USD32,36
EURO34,43
JPY0,212000
RUB0,346400
GBP40,33
EURO/USD1,06
BIST9.814,19
GR. ALTIN2.437,83
BTC63.503,14

3 Farklı Zengin Kişinin Sırrı! | Zengin Olmanın Yöntemi

3-farkli-zengin-kisinin-sirri-zengin-olmanin-yontemi
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

3 farklı zengin kişinin sırrı! Birdenbire zengin mi olmak istiyorsun? Kim istemez ki? Fakat sizce zengin olan kişiler aniden çabalamadan mı zengin oldular?

Bu yazıda biri yabancı ikisi Türk olmak üzere 3 farklı zenginin yolculuğuna tanık olacaksınız. Bunlardan biri İspanyol iş insanı Amancio Ortega Gaona. Diğer ikisi ise Türk iş insanı Osman Kibar ve Hamdi Ulukaya.

Bu isimleri daha önce duydunuz mu? İsimlerini duymuş olun ya da duymamış olun, bu insanlar dünyanın en zenginler arasında yer alıyor. Peki, bu adamlar gerçekten nasıl zengin oldular?

Forbes Zenginler Listesi’nde İsimleri Yazıyor!

Forbes’e girmek her yiğidin harcı değildir! Para pul döküp “beni bu listeye al” diyebilecekleri bir platform hiç değildir. O nedenle Forbes’un yaptığı listeler bilirkişi mahiyeti taşır.

Amancio Ortega, Hamdi Ulukaya ve Osman Kibar’ın isimleri yıllardır bu listeden hiç düşmedi. Sıralamada yıl yıl farklılar yaşadılar ama üç aşağı beş yukarı daima ilk 15 kişinin arasında yer aldılar.

3-farkli-zengin-kisinin-sirri-zengin-olmanin-yontemi

 

Üç Adam Ne İş Yapıyor?

Forbes dünyadaki en itibarlı zenginleri arayıp tarayıp buluyor ve bu kişileri sermayelerine göre sıralıyor. Forbes’in araştırmalarına göre dünyanın en zengin 3. Türk’ü Osman Kibar’dır. Osman Kibar’ın hikayesine geçmeden önce Hamdi Ulukaya’ya hakkında neler biliniyor?

3-farkli-zengin-kisinin-sirri-zengin-olmanin-yontemi

 

Hamdi Ulukaya

Ulukaya birkaç yıl önce Uludağ Ekonomi Zirvesi’ne çıktı. Orada yaptığı konuşmada “ben yoğurt içinde varım” dedi. Örnek teşkil edecek başarı hikayesini de o zirvede anlattı. Sonrasında ise dünyanın en iyi, en başarılı yoğurt firmasının sahibi olduğunu açıkladı. “Chobani” yoğurt firmasının sahibi idi Hamdi Ulukaya.

  1. Ulukaya girişimcilik sistemi ile  yeni bir iş kurmaya başlayanlara ya da başladığı işi tutturmaya çalışan kişilere desteğini hiçbir zaman esirgemeyen bir adamdır. Hatta evlenip boşandı ve yeniden evlendi. Evli olduğu hanımefendi Türk değildi. Eşi, dünyada aşçılık yönünde ya da yemek alanında, gastronomide gelişmeyen isteyen kişilere fon sağlayan bir kadın girişimci.

 

3-farkli-zengin-kisinin-sirri-zengin-olmanin-yontemi

Amancio Ortega Gaona

Dönelim Amancio Ortega’ya. Ortega tam tamına 2 kez “Dünyanın En Zengin İnsanı” olmayı başardı. Kimdir bu Amancio Ortega? Zara’nın sahibi!

3-farkli-zengin-kisinin-sirri-zengin-olmanin-yontemi

Ortega ticarete beş parasız başlıyor denilse, yanılmış olunmaz. Babası pek zengin sayılabilecek biri değil. Ortega önceleri kıyafet getir götür işleri yapıyor. Sonrasında ise terziliği öğreniyor. Bir zaman sonra eşiyle birlikte kendilerine göre muhteşem bir fikir ortaya atıyorlar. “Neden kıyafetlerin çakmasını yapmıyoruz?”

3-farkli-zengin-kisinin-sirri-zengin-olmanin-yontemi

 

Moda haftaları zamanı kendini ispatlamış markalar kıyafet çıkarıyor diye düşünmüşler. Sonrasında ise bu markaların ortaya çıkardığı kıyafetleri 2 hafta içinde kopyalayıp raflara çıkarmayı planlamışlar. Çirkin bir hareket mi? Kesinlikle. Etik mi? Asla etik değil. Lakin tutan bir fikir oldu.

Ortega o kadar işleri geliştirdi ki sıfırdan geldiği ticaret yolculuğundan dünyanın en zenginleri arasında yer almayı başardı. Hatta Bill Gates’i geçtiği dönemler dahi oldu.

3-farkli-zengin-kisinin-sirri-zengin-olmanin-yontemi

Sonraları Ortega daha ilginç bir fikir geliştiriyor. Biliyorsunuz ki moda dünyası her yıl 2 part olacak şekilde kıyafet kreasyonu çıkarıyordu. İlkbahar – yaz kreasyonu ve sonbahar – kış kreasyonu. Ortega düşünüyor ve “neden her ay yeni parçalar çıkarmıyorum ki?” diyerek yola çıkıyor.

 

Sonraları bunu her firma yapmaya başlıyor. Her ay yeni kıyafet çıkarıyorlar ve geçmiş aydan kalan malları indirime sokarak hızlıca eritiyorlar. Yani zengin olmanın baş fikri esasında yenilikçi olan bir fikri al ve değiştir! Bu kadar basit.

3-farkli-zengin-kisinin-sirri-zengin-olmanin-yontemi

 

Osman Kibar

Sonunda Geldik Osman Kibar’a. Kibar gerek Türkiye için gerekse dünya için oldukça faydalı işler üzerinde çalışan bir adamdır. Bu nedenle kısaca anlatıp geçmek yetersiz kalacaktır. Karıştırmayın diye baştan belirtmekte fayda var, Osman Kibar, Asfalt Osman’ın torunudur.

İzmir doğumlu olan O. Kibar kariyer yolculuğuna Türkiye’de çıkıyor. Forbes’ın Zengin Türk’ler listesinde artık yer almıyor. Sizce neden olabilir? Tabii ki yurt dışında olduğu için. Kibar’ın zekasını fark eden kişiler onu alıp Amerika’ya taşıyor.

3-farkli-zengin-kisinin-sirri-zengin-olmanin-yontemi

 

San Diego’da doktora çalışmaları yürüten Kibar, Novartis’e 470 milyon dolar karşılığında biyoteknoloji firması olan Genoptix’i ve Intel ile Titan Corp. Arasında pay edilen ve anten üreticisi olan E-Tenna firmalarını kuruyor.

Kibar’ın geliştirdiği bütün tıp sistemleri için üstüne aldığı patentler dahi var. Bu adam kök hücreleri kontrol edebilecek sistemler üzerinde çalışıyor. Bu ne demek?  Yaşlanmayı kontrol edebilmek demek! Hatta kel kalma problemini kontrol edebilmek demek!

 

Osman Kibar bunca başarısının ve zenginliğinin yanı sıra ortaya koyduğu, ürettiği hiçbir şey yok. Yaptığı tüm çalışmalar hâlâ test aşamasında. Buna rağmen Kibar parayı nereden, nasıl ve ne şekilde buldu?

Çünkü Osman Kibar çalışkan biri olmanın yanı sıra yapacağı, ortaya koyacağı şeye önce kendini sonra da çevresini inandırmayı başarabilirdi. Büyük büyük yatırımcılar ona yatırım yaptı, fonladı. Mesela İkea Grubu Kibar’ı fonluyor.

3-farkli-zengin-kisinin-sirri-zengin-olmanin-yontemi

Zengin Olmak İçin İş Kurmak Yeterli mi?

Gelelim bu üç başarılı ve zengin insanın sırrına! Sizce çok çalışmak, hayal kurmak, işinize tutkuyla bağlı olmak başlı başına yeterli midir? Tabii ki hayır.

Mesela Amancio Ortega Gaona’nın bu büyük servetine erişirken zengin olmasının bir sırrın elbette ki vardı.

1 – Kendi firmasının yöneticilerine güvenmiyordu. Daima en alttaki çalışanlarına yani mağaza personelleri ile iletişimdeydi. “İşler nasıl gidiyor?”, “İşleyiş hakkında ne sıkıntılarımız var?”, “Şikayetçi olduğunuz bir durum var mı?”, “Müşteri neden ya da nelerden şikayet ediyor?” gibi soruların cevaplarını yöneticiden değil direkt alt kademeden alıyordu.

2 – Özel hayatını manşet yapmıyordu. Yani zengin olduğu için farklı taklalar atarak ününe ün katma çabasına girmiyordu. Gösterişten uzak bir hayat yaşıyordu. Hatta Ortega zenginliğini devam ettirmenin yollarını da arıyordu. Mesela emlak işleriyle uğraşım yatırımlar yapmaya da devam ediyordu.

3-farkli-zengin-kisinin-sirri-zengin-olmanin-yontemi

 

 

Kibar, Ortega ve Ulukaya’nın Zengin Olma Sırrı Neydi?

Ortega’nın yanı sıra yoğurt ile zengin olan biri vardı. Hamdi Ulukaya nasıl bir fark ortaya koydu da zengin oldu? Ya da tıp alanında henüz ortaya bir şey koymadan, test aşamasındaki fikirleri sayesinde zengin olan Osman Kibar nasıl zengin oldu?

 

Bu üç adamda da görülen zengin olmanın sırları aslında şunlardı:

1 – Ekip yönetimini çok iyi yapmak. Tabi ilk önce ekip olmayı başarıyorlar. Bunun için de “fikrimi kimseye söylememeliyim ya nazar değer” demiyorlar. İşi bilen adamları bulup akıl danışıyorlar. Ne demişler, akıl akıldan üstündür.

3-farkli-zengin-kisinin-sirri-zengin-olmanin-yontemi

2 – Farklı bir yerde çalışırken, kendi projelerine odaklanıyorlar. Baktığınız zaman çoğu başarılı ve zengin insan yolun başındayken hayatla tüm bağlarını koparıp kendi projesine odaklanmıyor. Çünkü hayat o kadar toz pembe değil!

3 – Proje yönetimi nedir, nasıl yapılır hakkında eğitim alıyorlar.

4 – Mevcut olan sistemi iyice öğrenip onu iyileştiriyorlar. Yani aslında sıfırdan bir sistem ile uğraşmıyorlar. Ne demişler, “bir kuraldan rahatsızsan ve değiştirmek istiyorsan, ilk önce o kurallara göre oynayacaksın ve iyice öğreneceksin.”

3-farkli-zengin-kisinin-sirri-zengin-olmanin-yontemi

5 – En önemli sır ise asla ama asla kendi paralarına dokunmuyorlar. Kendilerini en az riske sokacak adımlar atıyorlar. Bunu yapmanın en iyi yolunu ise Osman Kibar’da görebilirsiniz. Önce kendilerine inanıyorlar sonra kendilerine inanacak insan buluyorlar.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kredi Hizmeti ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!