USD33,04
EURO35,99
JPY0,210000
RUB0,376000
GBP42,99
EURO/USD1,09
BIST11.064,85
GR. ALTIN2.559,84
BTC57.794,91

Ayı Piyasası Nedir 2020? Ayı Piyasasında Nasıl Yatırım Yapmalıyız?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Borsa ile ilgilenmeye başlayan yatırımcılar ayı piyasası nedir aramasını sıklıkla yapmaktadır. Çünkü okudukları makalelerde, haberlerde veya izledikleri yayınlarda sık sık karşılarına bu terim çıkmaktadır. Terimin ne anlama geldiği bilinmediğinde durumlarda okunan makaleler, izlenen programlar anlamını yitirmekte ve faydalı olmamaktadır.

ayı piyasası nedir| Ayı Piyasası Nedir 2020? Ayı Piyasasında Nasıl Yatırım Yapmalıyız?

Borsa piyasasına girmişseniz veya girmeyi düşünüyorsanız bazı terimleri bilmeniz çok önemlidir. Bu terimlere ve piyasanın gidişatına göre yatırımlarınızı yönlendirmeniz gerekecek. Eğer bir bilgi birikimi olmadan yatırım yaparsanız, şanslı biri değilseniz büyük bir ihtimalle zararla karşılaşırsınız. Bu durum en istenmeyen durumdur.

Böyle bir durum ile karşılaşmamak için borsa piyasasına hakim olmak gerekiyor. Terimlerin ne anlama geldiği, hangi durumda ne gibi bir yatırım stratejisi yapılması gerektiği mutlak suretle öğrenilmelidir. Bu durumlarda birisi ayı piyasası olarak bilinen piyasadır. Bu piyasa riskli bir durumu ifade etmektedir.

Ayı Piyasası Nedir?

ayı piyasası nedir| Ayı Piyasası Nedir 2020? Ayı Piyasasında Nasıl Yatırım Yapmalıyız?

Bir hisse senedi buldunuz ve yatırımlarınızı o senede doğru yönlendirdiniz. Her şey yolunda giderken yatırımınız hakkında daha iyi bilgi edinmek için araştırmalarınızı yoğunlaştırdınız. Bu araştırmalar sırasında eğer bir yer de ayı piyasası terimi ile karşılaşırsanız durumların pek de iyi olmadığını anlamanız gerekir. Yatırım aracınız ile ilgili bir düşüş olduğu veya olacağı yorumunu yapmalısınız.

Böyle bir yorum sonucunda da tabii ki yatırımların piyasa dengesine göre düzenlenmesi ve tedbirlerin alınması gerekir. Hisse senedi üzerinden konuyu anlatmaya çalıştık fakat bu piyasa ismi sadece borsa piyasasında geçerli değildir. Altın, bitcoin veya tahvil gibi yatırım araçlarında da bu terime rastlamanız mümkündür. Eğer finansal her kaynakta bu terimi görüyorsanız yatırım aracınız eksi yöne eğilim göstermiş demektir.

Ayı adı verilen piyasadan bahsedebilmek için yüzde 20’lik bir oran söz konusudur. Eğer söz konusu piyasa normal piyasanın tepe noktasından yüzde 20 kadar bir düşüş gösteriyor ise ayı piyasası terimini kullanabiliriz. Takip ettiğiniz ekonomi kanallarında da ekonomistler ve analistler sürekli olarak bu terimden bahsediyor ise değerler bir süre daha düşecek demektir. Sizler bu yorumları ve analistleri süzgecinizden geçirerek yatırımlarınızı yönetmelisiniz.

Ayı Piyasasında Nasıl Yatırım Yapmalıyız?

Ayı piyasası nedir?

Eğer düşüş ayı olarak bilinen ayı adı ile bilinen piyasayı yaşıyor iseniz yatırımlarınızı dikkatli şekilde yönetmeniz gerekiyor. Bunu yapabilmek için de piyasanın nasıl bir süreçten geçtiğini bilmek gerekiyor. Hangi aşamalar vardır ve aşamaların getirdiği gerekler nelerdir. Ayı piyasası nedir sorusundan sonra cevaplanması gereken ikinci soru kesinlikle budur.

Bu riskli piyasanın aşamaları şu şekilde ilerlemektedir;

  • Düşüş başlangıcı ile ilk sinyalleri vermektedir.
  • Satış dönemi evresine geçiş.
  • Ve son evre olarak durulma evresine geçmektedir.

Ayı Piyasası Nedir? Ayı Piyasasında Yatırım Yapmak İçin 4 İpucu

Düşüş piyasasına girildiğinde birçok yatırımcı doğal olarak panik havasına girmektedir. Yatırımları nasıl yöneteceği konusunda belirsizliğe düşmektedir. Bu belirsizlik ve panik havası da maalesef hüsranla sonuçlanan kararlar aldırmaktadır. Bunun olmaması için şu 4 yolu kendinize rehber edinebilirsiniz;

1- Söylentilere Kulak Asmayın

ayı piyasası nedir| Ayı Piyasası Nedir 2020? Ayı Piyasasında Nasıl Yatırım Yapmalıyız?

Yatırımlarında zarara uğrayanlar genellikle başkalarının analizleri ile yol almaya çalışanlardır. Piyasada kimse sizin dostunuz değildir bunu unutmayın. Kendi analizlerinizi ve araştırmalarınızı yaparak pozisyonunuzu alın. Net bilgiler ve kesin sonuçlar ile işlem yapın.

2- Acele Karar Almayın

ayı piyasası nedir| Ayı Piyasası Nedir 2020? Ayı Piyasasında Nasıl Yatırım Yapmalıyız?

Yatırımcılar panik oldukları zaman ani kararlar ile hiçte fayda sağlamayan kararlar almaktadırlar. Bu da finans sektöründe geri dönüşü olmayan sonuçlar doğurmaktadır. Adımlarınızı sağlam atmaya ve her ana Boğa piyasası dönüşü olarak yatırım aracınızın yükselişe geçeceğini düşünerek tedbirli kararlar verin. Bu, piyasa yükselecek diye piyasayla inatlaşın demek değildir. Sadece yatırımlarda komple ve köklü değişiklikler pişmanlıklara yol açabilir demektir.

3- Trend Analizleri Yapın

ayı piyasası nedir| Ayı Piyasası Nedir 2020? Ayı Piyasasında Nasıl Yatırım Yapmalıyız?

En bilinçli yatırımcı piyasanın gelecekte nasıl bir durumda olacağını kestirebileceği teknik analizleri yapan yatırımcıdır. Yatırım araçları ile para kazanmanın altında bir bilim ve matematiksel araştırmalar vardır. Bu nedenle bol bol okuyun, araştırın ve kendinizi geliştirin. Grafik yorumlama ve okuma yeteneğinizi geliştirerek gelecek hakkında tahminlerde bulunun. Buna göre de yatırımlarınızı şekillendirin.

4- Teknik Analizler ile Krizi Fırsata Çevirin

ayı piyasası nedir| Ayı Piyasası Nedir 2020? Ayı Piyasasında Nasıl Yatırım Yapmalıyız?

Her türlü yatırım aracında, teknik analizler ile ilerleyen yatırımcı her zaman kazanır. Analizler sonucu yatırım aracının bir süre daha düşüşte olacağını öngören yatırımcılar piyasa ile inatlaşmayarak satış işlemi yaparlar. İleride girecekleri zarardan kar ederler. Yine aynı mantıkla analizler sonucu Boğa piyasası olacağını öngören ve yatırım aracının değerleneceğini gören kişiler alım işlemi yaparlar. Bu sayede krizi fırsata çevirerek kazanmaya devam ederler. Ayı piyasası nedir?

Ayı Piyasası Ne Kadar Sürer?

ayı piyasası nedir| Ayı Piyasası Nedir 2020? Ayı Piyasasında Nasıl Yatırım Yapmalıyız?

Ayı piyasası nedir sorusu beraberinde bu piyasansın ne kadar süreceğini de getirmektedir. Ama bu sorunun net bir cevabı maalesef yoktur. Çünkü süreç tamamen piyasanın durumuna göre farklılık göstermektedir. Kimisi 1 hafta sürerken kimisi 1 ay sürebilmektedir. Hatta bazı düşüş piyasa dönemlerinin yıllarca sürebileceği ihtimali de vardır. Tüm bunlar göz önüne alınarak yatırımlar yönetilmelidir.

Ayı Piyasası Nedir? Ayı Piyasasında Ne Yapılır?

Bu piyasa döneminde yapılacak en mantıklı iş tabii ki zarar etmeden yatırımları koruma altına alabilmektir. Bunu yapabilmek için de yukarıda bahsettiğimiz adımları uygulamanız gerekir. Bu sayede zararsız ya da çok az zarar ile bu dönemden kurtulabilir ve Boğa piyasası ile tekrar yükselişe geçebilirsiniz.

Boğa piyasasında ne yapılması gerektiğini öğrenmek için boğa piyasası nedir başlıklı yazımızı mutlaka okuyun. Boğa piyasasının, ayı piyasasının aşağı yönlü uzun bir düşüşünden sonra daha düşük değil yüksek geçtiği bir piyasa olduğunu unutmayın. Bilgi için burada yer alan bilgiler dışında yatırım danışmanlığı aldığınız kurumlara da danışabilirsiniz. Forex veya daha fazla yatırım araçlarına bakarak ayı piyasasına dair sorularınızı sorabilirsiniz. Ayı piyasası nedir yazımız hakkında yorumlarınızı da bekliyoruz.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kredi Hizmeti ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!