USD32,51
EURO34,82
JPY0,212100
RUB0,345700
GBP40,69
EURO/USD1,07
BIST9.549,49
GR. ALTIN2.485,61
BTC61.545,68

Birbirinden Kazançlı Fintech Trendleri

birbirinden-kazancli-fintech-trendleri
fintech
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Birbirinden kazançlı fintech trendleri, finans ve teknoloji alanlarının ortak bir zeminde buluşması temelinde varlık gösteriyor. Fintech olarak bilenen kavramın çatısı altında, teknolojinin önemli boyutlarına ait pozitif yansımalar görüyoruz. Peki bu noktada finansal hamlelerinize ne ölçüde teknolojik unsurlar kattığınızı hiç düşündünüz mü? Fintech trendleri ise bu düşüncenizin gelişmesinden rol oynuyor.

Fintech Kavramı

Banka kullanıcılarının dijital olarak konforlu finans hizmetlerine kavuşması, banka sektörünün önemli yatırım enstrümanlarına konu olmakta. Hızlı ve güvenli bir şekilde finans işlemlerini yürütme ihtiyacı da ilgili arayüzlerin meydana gelmesini sağlıyor. Bu açıdan fintech kavramı, gelecekteki devasa bankacılık sektörüne açılan önemli bir kapı olarak görülüyor.

birbirinden-kazancli-fintech-trendleri

 

1- Kavramın Şekillenmesindeki Etkin Unsurlar

Bankacılık işlemleri olarak teknolojik unsurlara ne kadar yer veriliyor? Yürüttüğünüz banka işlemleri, hangi teknolojik aşamalardan geçiyor? İşte bu sorular üzerine hız kazanan faktörler; kullanıcı odaklı hizmetler, verimlilik esası ve üst düzey güvenirlik gibi ögeler etrafında şekilleniyor.

1- Mobil Bankacılık ve Fintech

Son 10 yılda mobil banka alanında gelinen nokta, çarpıcı sonuçlar doğuruyor. Özellikle kullanıcılara göre şekillenen arayüzler, uygulamalar ve sistem içi işleyişler; fintech kavramının mobil bankacılık ile olan ilişkisini ortaya koyuyor. Finanslar işlemlerin teknolojinin getirdiği yaratıcı uygulamalarla buluşması, çeşitli süreçlerin artış gösterdiği yeni trendleri de meydana getiriyor.

birbirinden-kazancli-fintech-trendleri

2- İnternet Bankacılığının Tırmanışı

İnternet bankacılığı olarak teknolojinin kullanım alanları, hacimsel olarak inanılmaz rakamlara ulaşmış durumda. Son verilere göre 134 milyondan fazla finansal işlemin internet üzerinde gerçekleştirildiği bilgisi, fintech kavramına ait popüler gelişmelerini de beraberinde getiriyor. İnternet bankacılığının artan bu tırmanışı, teknolojinin inanılmaz gelişiminin banka sektöründeki yaratacağı süreçlere dair öngörüleri de ortaya çıkarıyor.

 

birbirinden-kazancli-fintech-trendleri

3- Fintech Trendlerinin Meydana Gelmesindeki Faktörler

Finans ve teknoloji kelimelerinden türeyen Fintech, çeşitli trendler oluşturarak yoluna emin adımlarla devam ediyor. Teknolojinin kaçınılmaz varlığını bankacılık alanında da kabul etmek, çeşitli faktörler yaratıyor. İlgili faktörler olarak; müşteri memnuniyetini içeren arayüzler ve gelişmiş ödeme yöntemleri yer alıyor. Ek olarak veri toplamadaki emniyet ve siber güvenlik gibi konular da bulunuyor.

4- Yükselen Fintech Trendleri

Fintech trendleri olarak mevcut olan süreçlerden daha önce hiç faydalandınız mı? Finansal faaliyetlerin artık hızlı ve güvenilir bir şekilde yürütülmesi, bu sorunun önemini arttırıyor. Sorunun detaylı analizi ise yükselen fintech trendleri çatısı altında açıklanıyor.

5- Süper Uygulamalarının Yaygınlaşması

Ödeme süreçlerinin takibi gibi finansal işlemlerinin mobil uygulamalar üzerinden yürütülmesi, birçok açıdan kolaylık sağlıyor. Bu noktada ise fintech trendleri içerisinde bulunan süper uygulamaların katkıları bulunuyor. Çoklu finansal işlemlerimi nasıl tek bir uygulama içerisinde yapabilirim? Sorusuna da süper uygulamalar cevap veriyor. Mevcut finansal işlemleriniz, süper uygulamalar ile tek bir kalemde yürütülebiliyor.

birbirinden-kazancli-fintech-trendleri

6- Açık Bankacılık Hizmetlerinin Varlığı

Fintech trendleri arasındaki yerini alan açık banka hizmetleri, dijital arayüzlerin kullanıcılara göre şekillenmesinde önemli bir paya sahip. Banka bilgi sistemine ait bir havuzun bankalar arası paylaşılabilmesi, geniş bir hizmet yelpazesinin meydana gelmesini sağlıyor. Bu noktada kişiselleştirilmiş hizmetlerle finansal işlemlerin yürütülmesi, fintech trendleri olarak var olan özgürlüklerden sadece bir tanesini ifade ediyor.

7- Yapay Zekanın Yadsınamaz Desteği

Teknolojinin girdiği her alanda yapay zeka tabanlı desteklerin var olması, fintech trendlerine de konu olmaktadır. Birçok kişinin uzun bir süre diliminde yapabileceği işlemler bütünü, yapay zeka tarafından saniyeler içinde gerçekleştiriliyor. Bankacılık sorunlarının sohbet robotları ile çözülmesi ve finansal optimizasyonun sağlanması gibi süreçler de yapay zekanın katkıları ile meydana geliyor.

birbirinden-kazancli-fintech-trendleri

8- Blok Zinciri Teknolojisinin Hız Kazanması

Kısaca ortak bir elektronik ağ yaratma anlamına gelen blokchain hakkında hiç kafa yordunuz mu? Her bir işlemin benzersiz tanımlayıcılarla yapılabildiği bu teknolojiye artık daha fazla önem vermek gerek. Mevcut faaliyet; yazılımlar olarak kullanıcıların iznini ve güvenliğini içeren güvenlik mekanizmaları da yaratıyor.

 

9- Fintech Trendleri Kapsamında Blokchain Hizmetleri

Güvenli elektronik ağ yaratma konusunda destek sağlayan blockchain hizmetleri, fintech trendleri olarak da çeşitli açılardan fayda sağlamaktadır. Özellikle kripto piyasasındaki varlıklarımı nasıl koruyabilirim? ve Güvenlik açıklarını nasıl yok edebilirim? gibi sorularınıza blochain temelli şeffaf veri izleme süreçleri ve silinme ihtimaline karşı bilgi koruma ağları yaratılmasındaki faaliyetler, fintech trendleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kredi Hizmeti ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!