USD33,02
EURO35,97
JPY0,208100
RUB0,376500
GBP42,81
EURO/USD1,09
BIST11.064,37
GR. ALTIN2.550,27
BTC57.296,09

4 Farklı Banka Referans No Sorgulama Nasıl Yapılır?

banko-referans-no-sorgulama
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Banka referans no sorgulama konusu, internet alışverişlerinin son dönemde artmasıyla birlikte merak konusu olmaya başladı. Bankalar birçok işlemin kontrolünü ve denetimini daha kolay hale getirebilmek amacıyla ”referans numarası” adı altında müşteri sıra numaraları vermektedir. Bu numara, işlem sonrası oluşturulan tüm belgelerde ve hesap hareketlerinde banka tarafından otomatik oluşturulduğu için görülebilmektedir.

Banka Referans Numarası Nedir?

banko-referans-no-sorgulama
Banka Referans No Sorgulama

Banka referans numarası, bankacılık işlemlerinde, sistemsel düzeni sağlamak amacıyla banka tarafından belirlenen ve atanan numaralandırmalardır. Para aktarımında işlem sırasını düzenlemek, banka ve müşteri güvenliğini korumak, geriye dönük sorgulama aşamalarında kolay ulaşım imkânı sağlamak amacıyla banka referans numaraları kullanılmaktadır. Benzersiz numaralandırma da denilebilir.

Banka Referans Numarası Ne İşe Yarar?

Bankaların işlem sırası takibini sağlamak ve güvenliği kontrol altında tutmak amacıyla belirlediği referans numaralarına birçok alanda ihtiyaç duyulmaktadır. “Banka referans no sorgulama nasıl yapılır?”,  “Banka referans numarası ne işe yarar?” sorularının yanıtları şu şekilde sıralanabilir;

  • EFT, havale gibi yöntemlerle gerçekleştirilen para transferlerinde hatalı işlem olması durumunda, geriye dönük takip ve kontrol sağlamak amacıyla referans numaralarından faydalanılmaktadır.
  • Market, kıyafet vb. alışverişlerden hemen sonra verilen fişler üzerinde de referans numarası görülebilir. Ürün iadesi sağlamak için ihtiyaç duyulan durumlarda fiş üzerinden referans numarası sorgulama yapmadan gereken bilgiye ulaşılarak işlem yapılabilir.
  • İnternet alışverişlerinde sipariş iptali gibi para iadesi gerektiren durumlarda, yine referans numaraları kullanılarak işlem yapılmaktadır. Bu süreç takibi referans numarası kullanılarak yapılabilir.

banko-referans-no-sorgulama

Referans Numaramı Nasıl Öğrenebilirim? Banka Referans No Sorgulama Durumu

Alışveriş siteleri üzerinden yapılan harcamalar arttıkça, son dönemde iade işlemlerinde de artış görülmeye başlanmıştır. İade süreç takibinin banka referans numarası ile yapılması insanların “Referans numarası nedir?” sorusunu araştırmalarına neden olmuştur.

Geriye dönük işlemlerden bilgi almak amacıyla banka referans no sorgulamak istenilebilir. Referans numarası öğrenmek için yapılması gerekenler;

  • Referans numarası banka aracılığıyla veya mobil bankacılık işlemleri kullanılarak da kolaylıkla öğrenilebilir. Online bankacılık işlemlerine giriş yapıldıktan sonra hesap hareketlerinden banka referans no sorgulama bilgilerine ulaşılabilir.
  • Online Alışveriş yapılan site üzerinden işlem numarasına tıklayarak ödeme yapılan bölüme ulaşabilir veya uygulama üzerinden müşteri temsilcisi ile iletişim kurularak banka referans numarası öğrenilebilir. Örneğin; Trendyol banka referans no, Hepsiburada banka referans no
  • Harcama yapılan market vb. yerlerde kart kullanımıyla gerçekleştirilen alışveriş sonrasında teslim edilen fiş ve fatura üzerinden de referans numarasına ulaşılabilir.
  • Kredi kartlarının aylık ekstre dökümlerinden de banka referans numarası öğrenilebilir.

banko-referans-no-sorgulama

Bankalardan Referans No Sorgulama Nasıl Yapılır?

Her türlü ödeme yönteminde sistemsel takip sağlamak amacıyla bankalar tarafından otomatik olarak referans no belirlenmektedir. Hangi banka nasıl referans no sorgular şu şekilde sıralanabilir;

1-Ziraat Banka Referans No Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ziraat banka referans no sorgulama yaparken işlem yapılan dekont veya bilgi fişine bakmak yeterlidir. Banka referans numarası ile iade sorgulama hakkında daha detaylı bilgi edinmek için banka ile iletişime geçebilir veya mobil uygulamadan istenilen bilgiye kolaylıkla ulaşılabilir.

2-Garanti Bankası Referans Numarası Nedir?

Garanti Bankası referans numarası, bankacılık işlemlerinin sistemsel düzenini sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. Banka referans numarası ile iade sorgulama Garanti Bankası tarafından belirlenen bir nevi müşteri sırasıdır. İşlem sonrası dekontlardan, bankadan veya mobil bankacılık uygulamasından öğrenilebilir.

banko-referans-no-sorgulama

3-İş Bankası Referans Numarası Nedir?

İş Bankası referans numarası; sistem sırasını belirlemek amacıyla bankanın atadığı numaradır. Daha detaylı bilgi edinmek için mobil uygulama kullanılmalı veya işlem yapılmak istenen banka ile iletişime geçilmelidir.

4-Halkbank referans numarası nedir?

Halkbank referans numarası; işlem yaptıran müşterilerinin güvenliğini ve denetimi sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. Alışveriş sonrası bilgi fişi ve dekontlardan öğrenilebilir.

Referans Kodu Kaç Haneli? Referans Numarası Kaç Haneli?

banko-referans-no-sorgulama

Banka referans kodu diğer adıyla banka referans no sorgulama yapmaya gerek duyulduğunda, banka işlemi sırasında teslim edilen belgelere göz atılabilir. Genellikle 7 haneli numaralar olup, banka işlem sayısına göre belirlenmektir. Güvenlik amaçlı banka dekontları üzerinde görünmeyen referans numaralarına banka müşteri hizmetleri ile iletişim kurularak, mobil bankacılık uygulaması kullanımı, kredi kartı ekstresi, alışveriş fişi üzerinden ve internet siparişlerinin ödeme bilgilerinden ulaşılabilir.

İşlem sıralamasında benzersiz numara özelliği taşıyan banka referans numaraları işlem gerçekleştirilip bitse dahi her ihtimale karşın mutlaka kaydedilmelidir. İade süreçleri, geri ödemeler gibi birçok alanda kullanılan banka referans no sorgulama banka kullanıcıları tarafından en çok kullanılan işlem numarasıdır.

Banka Referans Numarası ile İade Sorgulama

Dijital ve manuel olarak oluşturulan belgeler üzerinden ulaşılan banka referans no sorgulama sayesinde online alışveriş iptalleri gibi durumlarda oluşan para iadesi bilgilerine ulaşılabilir. Bunun yanı sıra, para gönderimi aşamasında oluşan hatalar sonrası, geriye dönük işlem yapmak için yine referans numarası kullanılarak iade sorgulanabilir.

banko-referans-no-sorgulama

Referans Numarası Nasıl Alınır?

Para transferleri sonucunda referans numarası banka tarafından otomatik olarak oluşturulmaktadır. Banka referans no sorgulama ihtiyacına gerek duyulmadan dekont ve belgeler üzerinden referans numarasına kolaylıkla ulaşılabilir. Günün her saati ulaşım imkânı sağlayan dijital bankacılık kullanımının yaygınlaşmasıyla görülen online işlem sıklığı, referans numarası ihtiyacını da beraberinde getirmiştir. İşlem sonrası banka tarafından oluşturulan referans numarası üzerinden para aktarım durumu takip edilebilmektedir. Farklı platformlarda referans numarası öğrenimi;

Trendyol Banka Referans No Nedir?

Trendyol, son yıllarca sıkça kullanılan online alışveriş sitesidir. Online alışveriş sonrası iptal ve iade durumlarında bankalar, ödeme bilgisine ulaşma kolaylığı sağlamak için banka referans numarası vermektedir. Banka ile iletişime geçerek referans kodu bildirilebilir ve daha detaylı bilgi alınabilir.

banka-referans-no-sorgulama
Banka Referans No Sorgulama

 

Alıcı Referans No Nedir?

Her geçen gün değişen ve gelişen teknoloji, online işlemlerin kullanıcı sayısında artışa neden olmaktadır. Kullanıcı sayısındaki bu artış birçok işlemin online olarak gerçekleştirilmesini ve işlem kolaylığını sağlamaktadır. Banka referans no sorgulama yapmaya gerek duyulmadan, yapılan her işlem sonrası teslim alınan makbuzdan referans numarası öğrenilebilir.

İlginizi Çekebilir: En Kolay Kredi Kartı Veren 4 Banka 

 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kredi Hizmeti ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!