USD32,77
EURO35,09
JPY0,208900
RUB0,366300
GBP41,61
EURO/USD1,07
BIST10.471,32
GR. ALTIN2.457,00
BTC66.195,72

2022 Yılında Borsada En Çok İşlem Gören Hisseler Hangileri?

borsada-en-cok-islem-goren-hisseler
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Borsada en çok işlem gören hisseler yatırımlarını güçlendirmek isteyen kişilerin ilk tercihleri arasına giriyor. İşlem hacmi yüksek hisse senetlerine yatırım yapmak her zaman daha güvenlidir.

Değerli bir madene veya kripto paraya yatırım yapar gibi şirketlerden hisse satın alabilirsiniz. Bu hisselere sahip olduğunuzda bir nevi şirkete ortak olmuş sayılırsınız. Hisse senedinin değeri arttıkça para kazanabilir veya düştükçe kaybedebilirsiniz. Bu nedenle yüksek işlem hacmine sahip hisselere yatırım yapmak para kazanmanızı kolaylaştırabilir.

Herhangi bir borsaya üyelik gerçekleştirdiğinizde borsa üzerinden hisse senedi alıp satmaya başlayabileceksiniz. En yüksek hacimli hisse senetlerine doğru alım bölgelerinden alım yapmak, borsada para kazanmanızı sağlayan en önemli noktadır.

Para kazanmaya başlamak için hisse senedi almak yetmez. En çok işlem gören hisseleri doğru yerden almak için istenilen bölgeye gelmesini beklemeniz gerekebilir. Yatırımlarınızı daha kolay gerçekleştirebilmeniz için en çok işlem gören hisse sentlerini bir araya getireceğiz.

Borsada En Çok İşlem Gören Hisseler Nedir?

borsada-en-cok-islem-goren-hisseler

Borsada en çok işlem gören hisseler hakkında daha fazla bilgi edinmeniz gerektiğini vurgulayarak bazı önemli bilgiler aktaralım.

Borsada yatırım yaparken yüksek işlem gören hisseleri seçmemizin bir sebebi var. Bu işlem hacmi zamanla azalacağı gibi zamanla artabilir. Bu nedenle sürekli takipte kalarak doğru hisse senetlerine yatırım yapmanız gerekiyor. Borsada işlem gören hisselerin işlem hacmi alış ve satışların çarpılmasıyla bulunur.

Bir hisse senedinin işlem hacmi artıyorsa bu olumlu bir durumdur. Hisse senedini sıkça el değiştirdiğini ve değer kazandığını ifade eder. Bu nedenle borsacıların devamlı hisse senetleri hakkında işlem hacmi araştırması yaptığını görebiliriz.

Eğer bir hisse senedi almak istiyorsanız seçiminizi işlem hacmi yüksek hisselerden yana tutmalısınız. Doğru alım yerini belirlediğinizde ve doğru yere satış limiti koyduğunuzda kazanç elde etme ihtimaliniz yüksektir.

Geleceğin Hisseleri 2022 Yılı için Tahmin Edilenler

Borsada en çok işlem gören hisseler borsayla ilgilenen kişiler tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Portföyünüzü bu hisselerle doldurduğunuzda kazanç oranınıza artış gösterecektir. İşlem hacmi düşük olan hisse senetleri genellikle kazan vaat etmediğinden dolayı tercih edilmez.

Rahatlıkla yatırım yapabileceğiniz en çok işlem gören hisseleri bir araya getirdik. En çok işlem gören önemli hisse senetlerinden 6 tanesi aşağıdaki gibidir;

  1. KRDMD
  2. THYAO
  3. EREGL
  4. ASELSAN
  5. GARAN
  6. TUPRS

İşlem hacmi yüksek olan hisse senetleri yılın her döneminde değişiklik gösterebilir. Önceden işlem hacmi bulunmayan hisse senetleri vakti geldiğinde hacim kazanacaktır. Birçok veriden alınan bilgilere göre 2022 yılının en çok işlem gören hisse senetleri bu listeden meydana geliyor.

Analiz biliyorsanız hisse senetleri üzerinde çizim yapmanızı ve doğru alım bölgelerinden satın almanızı tavsiye ederiz. En çok işlem gören hisse senetlerine yatırım yapmaktan daha önemli bir şey ise, destek ve direnç çizerek teknik analiz kullanmaktır.

borsada-en-cok-islem-goren-hisseler

1- Borsada En Çok İşlem Gören Hisseler Arasında Birinci: KRDMD

Borsada en çok işlem gören hisseler içinde birinci sıraya yerleşen KRDMD yani Kardemir Karabük Demir Çelik Sanayi ve Ticaret, alım fırsatlarıyla adını duyurmaya devam ediyor. 2022 yılının sadece ilk iki ayında en düşük fiyatı 5,94 TL iken en yüksek fiyatı 13,71 TL olarak görüldü.

Bu süre içerisinde birçok kez alım fırsatı veren KRDMD, işlem hacmi bakımından yüksek avantajlı bir hisse senedidir. Geçtiğimiz yıllara oranla daha fazla yükseliş potansiyeline sahip olduğunu hatırlatalım. Teknik analizden yardım alarak en uygun alım bölgesinde portföyünüze ekleyebilirsiniz.

2- THYAO

Bankacılık uygulamalarından veya çeşitli borsalardan satın alabileceğiniz THYAO yani Türk Hava Yolları Hissesi, borsada en çok işlem gören hisseler arasında bulunmayı başarıyor. Ülkemizde en çok yatırım yapılan hisse senetlerinden birisidir

Piyasa gündeminden düşmeyen THYAO, bu yıl alım fırsatları sunmaya devam etti. Borsada sıklıkla el değiştiren bu hisse senedi 2022 yılında en düşük 10,72 TL’den ve en yüksek 30,48 TL’den işlem gördü. Alım bölgelerinin doğru belirlenmesiyle oldukça kazanç vaat eden bir hisse senedidir.

3- EREGL

Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları hissesi EREGL, Türkiye hisse senedi piyasalarında yüksek işlem hacmine sahiptir. Borsa yatırımcıları portföylerinde mutlaka EREGL bulundurmaya dikkat ediyorlar. Son 24 saatlik işlem hacmi 385.313.502,00 TL’ye ulaşan EREGL yatırım konusunda değerlendirilmesi gereken hisse senetlerinden birisidir.

Borsada en çok işlem gören hisseler arasındaki EREGL, çok uzun yıllardır borsalarda listeleniyor. Ancak bu hisseye doğru yerde alım yapmanın önemini hatırlatalım. Hisseyi tepe fiyattan aldığınızda kayıp yaşamanız muhtemeldir. Hisse senetlerini almak için dikkat etmeniz gereken ilk şey işlem hacmi ve teknik analiz belirtileridir.

borsada-en-cok-islem-goren-hisseler
Borsada En Çok İşlem Gören Hisseler

4- ASELSAN

Aselsan Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş. hissesi anlamına gelen ASELS, yatırım anlamında değerlendirilmesi gereken bir diğer hisse senedidir. Yüksek işlem hacmi ve son dönemdeki yükseliş potansiyeli borsacıların gözünden kaçmadı.

ASELSAN, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfına ait bir hisse senedi olmasıyla da dikkat çekiyor. ASELSAN hisse senedini doğru bölgelerden sepetine ekleyen kişiler yüksek kâr marjı elde ettiler.

Borsada en çok işlem gören hisseler arasından seçim yapmak isteyen kişiler bu hisse senedine göz atabilirler. Kısa ve uzun vadede güzel kazanç fırsatları sunabildiğini hatırlatalım. Birçok piyasa kaynağına göre işlem hacmi en yüksek hisselerden birisidir.

5- GARAN

GARAN, Türkiye Garanti Bankası’nın borsa sembolüdür. Sıraladığımız diğer hisseler arasında en çok işlem gören 5. hissedir. TL bazında işlem hacmi 1.303.643.917 TL olarak ölçülmüştür. Yatırımlarınızı güvenli bir hisseye yatırmak istiyorsanız gayet makul bir tercih olacaktır.

GARAN hisse senedi 2022 yılı içerisinde en yüksek 13,58 TL’ye ulaştı. Yatırımcılar 6,5 bölgesinden satın aldıkları GARAN hissesiyle iyi kazanç elde ettiler. Ancak bu durum sürekli alım fırsatlarının doğacağı anlamında gelmez. Borsada hisse senetlerine yatırım yaparken alım bölgelerini belirlemek için teknik analizden yararlanın.

6- TUPRS

Borsada en çok işlem gören hisseler yatırımcıların daha yüksek kazanç elde etmeleri konusunda yardımcı olabilir. Yatırımcılarına alım fırsatları veren diğer hisse senedimiz TUPRS, listemizdeki en yüksek değere sahip hisseler arasında yer alma özelliğine de sahiptir.

Türkiye Petrol Rafineleri AŞ. Hissesi 2022 yılında büyük düşük ve yükselişler yaşadı. 2022 yılında gördüğü en düşük fiyat 81,85 iken en yüksek fiyatı 220,8 TL’dir. Bu fiyat hareketlerine bakarak TUPRS hisse senedi hakkında olumlu düşünebiliriz.

Ancak bu fiyat hareketlerinde sürekli yükseliş meydana geleceğini vurgulamıyoruz. Hisse senetlerinin zaman içerisinde sert düşüş veya yükselişler yaşayacağı unutulmamalıdır. Teknik analizde destek ve dirençler baz alınarak işlem açmak önemlidir. Bu hususta borsa emirlerini de kullanmayı bilmeniz gerekiyor.  Bu sayede güvenli hisse senedi yatırımları gerçekleştirebilirsiniz.

Türkiye’nin En Sağlam Hisseleri Hangi Alandadır?

İşlem görenler arasında belirli alanlarda yer alan hisseler bulunmaktadır. İncelendiğinde tüm hisseler arasında ülkemizde ağırlık madencilik ve banka hisseleri üzerine yoğunlaşmıştır. Çok işlem gören ve halka arz edilen bu hisseler üzerinde işlem yapılabilmektedir. Dünya genelinde teknoloji hisseleri daha yoğunluktadır.

borsada-en-cok-islem-goren-hisseler

En Güçlü Hisse Senetleri Her Zaman Kazandırır mı?

Hisseler üzerinde işlem yapabilmek adına bilgi sahibi olmak gerekir. Her ne kadar belirlenen ve borsada en çok işlem gören hisseler bulunsa da dikkatli olmakta fayda var. Zira hisselerin değişiklikleri kısa sürede gerçekleşebilir. Yakın tarihte en güçlü hisseler COVİD sebebiyle düşüş de görmüştür.

Bu açıdan bakıldığında her hissenin kazandıracağı ya da ‘güçlü’ görülen hisselerin kâr bırakacağını beklemek yanlış olacaktır.

Hiç Düşmeyen Hisse Senetleri Bulunur mu?

Önceden borsada yer aldıysanız durumun böyle olmadığı konusunda bilgi sahibisinizdir. Zira bist 100 içerisinde yer alan hisseler kadar dünya çapına açılmış hisseler de zaman zaman düşecektir. Çünkü borsa İstanbul dahil olmak üzere diğer hisselerin sürekli yükselmesi çok da istenen bir durum değildir.

Yeri geldiğinde hissenin genel sahibinin ya da halktan alıcıların düşme anlarını beklediği görülür. Borsada kâr ancak böyle elde edilebilecektir. Dönem dönem piyasada yüksekten satış yapıp düşüş anında hisse sahibinin dahi hisseleri aldığı görülür. Böylece kâr elde edilmiş olacaktır. Toplum arasında yer alan küçük alıcılar için de bu durum geçerlidir.

Prim Yapacak Hisse Senetleri Nasıl Belirlenir?

Borsada en çok işlem gören hisseler genel anlamda prim yapacak hisse senetleri olarak adlandırılmaktadır. İşlemde sürekli bulunması arz-talep konusunda bir eğri verebilir. Fakat bu durum sadece buna bağlı olarak ilerlemeyecektir. Hisselerin al-sat sinyallerini güvenli sitelerden takip edebilirsiniz.

Bunların yanı sıra hisse sahibi firmanın yapacağı yatırımlar ve uzun vadede çalışma planlarını takip etmek de bir diğer yöntemdir. Elbette yerel bir hisse aldıysanız sadece yerel haberlerle sınırlı kalmamalısınız. Daha önce de değinildiği üzere pandemi, genel ekonomik sıkıntılar, savaş gibi durumlarda hisselerde oynama olacaktır. Gündemi ve günceli takip etmek gerekecektir.

Güçlü Al Sinyali Veren Hisseler Karşısında Ne Yapmalı?

Borsada işlem yapan kişi ya da kurumların planlama ve hareket süreci değişiklik göstermektedir. Yarı yarıya ayrılmış bir işlem süreci bulunur. Bunların yarısı belirli bir alanda verilen bilgiye bağlı kalmadan kişisel hareket etmektedir. Diğer taraftan ise al-sat sinyallerini takip ederek alanın uzmanlarını takip edenler bulunur.

Güçlü al sinyali de genelde sitelerde dahi verilen bir belirteçtir. Alanda uzman (hangi uzman olduğu önemli, neye göre bu karar verildi bakılmalı) kişi ve kişiler tarafından kişisel kararlar verilir. Bu güçlü al, al, sat, güçlü sat şeklindedir. Güçlü al sinyali de hissenin alınabileceği yönünde bir yorumdur. Bu yoruma denk gelindiğinde fikirlerinize uyuştuğu takdirde hisseyi alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Faktoring Nedir 2022? Faktoring Şirketleri Ne İş Yapar? 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kredi Hizmeti ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!