USD32,36
EURO34,43
JPY0,212000
RUB0,346400
GBP40,33
EURO/USD1,06
BIST9.814,19
GR. ALTIN2.437,83
BTC63.503,14

Yeni Nesil Girişimcilik Nedir?

yeni-nesil-girisimcilik
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yeni nesil girişimcilik son zamanlarda pek çok işletmeye ilham olmaya başladı. Peki, yeni nesil girişimcilik nedir? Marketteki zorlu rekabette öne geçebilmek için teknolojik çözümlere başvuran ve yeniliği ön planda tutan şirketler, ‘yeni nesil şirket’ olarak ifade ediliyor. Rakiplerinin önüne geçebilmek için erişilebilirliği yüksek, bulut temelli ve uygun maliyetli sistemlerle hareket ediyorlar.

Bu şekilde olan girişimler, teknolojinin faydalarından yararlanarak bir üst seviyeye çıkmayı amaçlar. Bu girişimler teknolojinin de yardımı ile pazar dinamiklerine daha çabuk uyum sağlayabiliyor.

Girişimcilik Türleri Nelerdir? Girişimcilik modelleri Nelerdir?

yeni-nesil-girisimcilik
Yeni Nesil Girişimcilik

Yeni nesil girişimcilik türleri, insanlar tarafından son zamanlarda merak ediliyor. Bu nedenle de kar amacı gütmeden de yeni girişimcilik türleri ortaya çıkmaya başladı. Peki, girişimcilik türleri nelerdir?

  • Sosyal girişimcilik
  • Ticari girişimcilik
  • Teknoloji girişimciliği
  • Sanal girişimcilik
  • Kurum içi girişimcilik
  • Kamu (Devlet) girişimciliği olarak sınıflandırılır.

Girişimciler; pazarda daha önce kimsede görülmemiş çözümleri ile planlarını hayata geçiriyor. Yenilikçi çözümlerin yardımı ile benzerlerinden ayrılabilmektedir. Teknolojik çözümlerden sonuna kadar yararlanarak, çözüm odaklı bir bakış açısı ile daha önce denenmemiş yöntemleri denemekten kaçınmıyorlar.

İnternet Girişimciliği Örnekleri Nasıldır?

Teknoloji girişimciliği ya da “startup”lar sizlere yüksek getirili ürünler üretirler. Startuplar, kuruldukları günden itibaren oldukça hızlı bir şekilde büyümektedirler. Klasik bir firma 10 yılda 1 milyon Türk Lirası gelir elde ederken startuplar başarılı olursa 1 yılda 10 milyon Türk Lirası hatta daha fazla kazanç elde edebilirler. Peki internet girişimciliğine örnek vermek gerekirse nasıl olmalı?

Yeni Nesil Girişimcilik: İnternet Girişimciliği Türüne Ait Yaygın Bir Örnek

yeni-nesil-girisimcilik

Yeni nesil girişimcilik türlerinden biri olsn internet girişimciliğine örnek vermek gerekirse şu şekildedir:

Goruntuluposta.com örnek verilebilir. Web kamerası ile kaydedilen video mesajlarının e-posta ile gönderilmesi ilkesine dayanmaktadır. Siteye üye olan bir çok kullanıcı kaydettiği videolara istedikleri dosyaları ekleyebilir, grup oluşturup paylaşabilmektedir.

Sosyal Girişimcilik Nedir?

Toplumsal değişimin ve dönüşümün gerçekleşmesi için önemli olan yeni girişimcilik türlerinden biride sosyal girişimciliktir. Sosyal girişimcilik kar amacı güden ve kar amacı gütmeyen, hibrit model olarak üçe ayrılmaktadır. Bu girişim türü, insana, doğaya, canlıya yarar sağlamayı amaçlamaktadır.

Yeni Girişimler 2022 Yılında Nasıl Olmalıdır? Yeni Nesil Girişimcilik

Yeni nesil girişimcilik, çözüm odaklı düşünmeyi gerektirmektedir. Ortaya çıkan problemlere daha önce bakılmamış bir bakış açısı ile yaklaşılmalıdır. Bu yüzden de devamlı olarak araştırma yapmalı ve yeni teknolojilere hakim olmanız gerekmektedir. Sürekli yeni şeyler öğrenmek, bakış açınızın değişmesini sağlıyor ve sorunları farklı bir açı ile ele alıyor.

Yeni Nesil Girişimcilik Özellikleri Nelerdir?

Bir girişimci, planlarını gerçekleştirebilmek için her zaman risk alabilmelidir. Yeni nesil girişimcilik yöntemlerine başvururken katlanacağınız riskler iki katına çıkmaktadır. Bu nedenle daha önce denenmemiş yolları denemek zorundasınızdır. İlk kez karşılaşılan problemleri halletmeye çalıştığınız için tüm aşamalarda hata yapıp başa dönmeyi göze almanız gerekmektedir.

Yeni Girişimcilik Fikirleri Nasıl Olmalıdır?

yeni-nesil-girisimcilik

Yeni nesil girişimcilik fikirleri, teknolojik çözümlere başvururken, bütün dünyanın ortak ihtiyaçlarına çözüm sunmanın her zaman bir adım öne atacağını unutmamalısınız. Sadece kendi ülkenizin değil, tüm dünyanın ortak sorunlarına çözüm vadetmeniz gerekir. Bu nedenle fikirleriniz küçük çaplı değil global olmalıdır.

Yeni Girişimciliği Geleneksel Girişimcilikten Ayıran Özellikleri Nelerdir?

Yeni nesil girişimler, geleneksel girişimlerin aksine kâr amacı güden girişimler değildir. Özellikle farkındalık yaratmak için hedeflernen sosyal girişimcilik alanında kâr amacı hiçbir şekilde güdülmez. Asıl amaç sorunlara kalıcı ve yenilikçi çözümler bulabilmektir.

Girişimcilik Zirvesi Nedir?

yeni-nesil-girisimcilik

Girişimcilik alanında kendini geliştirmek, inovasyon ve yeni nesil girişimcilik hakkında yeni şeyler öğrenmek isteyen kişilerin katıldığı bir etkinliktir. Alanında uzman kişilerin hazırladığı etkinlik sonunda katılan kişiler, yeni şeyler öğrenip aklındaki sorulara cevap bulabilecektir. Aynı zamanda etkinlik sonunda belge alma hakkına sahip olabileceklerdir.

Girişimcilik Zirvesi 2022 Yılında Ne Zaman Yapılıyor?

Girişimcilik zirvesi, hemen hemen her yıl Üniversiteler tarafından alanında uzman kişiler tarafından düzenleniyor. 2022 yılında da 14 Haziran 2022 yılında online olarak gerçekleşti. Girişimcilik zirvesine katılmak istiyorsanız etkinlikleri takip ederek, başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz. Etkinlikler ile ilgili haberler hakkında bilgi alabilir, tarihleri öğrenebilirsiniz.

 

Kaynak: https://onedio.com/haber/son-yillara-damga-vurup-pek-cok-isletmeye-ilham-olan-yeni-nesil-girisimcilik-nedir-1092776

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kredi Hizmeti ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!