılmaz. Tarlalar için dönüm başına mazot ve gübre ödemelerinde destek yapılır. Yapılan para destekleri ise şu şekildedir:

Tarla Parası Dönüm Başı Ne Kadar 2022?

Dönüm Başı Sağlanan Mazot Desteği

  • Buğday, arpa, çavdar, yulaf ödemeleri için: 42 TL
  • Kuru soğan, kanola, aspir, yaş fındık ödemeleri için: 28 TL
  • Nohut, kuru fasulye, mercimek ödemeleri için: 32 TL

Dönüm Başı Sağlanan Gübre Desteği

  • Buğday, arpa, çavdar, yulaf ödemeleri için: 32 TL
  • Kuru soğan, kanola, aspir, yaş fındık ödemeleri için: 16 TL
  • Nohut, kuru fasulye, mercimek ödemeleri için: 16 TL

Dönüm başı sağlanan destekler bu şekildedir. Destekler hakkında bilgi sahibi olmanıza rağmen desteği nasıl alacağınızı bilmiyor olabilirsiniz. Bunun için de size bilgilendirme yapacağız. Tarlanız için para destekleri Ziraat Bankası aracılığıyla yapıldığını söylemiştik. Hesabınız yoksa destek alamazsınız diye bir kural yoktur. Hesabınız yoksa bile T.C. kimlik numaranızın son iki rakamına göre para desteği sağlanır.

Tarla Parası Almanın Koşulları Nelerdir?

Tarla Parası Dönüm Başı Ne Kadar 2022?

Tarla parası alınabilmesi için birtakım şartlar gerekir. Bu şartların başında da tarla sahibi insanların çiftçilik yaparak üretici konumunda olmaları gerekir. Tarla parası alabilmek için çiftçilerin Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına başvuruda bulunmaları, başvurunun ardından da ÇKS’ye kayıt olmaları gerekir. Tarla parası için ÇKS belgesinin olması şarttır.
Tarla parası için gerekli olan şeylerden biri de tarla tapusudur. Tarla tapusuyla Tarım Müdürlüklerine başvuru yapmalısınız. Gerekli işlemler yapıldıktan sonra tarla paranız Ziraat Bankası aracılığıyla size ulaştırılır.

Arı Yetiştiricisine Kovan Başına 15 TL Ödeme

Çıkan yeni kararda arı yetiştiricilerine de destekten pay verildi. Karara göre arı yetiştiricileri sahip oldukları kovan başına 15 TL, ürün kategorisine bağlı olarak değişecek fiyatlarla ürün sertifikası desteği 10 TL ila 100 TL arasında olacak. İyi tarım uygulaması kapsamında da yine kategorilere göre 10 TL ile 150 TL arasında destek verilecek. Küçük aile işletmeleri ise yeni karar kapsamında sahip oldukları dekar başına 100 TL ile desteklenecek.

İlginizi çekebilir: Bal İhracatı Yapan Firmalar

Çiftçi kayıt sistemine kayıtlı fındık üreticileri de yeni kararlar beraber destek paylarının öğrendi. 2021 yılında ruhsat alınan yerler için fındık üreticilerine dekar başına 170 TL ödenmesine karar verildi. Geleneksel zeytin bahçelerinin rehabilitasyon hizmetleri için de yine dekar başına 100 TL destek ödemesi yapılacak.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kredi Hizmeti ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!