USD33,04
EURO35,99
JPY0,210000
RUB0,376000
GBP42,99
EURO/USD1,09
BIST11.064,85
GR. ALTIN2.559,84
BTC57.885,32

Boğa Piyasası Nedir 2020? Boğa Tuzağı Nasıl Anlaşılır?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Boğa piyasası terimi, farklı yatırım araçları kullanarak yatırım yapan yatırımcıların sıklıkla duyduğu bir terimdir. Boğa tuzağı ismiyle de anılan bu piyasanın avantajları, getirileri ve stratejileri doğru kullanıldığı takdirde kar elde etmek mümkündür. Bu piyasa terimi ve ayı piyasası terimi, yatırımcılar için çeşitli ipuçları vermektedir. Trende uygun şekilde yatırım yapabilmek adına bu terimleri çok iyi bilmek ve anlamak gerekir.

Boğa Piyasası| Boğa Piyasası Nedir 2020? Boğa Tuzağı Nasıl Anlaşılır?

Boğa tuzağı teriminin yabancı yatırım araçlarındaki ismi “Bullish Market” olarak adlandırılmaktadır. Yatırımcılar açısından ufuk vadeden bir piyasa durumudur. Hangi yatırım aracı ile yatırım yapılmış ise o yatırıma ait piyasanın yukarı yönlü bir eğilimi olduğunu anlatır. Yani yatırımlar değer kazanmaya başlamıştır veya başlayacaktır. Yükseliş trendi sayesinde yatırımların artacağı ve olumlu bir piyasa dengesinin oluşacağı öngörülür.

Piyasaya bu ismin verilme düşüncesi de oldukça hoştur ve konuyu anlamak açısından etkili bir hikayedir. Ayıların pençe darbesi ile yere düşürdüğü şeyleri boğalar boynuzları ile tutarak yukarı doğru kaldırırlar. Yani ayı piyasası ile değersizleşen altın, bitcoin, borsa gibi yatırım araçları boğa piyasası ile tekrardan değerlenmeye başlar.

Boğa Piyasası Ne Zaman Başlar?

Boğa Piyasası| Boğa Piyasası Nedir 2020? Boğa Tuzağı Nasıl Anlaşılır?

Düşüş piyasasından yükseliş piyasasına geçişin olması için gerekli şartların oluşması gerekir. Bilindiği üzere bir piyasa ayı eğilimi gösteriyor ise piyasanın mevcut tepe noktası ile düşüş arasında %20 oranında bir fark oluşur. Bu fark oluştuğunda o piyasa için ayı tuzağı olduğu yorumu yapılır. Aynı mantık ile bir piyasada iyimser bir havadan bahsedebilmek için yatırım aracının en düşük seviyesinden %20 bir yükseliş oluşması gerekir. Bu yükseliş oranı oluştuğu anda bir boğa eğiliminden bahsedebiliriz.

Bu piyasa ortamında yatırımcılar alım sezonunu açmaya başlarlar. Yatırım yaptıkları yatırım araçlarının ilerleye süreçte değer kazanacağını düşünürler ve ona göre bir strateji belirlerler. Özellikle al-sat yapan yatırımcılar yerine uzun vadeli yatırımcılar bu trend döneminde ellerindeki kaynaklardan güzel kar elde edebilirler. Çünkü artık piyasaya boğa hakimdir ve rakibine boynuzları ile saldırarak onları yukarı doğru kaldırırlar. Bu da piyasada bir yükselişe ve değer kazancına işarettir.

Ayı piyasası, satış dönemi olarak görülmektedir. Boğanın hakimiyetini artırması ile birlikte ise yatırımcılar alım dönemini başlatarak iyimser yatırımlar yapmaya başlarlar. Yatırımların artması ile beraber yatırım araçlarında da yukarı yönlü bir eğilim gözlemlenir. Bu nedenle yatırıcımlar bu dönemleri risk alma dönemi olarak da görürler. Yapılan yatırımların büyük kazançlar sağlayacağı öngörülür.

Boğa Piyasası Ne Demek? Boğa Tuzağı Piyasasının Oluşum Aşamaları Nelerdir?

Boğa Piyasası Nedir?
Boğa Piyasası Nedir?

Ayı piyasası sonrası büyük bir çöküntü yaşayan ekonomi, boğanın boynuzları ile büyük bir yükselişe geçer. Ekonominin iyileşmesi, yatırımcıların piyasa olan güvenini tazeler. İşsizlik oranlarında da azalmalar gözlemlenir. Yatırımcılar geleceğe umutlu ve iyimser bakarlar ve yatırımlarını arttırırlar. Yükselişin artacağı düşüncesi her kulvarda hissedilir.

Ekonominin düze çıkması boğa eğilimine bir destek olmaktadır. İstihdamın da iyileşme göstermesi ile boğa tuzağı oluşumunu tetikleyerek yatırımların değerlenmesine zemin hazırlamaktadır.

Boğa Tuzağı Piyasasının Oluşum Aşamaları

Boğa Piyasası| Boğa Piyasası Nedir 2020? Boğa Tuzağı Nasıl Anlaşılır?

Boğa piyasası oluşumu yatırımcıların, yatırım yapmaya başlamasıyla oluşmaya başlar. Ayı piyasası nedeniyle dip değerleri gören yatırım araçlarının artık yükselişe geçeceği tahmin edilir. Bu nedenle yatırımcılar satış dönemini bırakarak alış dönemini başlatırlar. Yatırım yapmak istedikleri araçlardan alımlarının artırırlar. Bu alımı yapan kişiler büyük hacimli yatırım gücüne sahip yatırımcılardır.

Büyük hacimli yatırımcıların yatırımları sonrasında grafikler yukarı yönlü bir harekete geçer. Bu yukarı yönlü hareket bir müddet sonra küçük yatırımcıların da dikkatini çeker ve piyasa olan güven tazelenir. Diğer yatırımcılar da alım yapmaya başlarlar.

Son aşamada büyük küçük tüm yatırımcılar alım işlemi yapmaya başlarlar ve piyasa yükselerek doygunluk seviyesine ulaşır. Tekrar bir düşüş dönemi başlayana kadar bu durum bu şekilde devam eder.

Boğa Piyasası Yatırımları Nasıl Olmalıdır?

Boğa Piyasası| Boğa Piyasası Nedir 2020? Boğa Tuzağı Nasıl Anlaşılır?

Tarihsel sürece bakıldığında boğanın piyasa hakimiyeti, ayı piyasası hakimiyetine göre çok daha uzun sürmektedir. Yapılan araştırma istatistiklerine göre ayı dönemi 1.4 yıl sürerken, boğa dönemi ortalama 9 yıl kadar sürebilmektedir. Bu oranlar yatırımcıların yatırımlarını yönetebilmesi açısından oldukça değerlidir. Hem ayı ve boğa tuzağı dönemlerinde yatırımcılar bu süreye göre alım ve satım işlemlerini yaparlar.

Piyasada faaliyet gösteren sektörlerin veya yatırım araçlarının %80 oranında yukarı yönlü bir eğilim göstermesi beklenir. Böyle bir eğilim oluşması ile boğa eğiliminden bahsedebiliriz. İstihdam artar, harcamalar artar, işlerden elde edilen karlar artar ve yatırımcıların güveni yükselir. Tüm bu belirtiler boğanın piyasaya hakim olmaya başladığının göstergesidir.

Piyasada olaylar bu şekilde ilerlerken yatırımcılar alım yapmak için sıraya girerler. Çünkü yatırım araçlarının yükselemeye devam edeceği tahmin edilir. Sizler de böyle bir piyasada satın alma işlemleri yaparak yükselişi bekleyebilirsiniz. Fiyatların artışından erken yararlanmak her yatırımcının arzusudur. Size yeterli gelen kar elde edildiğinde satış işlemi yaparak işlemlerinizi tamamlamanız önerilmektedir.

Ayı Piyasası Nedir?

Boğa Piyasası| Boğa Piyasası Nedir 2020? Boğa Tuzağı Nasıl Anlaşılır?

Ayı piyasası, fiyatların düşüşe geçtiği piyasayı ifade etmektedir. Ayı, pençesi ile rakiplerini alaşağı yaparken sert darbeler vurmaktadır. Bu darbeler karşısında rakipler dayanamaz ve düşüşe geçerler. Ekonomide de durum aynıdır. Ayı pençesi ile fiyatlar bir anda düşüşe geçerler ve piyasaya olan güven azalır. Yatırımcılar panik havasında ne yapacağını şaşırır. Zarar uğramadan bu piyasadan kurtulmak için ayı piyasası nedir başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Yazıyı okuduktan sonra boğa piyasası ile arasındaki farkları çok daha iyi anlayacaksınız. Bu sayede yatırımlarınızı yönetme konusunda daha temkinli ve doğru adımlar atma imkanı elde edebilirsiniz.

Ayı piyasasında ve boğa piyasasında bist 100 de yer alan hisse senedi fiyatları genel olarak bir süre değişim gösterir. Zarara uğramadan devam etmek için boğa piyasasının ve ayı piyasasının dengeleri iyi bir şekilde öğrenmelidir. Burada yer alan bilgiler boğa piyasasına dair genel bilgiler vermektedir. Daha fazla bilgi için forex yatırım danışmanlığı gibi danışmanlıklara başvurabilirsiniz. Bu piyasalarda nasıl yatırım yapabilirim gibi sorularınızı iletebilirsiniz.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. Sayenizde piyasa çeşitleri hakkında cok yararlı bilgiler edindim. Teşekkür ederim.

    Cevapla
Giriş Yap

Kredi Hizmeti ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!