USD32,36
EURO34,43
JPY0,212000
RUB0,346400
GBP40,33
EURO/USD1,06
BIST9.814,19
GR. ALTIN2.437,83
BTC63.503,14

Emeklilik Dönemi İçin Rahatlatıcı Etkinlikler

emekliler-icin-rahatlatici-etkinlikler
emeklilik dönemi
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Emeklilik döneminiz geldi ve evinize mi kapandınız? Kendinizi boşlukta mı hissediyorsunuz? Evde oturmaktan canınız mı sıkılmaya başladı? Üzülmeyin, emekli olan herkes sizinle aynı duyguları paylaşıyor.

Emekli olduktan sonraki ilk 1 – 2 hafta ne oluyor ne bitiyor pek anlaşılamıyor. Başta işe gitmemek çok keyifli gelmiş olsa da bir süre sonra yılların verdiği iş disiplinini tekrar arıyor insan. Önceleri çok keyif veren bu süreç sonraları biraz bunaltıcı geliyor olabilir. Bu oldukça normaldir, bu nedenle kendinizi daha fazla üzmenize gerek yok.

emekliler-icin-rahatlatici-etkinlikler

Emekliliğin en iyi yanlarından biri vaktinizin geniş olmasıdır. Ailenizle, akrabalarınızla, dostlarınızla, çocuklarınızla doyasıya vakit geçirebileceğiniz bir süreçtesiniz aslında. Peki, kendinize vakit ayırmak istediğiniz zamanlarda neler yapabileceğinizi öğrenmek ister misiniz? Cevabınız evet ise okumaya devam edin!

Yeni Bir Düzen Oluşturun!

Emekli olduktan sonra iş hayatının verdiği disiplini ortadan kaldırmak pek kolay olmayabilir. Örneğin sabah 6’da uyanmaya alışkın olan vücudunuz emekli olduktan sonra da otomatik olarak 6’da uyanmak isteyecektir.

emekliler-icin-rahatlatici-etkinlikler

Emekli olmanın en zor yanı birdenbire hareketsiz bir hale geçmektir. Gün içindeki temponuzun azalması sizi strese sokuyor olabilir. Bu noktada hareketliliğinizi biraz artırmanız, en azından günlük yürüyüşlere çıkmanız kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayabilir.

Yılların verdiği alışkanları söküp atmak zor olsa da yeni bir düzen oluşturmanın tam vaktidir. İsteklerinize, ihtiyaçlarınıza ve en önemlisi tutkularınıza yer açmayı ihmal etmeyin.

Evde Oturmaktan Sıkıldınız mı? | Emekliler için Etkinlik Önerileri

Nihayet beklediğiniz gün geldi. Sırada ne var? Evet, hayatın belki de altın çağı olan emeklilik dönemi bu soruyu sormanın en keyifli olduğu dönemdir.

Bundan önce sırada, okul var, üniversite var, iş bulmak var, kariyer yapmak var gibi cevaplar verebilecekken artık hobilerinizden bahsetmenin tam zamanı!

emekliler-icin-rahatlatici-etkinlikler

Yıllarca eğitim hayatı, iş hayatı derken hobilerinize hiç yer kalmamış olabilir. Hobi edinmek isteseniz bile etraftan “ne gerek var” laflarını işitmiş olabilirsiniz. Belki aileniz, belki eşiniz önünüzde ket oldu. Belki de iş ile beraber çocuklarınızla ilgilenmenin beraberinde getirdiği zaman problemleri isteklerinizi ertelemenize neden olmuş olabilir.

Hobi edinmek etrafınız tarafından teşvik edilebilecek, takdir edilebilecek bir şey olarak görülmek yerine gerek duyulmayan bir şey gibi lanse edilmiş olabilir. Fakat artık ne eğitim hayatınız var ne de kariyeriniz. O halde aşağıda size fikir verebilecek birbirinden güzel etkinliklerden kendinize uygun olanları seçebilirsiniz.

emekliler-icin-rahatlatici-etkinlikler

1 – Hobi Bahçesi Yapın

Hobi bahçesi size çok iyi gelecektir. Biliyorsunuz ki toprak insan vücudunda enerji yenilenmesine yardımcı olur. Hem fiziksel bir aktivite hem mental olarak rahatlama için en iyi seçeneklerden biri bahçe işleri ile uğraşmaktır.

emekliler-icin-rahatlatici-etkinlikler

Özellikle bahçeli bir eviniz varsa bunu muhakkak deneyin. Eğer böyle bir şansınız yoksa, muhakkak şehrinizde hobi bahçesi yapmaya müsait alanlar vardır. Veyahut direkt bu projenin yapıldığı alanlar bulunuyor olabilir.

2 – Anı Defteri Oluşturun

Anı defteri oluşturmak, zihninizin rahatlamasını sağlarken, hayatınızı da gözden geçirmenize vesile olur. Bu defterin içine yaşadığınız güzel günleri, verdiğiniz hayat sınavlarını, çevrenizdeki insanlar ile ilk tanıştığınız zamanları not edebilirsiniz.

emekliler-icin-rahatlatici-etkinlikler

Hatta gençliğinizden bu yana olan fotoğraflar ile daha renkli bir defter haline getirebilirsiniz. Belki bu defteri ileride çocuklarınıza da armağan etmek istersiniz.

3 – Fotoğraf Çek

Fotoğraflar anları dondurmanın ve sonsuzlaştırmanın tek yoludur. Yaptığınız yürüyüşlerde, balkonunuzdan kahve içerken, gördüğünüz çiçekleri ya da sevdiklerinizi fotoğraflamak sizi daha iyi hissettirecektir.

emekliler-icin-rahatlatici-etkinlikler

4 – Bisiklet

Bisiklet turları yapmak size iyi hissettirir mi? Bisiklet, diğer ulaşım araçlarına göre daha yavaş bir araçtır. Bu sayede çevrenizdeki olan biteni izlerken aynı zamanda vücudunuzu da çalıştırmanız mümkündür.

emekliler-icin-rahatlatici-etkinlikler

Günlük birkaç saat bisiklet turu yapmak size iyi gelebilir. Bu kadar uzun bir zaman ayırmak istemezseniz en azından bakkala ya da ufak market alışverişi yapmaya giderken bisikleti tercih edebilirsiniz.

5 – Puzzle Yapın

500 parçalık ya da 1000 parçalık puzzle yapmak iyi bir aktivite alacaktır. Birkaç gününüzü alacak bu etkinliğin sonunda muhteşem bir görsel elde edeceksiniz. Hatta isterseniz çıkan resmi, bir tabloya dönüştürerek oturma odanıza bile asabilirsiniz. El emeği, göz nuru bir tablo sizce de güzel olmaz mıydı?

emekliler-icin-rahatlatici-etkinlikler

6 – Müzikle ilgilenin

Müzik ruhun gıdasıdır, derler. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Müzikle ilgilenmek daha neşeli bir hale gelmenize yardımcı olabilir. Dilerseniz bir enstrüman öğrenmeye başlayabilirsiniz. Enstrüman öğrenmeye hevesiniz yoksa, ilginiz olan bir müzik türüne ait spotify premium dinleme listeleri oluşturabilirsiniz.

emekliler-icin-rahatlatici-etkinlikler

Belki gençken konserine gittiğiniz şarkıcıları tekrardan keşfe çıkarsınız. Belki de en sevdiğiniz müzik grubunun şarkıları eşliğinde kahve içersiniz. Karar sizin.

7 – Çini Yapabilirsiniz

Türkiye için önemli bir iş kolu olan çinicilik aynı zamanda muhteşem de bir hobidir. Yeteneklerinizi sergileyebileceğiniz bir hobi arayışındaysanız tam size göre olacaktır. İsterseniz Tahrirci yani çini çizimcisi, isterseniz de boyacı olarak bu hobiye başlayabilirsiniz. Hatta yalızca güzel bir etkinlik yapmış olmakla kalmadan, gelir de elde etmeye başlayabilirsiniz.

emekliler-icin-rahatlatici-etkinlikler

8 – Meditasyon Yapın

Meditasyon yılların birikintisini zihninizden atmanın en eğlenceli yollarından biridir. Dilerseniz evde meditasyon yapabilirsiniz. Bunun için Youtube üzerinden videolara göz atabilir ya da online meditasyon eğitimleri alabilirsiniz. Hatta insanlarla yan yana olmak isterseniz meditasyon kamplarına katılabilirsiniz.

emekliler-icin-rahatlatici-etkinlikler

9 – Blog Yazmaya Başlayın

Gençlerin sizden öğreneceği çok şey var! Yazmaktan hoşlanıyorsanız ve bir internete sahipseniz blog yazma fikrini düşünebilirsiniz. Çeşitli konular hakkında bilgi, tecrübe ya da fikirlerinizi aktarabileceğiniz blog yazıları sayesinde kendinizi daha özgür hissedeceksiniz.

emekliler-icin-rahatlatici-etkinlikler

10 – Koleksiyon Oluşturun

Çocukken kim ufak da olsa koleksiyon yapmamıştır ki? İçinizde ukde kalan koleksiyon fikirlerinizi artık rahatça hayata geçirebilirsiniz. Peki, neler ile koleksiyon yapabilirsiniz? İşte baz koleksiyon fikirleri;

Para, peçete, kitap, cd, çizgi roman, kurutulmuş çiçek, oyuncak, figür, taş, pul, deniz kabuğu ya da kıyafet.

emekliler-icin-rahatlatici-etkinlikler

11 – Geri Dönüşüm Projeleri

Evinizdeki nesneler ya da kıyafetler ile geri dönüşüm projeleri yapabilirsiniz. Pet şişeler, kavanozlar, eskimiş tişörtler, kullanılmayan battaniyeler, tokalar, kullanılmış kağıtlar, ambalaj atıkları,  piller, tahtalar sizin bu projelerinize destek olabilir. Hatta evdeki eşyaları boyayarak da yeni bir görünüm elde edebilirsiniz.

emekliler-icin-rahatlatici-etkinlikler

12 – Bulmaca Kitabı Alın

Bulmaca çözmeyi sever misiniz? Artık bulmaca çözmek için yalnızca gazete edinmenize gerek yok. Piyasa çok sayıda ve farklı içerikte bulmaca kitapları satılıyor. Örneğin bazılarında yalnızca çengel bulmaca bulunurken bazılarında sadece kelime avları bulunuyor, bazıları ise karışık. Kendinize en uygun bulmaca kitabını bulduktan sonra keyifli zamanlarınız başlıyor demektir.

emekliler-icin-rahatlatici-etkinlikler

13 – Spor Yapın. Sabah Egzersizleri ile Güne Başlayın!

İsterseniz bir spor kulübüne üye olun, isterseniz online spor eğitimleri alın, isterseniz de yalnızca sabah egzersizleri yapın. Lakin sporu hayatınıza dahil etmeye çalışın. Bunun en büyük nedeni, yıllardır çalışmanın verdiği hareketliliği birdenbire kesmenin vücudunuzda tahribat oluşturmasını engellemektir.

emekliler-icin-rahatlatici-etkinlikler

14 – Farklı Tarifler Deneyin

Aşçılık ya da pastacılık kursuna gitmeye ne dersiniz? Bir yandan yeni kurs arkadaşlarınızla tanışırken bir yandan da midenizi mutlu edecek bir hobi edinmiş olursunuz.

Kursa gitmek istemezseniz de internet üzerinden farklı tarifler bularak bunları evde deneyebilir, kendinizle baş başa eğlenceli bir vakit oluşturabilirsiniz.

emekliler-icin-rahatlatici-etkinlikler

15 – Çömlekçilik – Oymacılık

Çömlekçilik ve oymacılık Türk kültürünün önemli zanaatlarındandır. Resmen bir sanat olan çömlekçilik ve oymacılık ile yeteneklerinizi kullanırken, sanatçı kimliğinizi ortaya çıkarabilirsiniz!

emekliler-icin-rahatlatici-etkinlikler

16 – Serpme Ağı Örün

Bir misina yardımı ile serpme ağı örmeye ne dersiniz? Hafta sonları çıkacağınız balık kamplarında kendi ekipmanınızı kendiniz üretmenin heyecanını yaşayabilirsiniz. Bunun yanı sıra serpme ağını satışa sunarak gelir de elde edebilirsiniz.

emekliler-icin-rahatlatici-etkinlikler

17 – Örgü Örün

Örgü örme fikri kulağınıza nasıl geliyor? Belki kendinize bir yelek örmek kışın daha sıcak hissetmenize yardımcı olur. Ayrıca örgü örmek zihninizin çalışmasına, dolayısıyla dert ve tasanızdan uzaklaşmanıza yardımcı olur.

emekliler-icin-rahatlatici-etkinlikler

18 – Gönüllü İşler ile Uğraşın

Gönüllü olarak bir şeyler yapmaya ne dersiniz? Kendinizi daha iyi hissetmenin en önemli adımlarından biri de üretken olmak ve etrafa fayda saçmaktır. Bu ikisini bir arada yapmak içinde gönüllü işleri uğraş haline getirmeniz iyi bir seçenek olacaktır. Örneğin TEMA gibi vakıflarda gönüllü olarak çeşitli etkinliklere katılabilirsiniz.

emekliler-icin-rahatlatici-etkinlikler

18 – Halk Eğitim Merkezinde Kursa Gidin

Halk Eğitim Merkezi’nde yaş sınırı olmaksınız kursiyer olabileceğinizi biliyor muydunuz? Şehrinizdeki en yakın Halk Eğitim Merkezi’ne giderek açılacak kursları öğrenebilir ve kayıt yaptırabilirsiniz. Bu merkezlerin en önemli avantajı çoğu kursun hem sabah hem de akşam sınıflarının yapılıyor olmasıdır.

emekliler-icin-rahatlatici-etkinlikler

19 – Dil Öğrenin

Yabancı dillere ilginiz var mı? Ne yazık ki insanlar yılların verdiği koşuşturma zorunluluğu yüzünden farklı diller öğrenmeye vakit bulamıyor. Lakin artık vaktiniz var, öyle değil mi? Belki İngilizce öğrenmek ya da biliyorsanız geliştirmek ya da Fransızca, Portekizce, Latince, Japonca gibi farklı dillere yelken açmak istersiniz?

emekliler-icin-rahatlatici-etkinlikler

20 – Özgün Tarzınızı Keşfedin!

Belki yıllarca üniforma giydiniz, belki klasik giyinmek zorunda kaldınız. Herkesin kendine has bir tarzı vardır. Sadece çoğu insan bunu henüz keşfedememiştir. Siz de bir oturup düşünün. Nasıl giyinmek sizi daha mutlu ediyor. Belki siz kasket şapkaların insanısınızdır, belki de deri ceket giymek sizi daha iyi hissettirecektir.

emekliler-icin-rahatlatici-etkinlikler

21 – Çiçek Bakımı Yapın

Evinizde çiçek bakımı yapmak kendinizi iyi hissettirebilir. Özellikle sorumluluk almaktan hoşlanan biriyseniz bunu çok seveceğinizden emin olabilirsiniz. Sarmaşıklar, sümbüller, orkideler, devetabanları ile evinizin içinde huzura erişebilirsiniz.

emekliler-icin-rahatlatici-etkinlikler

22 – İnziva Kamplarına Katılın

Çeşitli inziva kamplarına katılım gösterebilirsiniz. Sosyalleşirken kendinizi dinlemenin en iyi yöntemidir bu tip kamplar. Yoga, meditasyon, aile dizimi ve yazarlık gibi konularda inziva kampları bulunuyor. İnternette biraz araştırma yaparken kendinize uygun ve güvenilir bir kamp bulabilirsiniz.

emekliler-icin-rahatlatici-etkinlikler

23 -Aromaterapi ile İlgilenin

Aromaterapi çeşitli nedenler için uygulanan, mis kokuların şifaya döndüğü bir alandır. Aromalar hakkında bilgi sahibi olmak ve onları hayatın içinde uygulamak güzel bir meşgale olabilir.

emekliler-icin-rahatlatici-etkinlikler

24 – Müzeleri Ziyaret Edin

Belediyenizin web sitesini ziyaret ederek şehrinizdeki hem ücretli hem de ücretsiz müzeler hakkında bilgi edinebilirsiniz. Müzeleri ziyaret etmek aslında hayatın varlığını daha iyi anlamanıza da vesile olur. Şehir dışına çıkmayı düşünürseniz, seyahat edeceğiniz şehirdeki müzeleri görmeyi de ihmal etmeyin.

emekliler-icin-rahatlatici-etkinlikler

25 – Tiyatro ve Konserlere Gidin

Tiyatro ve konserler eğlencenin ilk adresleridir. Geçmişten günümüze kadar uzanan bu enfes aktiviteler size de çok iyi gelecektir. Açık hava tiyatroları, araba tiyatroları, salon tiyatroları gibi seçeneklerin çoğaldığı şu dönemde artık tercih yapmak çok daha kolay.

emekliler-icin-rahatlatici-etkinlikler

26 – Kamp Hayatı Yaşayın

Kendinizi izci gibi hissetmek için asla geç değil! Kampın yaşı yoktur. Bir çadır, birkaç battaniye, bir el feneri ve birkaç kamp sandalyesi ile muhteşem bir etkinliğe hazır mısınız?

Karavan kampları çok daha güvenilir olsa da kamp alanları olan bölgelerde çadır kampı yapmak kadar eğlencelisi yok! Doğada vakit geçirirken sevdiklerinizle sabaha kadar hoş sohbetler gerçekleştirebileceğiniz bu etkinliğe ne dersiniz?

emekliler-icin-rahatlatici-etkinlikler

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kredi Hizmeti ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!