USD32,79
EURO35,51
JPY0,204000
RUB0,373300
GBP42,03
EURO/USD1,08
BIST10.872,98
GR. ALTIN2.486,67
BTC57.029,71

Türkiye Yatırım Yaparak Girişim Ekosisteminde Rekor Kırdı!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye yatırım olarak yılın ikinci çeyreğine tekabül eden Nisan, Mayıs ve Haziran döneminde küresel çapta girişim alanında yapılan yatırımlar azalsa bile büyük bir fark ortaya koydu. Küresel çapta girişimlere olan yatırımlar azalsa bile KPGM Türkiye raporuna bakıldığında Türkiye 82 işlemde 87 milyon dolarlık yatırım tutarı kaydedildiği görülmektedir.

Türkiye Yatırım Olarak Tohum Alanında Oldukça Şaşırttı!

Yılın ikinci çeyreğinde kırılan rekorda tohum yatırımlarının işlem adedinin bir önceki yıla kıyasla iki kat artış gösterdiği görülmektedir. Bu iki katlık artışla beraber tohum yatırımı 61’e ulaşmaktadır. Küresel makro gündem de bir önceki çeyrekte yaşanan gelişmelerden etkilenmeye devam etti.

Küresel girişim dünyasına yansıyan Batı ülkelerinde borsada yükselen enflasyon oranları, merkez bankalarının finansal enflasyonla mücadele için yürütmeye başladığı agresif para politikaları ve ABD’nin resesyon tehdidine rağmen Türkiye yatırım olarak rekora imza attı.

turkiye-yatirim
Türkiye Yatırım

KPMG Türkiye M&A ve 212 ekipleri tarafından hazırlanan ve Nisan- Haziran dönemini kapsayan ‘Türkiye’nin Girişim Ekosistemi Yatırımları’ raporuna bakıldığında girişim ekosistemi yatırımları ve küresel çaptaki ekonomik faaliyetler yavaşlasa bile Türkiye yatırım alanında olumlu gelişmeler yaşamıştır.

Rapor yılın ikinci çeyreğinde 82 işlemle bir çeyrekte tüm zamanların en yüksek işlem sayısına ulaşıldığı yönündedir. Tohum yatırımında yaşanan işlem adedi artışıyla birlikte girişime yapılan Türkiye yatırım tutarı ise 87 milyon dolar olarak açıklanmıştır.

Tohum Yatırımına Yönelik Yapılan Yorumlar Neler?

KPGM Türkiye Birleşme ve Satın Alma Danışmanlığına Liderlik yapan Gökhan Kaçmaz ekosistemde yaşanan mevcut gelişmelerle alakalı olarak  küresel girişim finansmanında  2022’nin ilk çeyreğine göre yüzde 26, 2021’in ikinci çeyreğine göre yüzde 27 düşüş göstererek  120 milyar dolarlık bir işlem hacmi kaydettiğini söyledi.

İlave olarak 2022’nin ikinci çeyreğinde dünya çapında toplam 6 bin 729 girişim finanse edilirken bunların 103’ü unicorn girişimler oldu dedi.

turkiye-yatirimKaçmaz bu dönem için tohum aşaması, erken aşama ile ileri aşama yatırımlarını kapsayan tüm yatırım aşamalarında gerileme yaşandığını da aktarmıştır. Bunlara takiben Kaçmaz, buna karşın, tohum yatırımlarının Türkiye’deki girişim ekosisteminin en güçlü yapı taşlarından biri olmaya devam ettiğini dile getirdi.

Bunların yanı sıra küresel tohum yatırımlarındaki yaşanan yavaşlamaya rağmen, Türkiye’deki tohum yatırımlarının sayısındaki artışın, girişim ekosisteminde gerileme olduğu dönemlerde bile yüksek potansiyelini ve büyüme görünümünü güçlü bir şekilde koruduğunu gösterdiğine yönelik ifadeler kullandı.

Türkiye Yatırım Tutarı Umut Verici Yönde İlerliyor!

212’nin kurucu ortağı olan Ali Karabey de Türkiye yatırım tutarı ve işlemler hakkında konuştu. Ali Karabey “2022 yılının ikinci çeyreğine denk gelen Nisan- Haziran döneminde Türkiye’deki  girişimlerin aldığı yatırımların 87 milyon dolar olarak gerçekleştiğini ve yapılan analizde, tüm dönemlerden Getir ve Dream Games’in mega yatırım turları çıkartıldığında, ikinci çeyreğin bir önceki çeyrekten sonra en yüksek yatırım hacminin gerçekleştiği çeyrek olduğunu söyledi.

turkiye-yatirimEk olarak gerçekleşen işlem sayısı olarak bakıldığında ise 2021’in üçüncü çeyreğinden sonra 82 işlemle tüm zamanların en yüksek işlem sayısı bu çeyrekte gerçekleştiğini ve dünyada görülen  yavaşlama dönemine rağmen Türkiye’de olumlu gelişmelerin olması umut verici cümlelerini dile getirdi.

En Çok İşlem Gören Türkiye Yatırım Alanları Belli Oldu!

Türkiye yatırım raporunu gösteren rapora  göre en çok işlem gören alanlar da belli oldu.  SaaS (yazılım) sektöründe gerçekleşen 10 işlem en fazla işlem sayısına sahip olmuştur. Sırasıyla 9 işlem ile Fintech takip etmektedir. En son olarak 7 işlem ile e- Ticaret sağlayıcı sektörler yer almaktadır. İnternette para kazanmak olanağı da bu sayede arttırılmıştır.

turkiye-yatirimToplam işlem hacmine bakıldığında ise e- Ticaret sağlayıcısı 45.3 milyon dolar ile en yüksek işlem hacmine sahip olmuştur. Bunu 40 milyon dolar ile ulaşım alanı ve 10 milyon dolar ile de SaaS dikeyleri takip etmektedir.

İşlem hacminde en büyük 10 işlem toplam işlem hacminin %76’sını oluşturmuştur. Tohum yatırımları da 139 milyon dolarlık işlem ile işlem hacminin %38’ini oluşturdu ve bu sayede en yüksek paya sahip oldu Bunun yanı sıra satın alma işlemleri de yaklaşık %37’lik bir pay elde etmiştir.

Kaynak: https://www.haberturk.com/turkiyenin-girisim-yatirimlarinda-rekor-3518735-ekonomi

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kredi Hizmeti ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!