USD32,36
EURO34,43
JPY0,212000
RUB0,346400
GBP40,33
EURO/USD1,06
BIST9.814,19
GR. ALTIN2.437,83
BTC63.503,14

Aile Ekonomisinde Tasarruf Etmenizi Sağlayacak 6 Yol

ev-ekonomisi-aile-ekonomisi
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çocukluğumuzdan itibaren daha rahat ve kaygısız bir yaşam sürmek istediğimizde tasarruf etmenin önemi öğretilir. Bazen günlük harcamalar, maaşlar veya faturalar nedeniyle tasarruf etmek karmaşık görünebilir. Ancak kendimizi organize etmeyi başarırsak, aile ekonomisi üzerine katkı sunabilir ve tasarruf etmek kolaylaşabilir. İşte aile ekonomisinde tasarruf etmek için bazı ipuçları:

1. Faturaları Kontrol Edin

Bazen kolaylık olsun diye ya da yıllardır aynı sözleşmelerimiz olduğu için, anlaştığımız ve bize temel malzemeleri sağlayan firmaların faturalarını incelemiyoruz. Bugün ev ihtiyaçlarımızı karşılayacak pek çok farklı şirket bulunmaktadır. Örneğin, telekom şirketleri ya da doğalgaz şirketleri gibi farklı şirketler incelenerek uygun olana geçilebilir.

Sözleşme türünü gerçek ihtiyaçlara göre ayarlamak bize çok fazla tasarruf kazandırabilir. Fiyat karşılaştırıcılara gidebilir, mevcut teklifle bir tablo tasarlayabilir ve sözleşme yaptığımız ürünleri karşılaştırabiliriz.

Bununla birlikte evinize uygun olmayan sözleşme türleri varsa bunları değiştirebilirsiniz. Örneğin, su aboneliklerine göre ücretler değişebilmektedir. Su aboneliğinizin türünü inceleyerek doğru aboneliğe geçmek tasarruf etmek için önemli bir adım olacaktır. Faturaları incelemek ve kontrollü kullanmak aile ekonomisi için büyük bir fırsat olabilir.

2. Haftalık Alışveriş

Ne kadar az alışverişe gidersek o kadar çok tasarruf ederiz. Süpermarkete her gittiğimizde ihtiyacımız olandan daha fazla şey aldığımız kanıtlanmış bir gerçektir. Yapacağımız öğle ve akşam yemekleri ile haftalık bir planlama yapabilir ve buna göre satın alabiliriz. Evde veya ofiste ev yapımı yemekler yemek her zaman daha sağlıklıdır, özellikle daha ucuzdur.

Kendimizi iyi organize edersek, haftalık bir satın alma yapabilir ve sosyal bir etkinlik olmadıkça dışarıda yemek yemekten kaçınabiliriz. İyi beslenme alışkanlıkları, sağlıklı olmanın yanı sıra bize çok tasarruf etmek için fırsat kazandırabilir. Sağlıklı beslenmek düşündüğümüzden daha ucuz ve ay sonunda bize daha iyi ekstreler sunacaktır.

3. Aile Ekonomisi İçin Tasarruf Planı

Kendimize tasarruf etmek için bazı sorular sormalıyız. Örneğin, bir tasarruf planım var mı? Paramı neye harcadığımı gerçekten biliyor muyum? Gerçekten de para biriktirmekte zorlanan ve parasını neye harcadığını bilmeyen birçok insan var. Bunu önlemek için, sabit giderlerimizi (kredi ödemeleri, kira, elektrik, su, telefon, araba vb.) ve gelirimizi nicelleştiren bir tasarruf planı yapabiliriz.

Bu hesabı yaptıktan sonra ne kadar paramız olduğunu ve ne kadar tasarruf edebileceğimizi bileceğiz. Günümüzde zaman oldukça fazla değişti ve alışkanlıklar da değişti. Bu nedenle bir hedef belirlemek ve para harcamamak için bir nedene sahip olmak önemlidir. Çünkü günümüzde tasarruf etmek karmaşık bir süreç olmakla birlikte aile ekonomisi için önemli bir katkıdır.

ev-ekonomisi-aile-ekonomisi

4. İndirim Çeklerini ya da Kuponları Bulmak

Genellikle dürtü üzerine satın alma eylemleri gerçekleştiriyoruz. Bir şeyi beğeniyoruz, ihtiyacımız olduğunu düşünüyoruz ve çok fazla fiyat karşılaştırması yapmadan veya indirim aramadan satın alıyoruz. Ancak beğendiğimiz bir ürünü alırken tasarruf etmek için pek çok yol söz konusudur. Satın alırken pek çok farklı internet sitesinden karşılaştırmalar yapabilir ya da bankaların kampanyalarını takip edebilirsiniz.

Ayrıca restoranlar, geziler ve hatta haftalık alışverişler için indirim kuponları da arayabiliriz. Çoğu işletme, müşteri çekmek için ürünlerini tanıtmak amaçlı indirim kampanyalarından yararlanır. Bu durumdan yararlanarak tasarruf etmek ve en iyi fiyatı aramak mümkün olacaktır. Bu şekilde hareket edildiğinde normal harcamalardan %30’a varan tasarruf sağlayarak aile ekonomisi için katkı oluşturabilirsiniz.

5. Yatırım Yapmak

Her zaman harcamak için pek çok nedenimiz olduğundan para biriktirmekte zorlanabilmekteyiz. Bu nedenle farklı şekillerde yatırım yapabiliriz. Bunu yapmak için, iyi bilgilendirilmemiz ve ne yaptığımızı bilmemiz gerekir. Bankamıza danışabilir ve farklı olasılıkları karşılaştırabiliriz. İyi bir yatırım, tasarruflarımızı çoğaltabilir.

Tabii ki, iyi bir yöntemle tasarruf etmek hatta kazanmak mümkün olabilir. Popüler yatırım tavsiyeleri yerine güvenilir ekonomistlerden yararlanabilirsiniz. Yatırım için altın, döviz gibi kaynaklara ya da borsa gibi alanlara yönelebilirsiniz. Ya da farklı şekillerde ticaret yapabilirsiniz.

ev-ekonomisi-aile-ekonomisi

6. Gereksiz Harcamalardan Kaçınmak

Mutlak bir şekilde kemer sıkma içinde yaşamak ya da harcamalarımızı yüzde yüz analiz etmek insanda ciddi bir stres meydana getirebilir. Ancak ne kadar harcadığımızı kontrol edebiliriz ve gereksiz harcamaların ne kadar çok olduğunu rahatlıkla görebiliriz. Örneğin, filmleri ve dizi platformları, müzik uygulamaları ya da oyun uygulamaları gereksiz harcama yapılan alanların başında gelmektedir.

Bu alanları seviyorsak bile uygulamalar içerisindeki her bir akış dikkatimizi çekmeyecektir. Bu nedenle sadece ilgimizi çeken içeriklerle ilgili harcamalar yapabiliriz. Gereksiz harcamalardan kaçınmak ev ekonomisi için önemli bir adım olacaktır.

Yerleşik bir aile ekonomisi alışkanlığımız olmadığında ve günlük hayatımız para harcamak ve tüketmek için uyaranlarla dolu olduğunda tasarruf etmek oldukça karmaşıktır. Bu nedenle iyi yöntemler ve beslenme alışkanlıkları, hesap kontrolü, fiyat karşılaştırması, yatırım yapmak ve gereksiz harcamalar yapmamak aile ekonomimizi iyileştirmenin böylelikle de tasarruf sağlamanın anahtarlarından bazılarıdır.

 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kredi Hizmeti ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!