USD32,18
EURO34,94
JPY0,206100
RUB0,360100
GBP41,08
EURO/USD1,08
BIST10.676,65
GR. ALTIN2.427,73
BTC68.432,37

6 Farklı Borsada Emir Tipleri Nelerdir? Borsa Emir Sırası Ne?

borsada-emir-tipleri
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Borsada emir tipleri kripto para ticareti yaparken işinize yarayacak en önemli araçlardır. Borsada başarılı bir alım satım işlemi için emir tiplerini öğrenmeniz gerekiyor.

Piyasanın durumu ve işlemlerinizdeki beklentileriniz hangi emirleri kullanmanız gerektiğiyle alakalı fikir verir. İlk defa borsada işlem yapmaya başladıysanız karşınıza çıkan emir defteri ve emir tipleri kafanızı karıştırmaya yetebilir. Ancak kısa sürede öğrenebilir ve emir tiplerine hâkim olabilirsiniz.

Başarılı bir alım satım işleminde market ve limit emirler kullanılmalıdır. İkisi de aynı amaca hizmet etse de arasındaki farklar epey büyüktür. Avantajları ve dezavantajlarıyla değerlendirerek kendiniz için uygun olan emirleri işlemlerinizde kullanabilirsiniz.

Limit ve market emirler kendi altında bazı emir tipleri bulundurur. Bunlar başlıca stop veya kâr alma limitleridir. Bunları detaylarıyla açıklayacak ve işlemlerinizdeki verimi artırma yolunda katkı sağlayacağız.

Borsada Limit Emir ve Market Emir Nedir?

borsada-emir-tipleri
Borsada Emir Tipleri

Borsada emir tipleri limit ve market emirden oluşur. Farklı durumlarda kullanılan bu emir tipleri, piyasanın durumuna göre veya işlemlerinizdeki beklentinize göre kullanılabilir. Emir tiplerini anlamaya başladığınızda işlemlerinizdeki başarı oranının artış gösterdiğine şahitlik edebilirsiniz. Borsada kullanılan 2 tip emir;

  1. Limit Emir
  2. Market Emir

Limit emir tipini kullanırken fiyat ve miktar girmeniz gerekir. Varlığı hangi değerden ve hangi miktarda satmak veya almak istediğinizi belirten emir tipidir. Genellikle az komisyon kesilmesi nedeniyle kullanılsa da birçok durumda kullanmanız gerekebilir.

Market emir tipini kullanırken sadece miktarı girmek yeterlidir. Dilerseniz sadece fiyat girmeniz de mümkündür. Ancak limit emirde olduğu gibi fiyat aralığı bırakmanız gerekmez. Varlık o anki fiyattan anında alınır veya satılır. Market emir tipi genellikle acil durumlarda kullanılır. Veya işleminiz büyükse kendinizi garanti altına almak içim market emir kullanabilirsiniz

1- Limit Emir

Borsada emir tipleri arasında en önemlilerinden birisi limit emir olarak karşınıza çıkar. Emir verirken kendi fiyat aralığınızı belirlemek istiyorsanız bu emir tipini kullanmanız gerekiyor. Borsaların tamamında bu emire yer verilir. Al-Sat ekranında bu emir tipini kolayca bulabilirsiniz.

Limit emir, alış veya satış emri olarak girilir. Kendi girdiğiniz fiyattan alış veya satış gerçekleşmesi için kullanılır. Komisyon oranı çok az olması bir avantajdır. Limit emir kullanırken karşınıza iki adet fiyat boşluğu çıkar. Gireceğiniz fiyatı aralıklı yazmanız gerekir. Bu sayede emir o fiyat aralığına ulaştığında hemen yerine gelir.

Örneğin alış emri giriyorsunuz. Gireceğiniz alış emir fiyatını 10,58 varsayalım. Sizin girmeniz gereken emir 10,58 – 10,63 şeklinde aralıklı olmalıdır.

2- Market Emir

Borsada emir tipleri sadece limit emirden ibaret değildir. Öğrenmeniz gereken bir diğer önemli emir tipi market emridir. Bu emir tipini ani alış ve satış kararlarınız için kullanabilirsiniz. Bir varlığı o anki fiyattan satmak istiyorsanız sadece varlık miktarını girerek emri yerine getirebilirsiniz.

Market emir aynı şekilde alış ve satış işlemlerinde kullanılır. Limit emire göre daha fazla komisyon kesilmesi bir dezavantaj olarak görülebilir. Ancak bu emir tipini öğrenin ve mutlaka kullanın. Özellikle acil durumlarda varlığı elinizden çıkarmak istiyorsanız hayat kurtarıcı bir emir tipidir.

Market emirde endişe duymanız gerekmez. Fiyat aralığı girmenize gerek kalmadan emir hemen gerçekleşir. Bu emir tipi sayesinde büyük kayıplardan kurtulabilir veya varlığı en iyi fiyattan alabilirsiniz. Limit emir kullanacak vaktiniz olmadığında büyük iş görür.

borsada-emir-tipleri

Limit Emir mi? Market Emir mi?

Borsada emir tipleri ile alakalı bilmeniz gereken ayrımlar bulunuyor. Öncelikle limit emir ve market emir tipleri kullanıcılar tarafından karıştırılan bir konudur. Ancak her ikisinin de farklı avantaj ve dezavantajlara sahip olduğunu belirtelim. Borsada işlem açıp kapatırken ikisine de ihtiyacınızın olması muhtemeldir.

A.     Limit Emir Ne Zaman Kullanılır?

Limit emir kullanırken ekran başında beklemeniz gerekmez. İster uyuyun ister başka bir işle meşgul olun emriniz fiyat aralığını geldiğinde gerçekleşecektir. Komisyonun az olması da bir diğer avantajdır. Ancak borsanın ani iniş çıkışlarında çalışmama ihtimali de mevcuttur. Büyük işlemlerde kullanılmaması daha iyi olabilir.

B.      Market Emir Ne Zaman Kullanılır?

Market emir en güvenilir emir tipidir. Ancak çoğu zaman maliyetli olması nedeniyle kullanılmaz. Anında işlemden çıkmanız veya işleme girmeniz gerektirdiğinde işinize yarar. Büyük miktarla işleme girdiyseniz ve hacimli hareketler görünüyorsa seçiminizi market veya bir diğer deyişle piyasa emrinden yana kullanın.

6 Farklı Borsada Emir Tipleri Hangileri?

Borsada emir tipleri genel olarak 3’e ayrılır. Kullanıcılar işlemlerini etkili şekilde yönetmek için bu emirlerden destek almalıdır. Emir tipleri borsanın ayrılmaz bir parçası olduğundan önemli bir konuma sahiptir. Bu nedenle her borsacı emir tipleriyle alakalı temel bilgiye sahip olmalıdır.

Anlatacağımız diğer tüm emirler limit veya market emir olarak girilebilir. Bu konuda kafanızın karışmaması gerekiyor. Emirlerin tamamını market ve limit emirlerin alt dalları olarak düşünebilirsiniz. Limit emir ve market emir ayrımını öğrendikten sonra bu 3 emir tipini öğrenmek şarttır.

Market ve limit emiri öğrendiğiniz varsayarsak artık diğer emir tiplerini öğrenmeye geçebiliriz. Aşağıdakiler borsada en önemli 3 emir tipidir.

1. Stop Emir

Borsada emir tipleri arasında en önemlisi stop emirdir diyebiliriz. Doğrudan zarar etmeyi önleyen bu emir tipi tetiklenerek çalışır. Aldığınız varlığın yükselmesini umuyorsunuz ancak beklediğiniz gibi olmayabilir. Zararınızı hesaplayarak satış yapması için daha aşağı fiyatlarda bir alan belirlemelisiniz.

Stop emir zarardan kurtulmanızı sağlayan çok önemli bir emir tipidir. Borsacılar bu emir tipini sürekli kullanırlar. Stop emir sizi büyük kayıplardan kurtarabilir. Bu nedenle her işleminizde riske attığınız miktarı hesaplayın. Ardından bir stop belirlemeyi kendinize bir kural haline getirin.

Stop emir koymamak paranızı riske atmak anlamına geliyor. İnişli çıkışlı bir piyasada olduğunuzu unutmayın. Büyük bir düşüş mumu tüm paranızı riske atabilir. Bu nedenle limit veya market emirden bir stop emri oluşturun. Büyük yatırımlarda market emri kullanılması tavsiye edilir.

borsada-emir-tipleri

2. Trailing Stop Emir

Borsada emir tipleri bazı alt dallara ayrılabilir. Stop emirle aynı mantıkta çalışan trailing stop emir bunlardan birisidir. Normal stop emirden fakrı bir işleve sahip olsa da aynı amaca hizmet ederek zararı durdurmaya yarar.

Açık bir işleminizde trailing stop emir kullanıyorsanız otomatik olarak takip edileceksiniz. Sistem sizin işlem açtığınız bölgeyi ve stop oranını baz alarak stop yerini değiştirebilir. Fiyat hareketi yukarı yönlüyse buna eş olarak stop seviyeniz de yukarı taşınır. Doğru bir stop seviyesi belirleyemiyorum diyorsanız, trailing stop emir büyük ölçüde işinize yarayacak.

3. Kâr Al Emir

Borsada kullanılan önemli emir tiplerinden birisi kâr al limit veya kâr al market olarak karşınıza çıkar. Borsada emir tipleri arasında yaygın olarak kullanılır. Kâr almanızı ve işleminizi kapatmanızı sağlar. Oldukça faydalı olan bu emir tipi sayesinde ekran başında kalmanız gerekmez.

Stop emir zararı durdurmaya yarıyorken, kâr al emri kâr almayı durdurur. Bu emir kullanmadan önce doğru bir satış bölgesi belirleyin. Ardından kâr al emrinizi oluşturun. Fiyat istediğiniz bölgeye ulaştığında otomatik olarak kâr alacak ve işlemi kapatacaktır.

Fiyatın hedef bölgeye ulaşmasından sonra geri çekilmesine karşı tedbir almış olursunuz. Bu emir siz uyurken bile çalışacağı için oldukça işlevseldir. En doğru yerde kazancınızı cüzdanınıza ekler ve sizi zarardan korumuş olur.

4. Dengeleyici Emir Nedir?

Imbalance Orders olarak adlandırılan ve borsada emir tipleri olarak bulunan ‘dengeleyici emir’ diğer tiplerden ayrışmaktadır. Çoğu emirde genel olarak eşleşme fiyatları dikkate alınarak hareket edilir. Fiyatlandırmaya bağlı olarak hareket edilir. Fakat dengeleyici emir sırasında açılma ve kapanma seansları aşamasında ‘tek fiyat’ dikkate alınır ve bu belirlenir.

borsada-emir-tipleri

5. Borsada Emir Tipleri | Günlük Emir Nedir?

Emir uygulama süreleri ve hedefleri değişiklik göstermektedir. Kısa vadeli yapılan eşleşmeler ve hedefler için günlük emir tipi kullanılır. Bahsedilen bu emir türü sadece 24 saat ile sınırlıdır. Şayet emir sonrası bir eşleşme söz konusu olmazsa sistem tarafından otomatik olarak emir iptal edilir. Böylece kısa süre vadeli işlemler gerçekleştirilebilir.

6. Piyasadan Limite Ne Demek? Sık Karşılaşılan Piyasadan Limite Emir Ne Demek?

Dengeleyici emir ile benzeyen tarafları söz konusudur. Borsada emir tipleri arasında yer alan piyasadan limite emir sırasında fiyat girişi yapılmaz. Belirtilen emire karşılık olarak piyasada yer alan en iyi fiyatlandırma eşleşmesi yapılır. Fakat eşleşme sonrası dışarıda kalan işlem varsa bu son fiyat baz alınarak hesaplanır.

Emir verilmesine rağmen işleme girmeyen bir durum söz konusuysa bu aşamada limit emir otomatik olarak iptal edilir. Karşı taraftan bir fiyat eşleşmesi beklenmeyecektir. Otomatik iptal olduğundan kişiler tarafından bu emir sonrası işlemler takip edilmelidir.

Borsada En İyi Emir Tipi Hangisidir?

İlk defa borsaya girenler tarafından borsada emir türü nedir kadar iyi bir hisse senedi oluşturmak ve uygun bir fiyattan alabilmek adına en iyi emir türü araştırılır. Ancak bir fiyat ya da stok hedefiniz varsa ‘x emir türü’ seçilmeli gibi bir durumdan bahsetmek imkânsızdır. Zira borsada yapılacak işlemler birbirini eş zamanlı tutmayabilir. Anlık hareket etmek daha doğrudur.

Borsada Emir Sırası Var mıdır?

Kişi ya da kurumun bir hisse almadan önce emir sırası izlemesi gerekmeyebilir. Anlık olması gerekirken günlük ya da kâr-zarar emri kullanılabilir. Bu aşamada sadece birden fazla emir söz konusuysa bu aşamada ‘zaman önceliği’ kullanılır. Hangi emir daha önce kullanıldıysa borsada emir tipleri öncelik kazanacaktır.

İlginizi Çekebilir: En İyi Yatırım Aracı 2022 Nedir? 10 En İyi Yatırım Aracı Hangileridir? 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kredi Hizmeti ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!