USD33,04
EURO35,98
JPY0,209000
RUB0,375300
GBP43,00
EURO/USD1,09
BIST11.064,85
GR. ALTIN2.577,10
BTC64.619,28

Cumhurbaşkanlığı Sosyal Yardım Fonu 2022

cumhurbaskanligi-sosyal-yardim-fonu
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanlığı sosyal yardım fonu 2022 yılında da ihtiyaç sahibi vatandaşlara verilmeye devam ediyor. Maddi zorluk çeken aileler sosyal yardım başvurularının nereden ve nasıl alınacağını merak ediyor. İşte detaylar:

Sosyal yardımlaşma ve dayanışmayı Teşvik Fonu Nedir? Cumhur Başkanlığı Sosyal Yardım Fonu

cumhurbaskanligi-sosyal-yardim-fonu
Cumhur Başkanlığı Sosyal Yardım Fonu

Türkiye Cumhuriyeti Devleti sosyal bir devlet anlayışı benimsemiştir. Bu nedenle Cumhurbaşkanlığı ihtiyaç sahibi ailelere destek fonları aracılığı ile yardım yapılacağını duyurdu. Yapılan bu sosyal yardım fonları ile gelir dağılımındaki dengesizliklerin önüne geçmesi planlanıyor. Cumhurbaşkanlığı sosyal yardım fonu ile toplumsal dayanışma ve barışın korunması da amaçlanmaktadır. Peki, başvurular nereden yapılmaktadır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Yardım Başvurusu

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ‘Aile Destek Programı’ ile ihtiyaç sahibi ailelere 15 milyar liralık yardım yapacağını duyurdu. Birçok ihtiyaç sahibi aile bu yılki başvuru detaylarını merak ediyor. Cumhurbaşkanlığı sosyal yardım fonu ile 4 milyon haneye ulaşılması hedefleniyor.

Yardımların aylık 450, 550 ve 600 lira olarak üç gruba ayrıldığı bildirildi. Aile Destek Programı kapsamındaki yardımlar 12 ay boyunca devam edecek. Peki yardım alabilmenin şartları neler? İşte merak edilen detaylar:

Sosyal Yardım Alabilmenin Şartları Nelerdir?

Aile Destek Programına başvuru yapan kişilerin, belirli şartları taşıması gerekiyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın belirlediği şartlar ise şöyle:

  • Türk vatandaşı olmak,
  • Türkiye’de ikamet ediyor olmak,
  • 18 yaşından büyük olmak,
  • Kamu çalışanı olmamak,
  • Yurt dışında çalışmamak ve yurtdışı borçlanmamak,
  • Özel sandık kapsamında bulunmamak gerekiyor.

Sosyal Yardım Başvurusu Nereden Yapılıyor?

cumhurbaskanligi-sosyal-yardim-fonu

Cumhurbaşkanlığı sosyal yardım fonu kapsamında ödenen yardımlar, e-Devlet üzerinden yapılıyor. Aile Destek Programı başvurusu e-Devlet üzerinden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı işlemleri sayfasında yer alıyor. E-Devlet uygulamasını kullanmayan vatandaşlar ise Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakıfları üzerinden Aile Destek Programı başvurusu yapabileceği açıklandı.

Cumhurbaşkanlığı Sosyal Yardım Fonu Nakdi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Cumhurbaşkanlığı sosyal yardım fonu kapsamında yapılan nakdi yardımlar e-Devlet üzerinden yapılıyor. İhtiyaç sahibi vatandaşların belirlenen şartları sağlaması durumunda başvurular değerlendirmeye alınıyor. E-Devlet uygulamasını kullanamayan ihtiyaç sahibi vatandaşlar ise Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın herhangi bir kurumuna giderek de yapabilecekler.

Sosyal Yardım Parası Sorgulama Nereden Yapılmaktadır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık yardımların yapılacağını duyurduktan sonra vatandaşlar başvuru yapmak için hazırlandı. Cumhurbaşkanlığı sosyal yardım fonu ile nakdi yardım almak isteyen vatandaşlar sorgulamanın nereden yapılacağını merak ediyor. Sosyal yardım destek fonu kapsamında yapılacak ödemelerin sorgulaması e-Devlet üzerinden yapılmaktadır.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Yardımı Ne Kadar?

Aile ve sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık başvuru tarihini 27 Haziran olarak açıklamıştı. Yapılan açıklamanın ardından yardımların kaç lira olduğu da merak konusu oldu. Bakan Yanık, cumhurbaşkanlığı sosyal yardım fonu ödemelerinin 450, 550 ve 600 lira olarak üç grup halinde yapılacağını açıkladı. Yapılan bu destek ödemeleri 12 ay boyunca devam edecek.

Her Aileye 500 TL Yardım Başvurusu Nereden Yapılır?

Aile Destek Programı başvuruları, e-Devlet uygulaması üzerinden veya ikametgâh adresinin bağlı bulunduğu 3294 sayılı Kanun çerçevesinde kurulmuş Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapılmaktadır.

700 TL Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gıda yardımından faydalanabilmek için 700 TL gıda yardım başvuru formunu eksiksiz doldurmanız gerekiyor. Bu formu e-Devlet üzerinden doldurulabilir ya da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından yapabilirsiniz. Ayrıca ALO 144 sosyal yardım hattını da arayabilirsiniz.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kredi Hizmeti ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!