EFT Nasıl İptal Edilir? EFT İptal Etme 2020 | Kredi Hizmeti
 • ALTIN (TL/GR)
  972,83
  % 1,04
 • AMERIKAN DOLARI
  18,4859
  % 0,04
 • € EURO
  17,8098
  % 0,38
 • £ POUND
  19,9139
  % 0,71
 • BITCOIN/TL
  372883,712
  % 5,89
 • RIPPLE/TL
  8.79
  % 1,68
 • ETHEREUM/TL
  25644
  % 5,83
 • BIST 100
  %
Developer Mode on

EFT Nasıl İptal Edilir? EFT İptal Etme 2020

EFT Nasıl İptal Edilir? EFT İptal Etme 2020

EFT nasıl iptal edilir sorusu özellikle yanlış bir para transferi işlemi başlatan kişilerin sıklıkla araştırdığı konuların başında gelir. Başlatılan bir işlemi iptal ederek gönderilen para miktarının tekrardan hesaplarına yatmasını isterler. Tabi bu işlemi zamanında yerine getirmek önemlidir. Bunun için de gerçekleştirilen EFT işlemi ne kadar zamanda hesaba geçer sorusuna cevap bulmak gerekir. Bu sayede, yanlış yapılan işlemin iptali için ne kadar bir zamanımız olduğunu bilerek harekete geçeriz.


Bu nedenle ilk önce EFT nedir, nasıl yapılır, ne kadar zamanda hesaba geçer sorularının yanıtlarını verelim. Hangi banka kanalı ile para transferi işlemi gerçekleştirirseniz gerçekleştirin makalede yer alan bilgiler sayesinde işlemlerinizi kolaylıkla yerine getirebilirsiniz.

EFT Nedir? EFT Nasıl İptal Edilir?

EFT nasıl iptal edilir| EFT Nasıl İptal Edilir? EFT İptal Etme 2020

Banka müşterileri genel olarak bankaları para çekme ve para yatırma işlemleri için aracı olarak kullanmaktadırlar. Bankalar arası para transferi için de popüler olarak kullanılan yöntem Elektronik Fon Transferi (EFT) sistemidir. Bu sistemin havaleden daha çok tercih edilme nedeni kolay ve hızlı şekilde gerçekleşmesidir.

Bankacılık hizmetleri arasında para gönderme işlemi havale ve EFT olarak gerçekleşir. Havale genel itibari ile bankaların kendi şubeleri arasında gerçekleştirdiği para transferi yöntemidir. Fakat elektronik fon transferi havaleden daha kapsamlı ve kolay şekilde hizmet verir. Bu sistem sayesinde farklı bankalar arası para gönderim işlemleri hızlı şekilde gerçekleştirilebilir.

Fakat banka müşterileri çoğunlukla hizmetlerin nasıl kullanacağı konusunda tecrübesi olabiliyor. Bu da yanlış işlemlere sebebiyet veriyor. Para transferi sırasında hata yapan müşteriler EFT nasıl iptal edilir sorusunun cevabını bilemedikleri için para kaybı yaşayabiliyorlar.


EFT Nasıl Yapılır?

EFT nasıl iptal edilir| EFT Nasıl İptal Edilir? EFT İptal Etme 2020

EFT ile para göndermek ya da para almak için bir bankadan vadesiz hesabın olması gerekir. Hesap açıldıktan sonra her bir kişiye 26 haneden oluşan bir IBAN numarası verilir. Bu numara Uluslararası Banka Hesap Numarası olarak adlandırılmaktadır. Bunun dışında şube numarası, hesap numarası gibi bilgiler de banka tarafından müşterilerine verilmektedir. Bu bilgiler EFT nasıl yapılır sorusuna cevap verebilmek adına işlemlerde size fayda sağlayacaktır.

Bir kişiye elektronik fon transferi sistemi ile para gönderme işlemini bankadan, mobil bankacılıktan, internet bankacılığından ya da ATM’den yapabilirsiniz. Eğer banka kanalı ile para transferi yapmak isterseniz veznede ki görevliye para transferi yapmak istediğiniz kişinin

 • IBAN,
 • Adı soyadı,
 • Gönderilecek para miktarı
 • Ve son olarak EFT talimatını iletmeniz gerekiyor.
EFT nasıl iptal edilir| EFT Nasıl İptal Edilir? EFT İptal Etme 2020

EFT Nasıl İptal Edilir?

Mobil bankacılık veya internet bankacılığı aracılığı ile EFT nasıl yapılır sorusu da sıklıkla sorulmaktadır. Bunun için öncelikle EFT işlem saatlerine dikkat etmeniz gerekir. Eğer iş saati içinde iseniz mobil bankacılık veya internet bankacılığından başka bankaya para transferi seçeneğini seçmelisiniz. Daha sonra karşınıza çıkacak ekranda para transferi yapmak istediğiniz kişini IBAN veya hesap numarası bilgilerini girmelisiniz. Ardından alıcının isim ve soy ismini teyit ettikten sonra göndermek istediğiniz miktarı uygun kutucuğa tanımlamalısınız.

Eğer müşterisi olduğunuz banka EFT işlemleri için sizden bir ücret kesiyor ise bunu işlem sırasında size bildirecektir. Böyle bir durumda karşı tarafa göndermek istediğiniz para miktarından daha az bir para karşı tarafa geçecektir. Örneğin 100 TL göndermek istiyorsanız ve işlem ücreti 3 TL ise karşı tarafın hesabına 97 TL para transfer edilecektir. Böyle bir durum ile karşılaşmamak adına 103 TL para gönderme işlemi yaparak karşı tarafa 100 TL ulaşmasını sağlayabilirsiniz. EFT nasıl iptal edilir sorusu da genellikle bu tür hatalı işlemler sonrası aranmaktadır.

EFT Saat Kaça Kadar Yapılır?

Para transferi için saat diliminin önemli olduğunu belirtmiştik. Eğer bankadan işlem yapacak iseniz mesai saatleri içerisinde işleminizi yaptırmanız gerekir. Fakat telefon veya internet üzerinden para transferi yapacak iseniz herhangi bir zaman sınırlaması yoktur.

Hafta içi, hafta sonu ya da mesai saatleri dışı fark etmeksizin para transferi yapabilirsiniz. Ama mesai saatleri dışında işlem yaptığınızda gönderdiğiniz para alıcının hesabına iş saatleri içinde iletilecektir. Yani siz işlemi akşam saat 22:00 da yapmış iseniz ertesi gün sabaha iş saati ile para alıcının hesabına geçecektir.

EFT iptal etme işlemleri de yine aynı mantık ile gerçekleşmektedir. Eğer mesai saatleri içerisinde EFT iptal etme işlemi yaparsanız daha hızlı sonuç elde edersiniz. Mesai saatleri saat 09:00 ile 16:00 arasındadır.

EFT Nasıl İptal Edilir?

EFT nasıl iptal edilir| EFT Nasıl İptal Edilir? EFT İptal Etme 2020

Elektronik fon transferi sırasında bazen göndericiler hatalı işlem yapabiliyorlar. Bu durumda da paralarının yanlış yere gitmemesi için eft nasıl iptal edilir sorusunu araştırıyorlar. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi eft iptal etme işlemi mesai saatleri içerisinde gerçekleştirilmektedir. Bunun için işlemleri mesai saatlerinde yapmanız faydalı olacaktır.

Hatalı yapılan para transferi işleminin Banka Genel Müdürlüğü tarafından onaylanmanda gerçekleştirilmesi gerekir. İnternet bankacılığı eft iptal etme ya da mobil bankacılık eft iptal etme işlemi aynı tarzda çalışmaktadır. İnternetten hesabınıza girerek EFT iptal seçeneğini işaretleyerek onaylamanız gerekir.

Hesaba Geçen EFT İptal Edilir mi?

EFT Nasıl İptal Edilir

EFT Nasıl İptal Edilir

EFT nasıl iptal edilir sorusundan sonra en çok sorulardan biri de hesaba geçen eft iptal edilir mi sorusudur. Eğer hatalı bir işlem yapmış ve parayı başka bir hesaba göndermiş iseniz bunu iptal etmek için bankanıza başvurmanız gerekir. Ya da diğer bir seçenek olarak müşteri hizmetlerini arayabilir ve eft iptal etme işlemini gerçekleştirilmesini talep edebilirsiniz.

EFT Ne Zaman Hesaba Geçer? EFT İptali Nasıl Olur?

Yapılan para transferi işleminin karşı hesaba geçme durumu eft saatlerine bağlıdır. Yapılan eft sabah 9 akşam 4 arasında gerçekleştirilmiş ise kısa süre içerisinde karşı hesaba geçecektir. Kimi bankalarda bu işlem 1 dakika da gerçekleşirken kimi bankalarda yoğunluktan dolayı bir kaç dakika sürecektir.

Eğer mesai saatleri içerisinde bir şekilde kredi veya para transferi hesaba geçmez ise eft iptali yapmak gerekir. EFT nasıl iptal edilir başlığından bu konuyu okuyarak işleminizi iptal edebilirsiniz.

YORUMLAR YAZ