USD32,36
EURO34,43
JPY0,212000
RUB0,346400
GBP40,33
EURO/USD1,06
BIST9.814,19
GR. ALTIN2.437,83
BTC64.226,46

Borçların Zaman Aşımına Uğraması İçin Ne Kadar Süresi Vardır?

borclarin-zaman-asimina-ugramasi-icin-ne-kadar-suresi-vardir
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Herkesin merak ettiği ve sık sık araştırdığı konuların başında hukuki yasalar ve süreçler vardır. Alacaklılar, borcu olanlar veya malı ile ilgili davası olanların muhakkak süreçleri yakından takip ederek prosedürlere hâkim olması gerekir. Bu sayede daha verimli bir kontrol ve takip işlemi yapabilirsiniz.

Herkes için anlaşılabilir hukuki süreçlerin tanıtılması ve uygulanması mühimdir. Bu konular arasında sıklıkla merak edilen borçların zaman aşımı ve süreleri de vardır. Örneğin bir borca sahipsiniz ve belirli bir süre geçti. Bu süre zarfında zaman aşımı oldu mu? Olacaksa ne kadar beklemek gerekir? Tüm sorular için uygun koşulların sağlanması ve zaman aşımı sürelerinin net olması gerekir.

Zaman Aşımı Süreleri ve Kanunu

Zaman aşımları ile ilgili konuları merak ediyorsanız kanundan kısaca bahsetmek gerekir. Kanun genel anlamda en basit olarak ifade etmek gerekirse şunu söyler; eğer ben başka bir kanunla sınırlama getirmediysem zaman aşımının süresi 10 yıldır. Yani kısacası bahsedilen kanunda eğer aksine bir durum yoksa bir borç veya alacak olan tutar 10 yıllık bir sürenin sonunda zaman aşımına uğrar. Peki hep 10 yıl mı sürer? Aslında her zaman 10 sene sürmez.

borclarin-zaman-asimina-ugramasi-icin-ne-kadar-suresi-vardir
Borçların Zaman Aşımına Uğraması

Zaman aşımı süreleri çeşitlilik gösterebilir. 2 yıl, 3 yıl, 5 yıl, 6 yıl, 10 yıl hatta 20 yıl olarak farklı zaman aşımı süreleri mevcuttur. Örnek verilecek olursa size karşı haksız sayılan bir eylemde bulunuldu. Bu eylem sonucunda zarar gördüğünüz için de tazminat talep etmek istediniz. Tam da davada zaman aşımı süresi siz olayı ve onu yapanı öğrendiğiniz tarihten itibaren 2 yıl sene içinde zaman aşımına uğramaktadır.

3 yıllık zaman aşımı davalarına örnek olarak da bono ve çekleri söylenebilir. Peki 5 yıllık zaman aşımı nasıl gerçekleşir? Örneğinki birine borç verdiniz ama faiz oranı  istediğiniz zaman zarfında alamadınız. Almanız gereken faiz 5 yıllık zaman aşımına tabidir.

borclarin-zaman-asimina-ugramasi-icin-ne-kadar-suresi-vardir

Merak edilen bir diğer konu da 6 yıllık sürelerin hangi konuları kapsadığıdır. Belirli durumların gerçekleşmesini takiben tazminat ve sigorta bedeline ilişkin istemlerde 6 yıllık zaman aşımı süresi başlamaktadır. Bir de 20 yıllık zaman aşımı var ve çoğu insanın başında bu durum vardır. Bunun en büyük sebebi varlık yönetimi şirketleridir.

Borcunuz varlık yönetimine devredildiğinde zaman aşımı 10 yıldan 20 yılda çıkar. Gördüğünüz gibi kanun her duruma ve o durumun özüne uyacak şekilde farklı zaman aşımı süreleri belirlenmiştir. Sizler zaman aşımını değerlendirirken esasen zaman aşımının ne zaman başladığını, o davanın durup durmadığını ya da kesilip kesilmediğini incelemeniz gerekir. Çünkü bazın durumlarda zaman aşımı durabilir.

borclarin-zaman-asimina-ugramasi-icin-ne-kadar-suresi-vardir

Zaman aşımını durduran neden ortadan kalktığında o zaman aşımı da hareket etmeye devam eder. Bazı durumlarda ise işlem ve eylem yapabilirsiniz. Bunun sonucunda da zaman aşımı kesilir. Bu tip bir durumda kesilen süre sıfırlanarak devam eder.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kredi Hizmeti ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!