USD32,36
EURO34,43
JPY0,212000
RUB0,346400
GBP40,33
EURO/USD1,06
BIST9.814,19
GR. ALTIN2.437,83
BTC63.503,14

Aidatını Ödemeyen Kiracı için Evden Çıkma Kararı Çıktı!

aidatini-odemeyen-kiraci
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Apartmanda yaşayan kiracıların özellikle artan enflasyon ve kira miktarları karşısında ezilmemesi adına bazı koruma kararları alınmıştı. 2023 Temmuz tarihine kadar geçerli olan belirli kurallar söz konusu olsa da geçtiğimiz günlerde Yargıtay’dan şok edecek emsal bir karar açıklandı. Kiracılar eğer evinden olmak istemiyorsa bu duruma dikkat etmeli!

Ev Sahibi Kiracısını İstediği Zaman Çıkaramıyordu

Özellikle son iki senedir ortaya çıkan ciddi kira artışları birçok kiracıyı zor duruma düşürdü. Yaşadıkları apartmanlardan çıkıp başka bir yere geçmek neredeyse imkânsız hale geldi. Kiraların artmasıyla birlikte haklarını korumak adına devlet tarafından bazı kararlar alındı. Bu kararlara göre kiraya %25 oranının üstünde zam yapılamayacaktı.

Hal böyle olunca ev sahipleri daha yüksek kiralarla evlerini kiralamak için kişileri evden çıkarmanın yollarını aramaya başladı! Sözleşmesi olsun ya da olmasın kiracıların istenilen zaman dilimine göre çıkarılması hukuken imkânsız hale geldi. Söz konusu kararlar hep kiracıları korurken geçtiğimiz günlerde açıklanan bir dava sonucu kiracıları oldukça şaşırtacak!

aidatini-odemeyen-kiraci
Aidatını Ödemeyen Kiracı Evden Çıkarıldı!

Aidatını Ödemedi, Aidatını Ödemeyen Kiracı Evinden Oldu!

Ev sahibi dairesini kiraladığı kiracı ile sözleşmeye sahipti. Sözleşme kapsamında kira bedelinde artış sağlanıyordu. Ancak kiracının evden çıkmasını talep eden ev sahibi bir durumu fark etti.

İstanbul Esenyurt’ta gerçekleşen olay bir sitede geçiyor. Sitede kiracı olarak bulunan kişiler site aidatını aylarca yatırmamıştı. Ev sahibi aidatların yatırılmadığını görerek kiracı yerine gerekli meblağı ödedi. Daha sonra hemen tahliye davası açarak kiracının evden çıkmasını talep etti.

30 gün içerisinde açılan icra davasına karşılık olarak ev sahibinin verdiği aidatı geri ödemeyen kiracı, evinden oldu. Süre dolmasına rağmen ücret ödemediği için ev sahibine ‘Tahliye Davası’ hakkı doğmaktadır. Bu durumda da kiracılar artık site aidatı ödemediği takdirde dairelerinden olabileceğini bilmelidir.

Kaynak: Karar

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kredi Hizmeti ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!