USD32,79
EURO35,51
JPY0,204000
RUB0,373300
GBP42,03
EURO/USD1,08
BIST10.872,98
GR. ALTIN2.486,67
BTC57.029,71

Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Kurmaya Zaman Sınırı Getirildi!

elektrikli-arac-sarj-istasyonu
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Elektrikli araç şarj istasyonu kurmaya yönelik Resmi Gazete’ de önemli düzenlemeler ve gelişmeler yer aldı. Yetkililer tarafından alınan karara göre elektrikli araç şarj istasyonu lisansı alan işletmelerin çalışma ruhsatı almak için son tarihleri belirlendi.

Türkiye üretimli yerli otomobil TOGG için geri sayım devam ediyorken yetkililer de bu konudaki çalışmalarını hızlandırmaktadır. Resmi Gazete yeni yayımda yer alan “Şarj Hizmeti Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” elektrikli otomobillerin can damarı olan elektrikli araç şarj istasyonu hakkında sınırlama getirdi.

Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Kurmak İçin Son Tarih!

Türkiye’de dileğe ve isteğe göre elektrikli araçlar için şarj istasyonu kurulamamaktadır. Elektrikli araçların şarj istasyonunu kurmak için ilk olarak lisansa sahip olunması gerekmektedir. TOGG tarafından kurulan bir şirket bu lisansı aldı.

elektrikli-arac-sarj-istasyonu
Elektrikli Araç Şarj Yönetimi

“Şarj Hizmeti Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” tam da bunun için düzenlenmiştir. Lisans sahiplerinin istasyon kurmak için harekete geçmeleri gereken son tarih 31 Temmuz 2023 olarak Resmi Gazete’nin yayımlanmasıyla yürürlüğe girdi.

Resmi Gazete’ de elektrikli araç şarj istasyonu için yer alan detaylı düzenleme şöyledir:

  • MADDE 1- 2/4/2022 tarihli ve 31797 sayılı Resmî Gazete’ de yayımlanan Şarj Hizmeti Yönetmeliğine aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

  • “İşyeri açma ve çalışma ruhsatı

  • GEÇİCİ MADDE 2- (1) 17’nci madde uyarınca şarj ağı işletmecisi tarafından şarj ağına şarj istasyonu ekleme işlemi için gereken iş yeri açma ve çalışma ruhsatının 31/7/2023 tarihine kadar Kuruma sunulması zorunludur.”

  • MADDE 2- Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

  • MADDE 3- Bu Yönetmelik hükümlerini Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı yürütür.

Bu maddelere göre elektrikli araç şarj istasyonu kurmak için ruhsat almak isteyen işletmelerin 31 Temmuz 2023 tarihine kadar buna yönelik yüksek hızlı bir şekilde harekete geçmesi gerekmektedir.

Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Kurmak İçin Ne Amaçla Zaman Sınırı Getirildi?

elektrikli-arac-sarj-istasyonuTürkiye henüz elektrikli araçlar için kontrol sistemleri de sayılabilecek şarj istasyonları fazlalığına sahip değildir. Türkiye’de otomotiv aracın 2023 yılında kullanıma başlanacağı bilindiğinden elektrikli otomobil için şarj istasyonu sayısının desteklerle daha fazlalaşması gerekmektedir. Tahminler şirketlerin çalışmalarını daha hızlı yürütmeleri için zaman sınırı getirildiği yönündedir.

Kaynak: https://www.webtekno.com/elektrikli-arac-sarj-istasyonu-zaman-siniri-getirildi-h127591.html

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kredi Hizmeti ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!