USD32,86
EURO35,72
JPY0,215600
RUB0,381000
GBP42,42
EURO/USD1,08
BIST10.991,57
GR. ALTIN2.533,00
BTC65.597,22

FK Oranı Nedir? 2022 Yılında Nasıl Hesaplanır?

fk-orani-nedir
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

FK oranı nedir sorusuna cevap aramadan önce fk harfleri ne anlama geliyor önce onları söyleyelim. F fiyat anlamına gelirken K kazanç anlamına gelir. Hisse senedi ile ilgilenenlerin sıklıkla kullandığı bir terimdir.  FK oranı bir şirketin hisse fiyatının hisse başına kazanç oranıdır.

Bir diğer adi ile kâr çarpanı olarak da söylenir. Bu orana göre hisse hissenin değerli mi değersiz mi olduğu konusunda yorumlamalar yapılır. Hisse senetlerinin ucuz veya pahalı olup olmadıkları bu şekilde anlaşılabilir.

FK Oranı Nedir? FK Oranı Hesaplama

FK oranı nedir dendiğinde Fk oranı nasıl hesaplanırı da biliyor olmak gerekir. Bu hesaplama için temel dört işlem biliyor olmanız yeterlidir. Bir örnek üzerinden giderek anlatmak anlamanız açısından yardımcı olacaktır. X şirketini inceliyorsunuz ve fk oranı hesaplayacaksınız.

fk-orani-nedirŞirketin hisse senedi 40 TL ürerinden işlem görüyor olsun. İhtiyacınız olan bir diğer veri ise şirketin yıllık kazancından hisse başına ne kadar düştüğü. Şirketin yıllık kazancının 4TL olacak kısmı hisse başına düşüyor. Bu durumda fk oranımız 40/4 işleminden 10 olarak hesaplanır.

fk-orani-nedir

 F/K Oranı Ne Olmalı?

Fk oranı nedir ve nasıl hesaplanır gibi sorulara yanıt bulduk. Ancak asıl önemli olan konu ise şirketlerin fk oranlarını yorumlayabilmektir. Fk oranı daha yüksek şirketler hisse senedi olarak pahalı firmalardır. Fk oranı düştüğü zaman ise bu durum tersine döner ve ucuz hisseler olarak sınırlandırılır.

Fk oranı nedir demek ve bu soruya yanıt bulmadan önce hisse piyasasında araştırma yapmış olmak gerekir. Aynı zamanda ortalama fk oranının hangi değerler arasında olması gerektiği de önemlidir.

fk-orani-nedirFk oranı yorumlamak için yapmanız gerekenlerden biri şirketin önceki yıllarda sahip olduğu fk oranlarıdır. Son 20 yıldaki fk oranına göre son yıllarda yatırımcıların gözünde nasıl bir yere sahip olduğunu anlayabilirsiniz.

Fk oranı nedir denildiğinde fiyat-kazanç olduğunu öğrendik. Ancak bu oran borsada bazı durumlarda yanıltıcı olabilir. Şirketler yatırım ya da vergi geliri gibi gelirler elde ettiği zaman tek seferlik gelir elde etmiş olur. Bu yüzden bir şirketin fk oranının doğru ve anlamlı yorumlanabilmesi için şirketin net dönem kârının faaliyetlere bağıl şekilde gelirler elde etmiş olması gerekir.

A.     FK Oranı Nedir ve FK Oranı 0 Olması Ne Demek?

Fk oranı nedir, bu oran düşük olursa neyi ifade eder sorusunun cevabı şöyledir. Fk oranının 0 olması şirketin yıl içinde kâra geçtiği bir işlem olmadığı anlamına gelir. Fk oranı 0 veya 0 değerine yakın olan şirketler genellikle hisse alınırken tercih edilmemelidir.

Şirketi iyi araştırdığınız takdirde ve gelecek sene kâra geçeceğine gerçekten inanıyorsanız bir şans verebilirsiniz. Ancak genel olarak hisse senedi alan kullanıcılar tarafından önerilmez. Bu sene fk oranı sıfır veya sıfıra yakın olan bir şirketin gelecek sene de öyle olacağı anlamına gelmez.

B.     FK Oranı Nasıl Yorumlanır?

Fk oranı nedir ve nasıl yorumlanır sorusuna cevap vermek gerekirse fiyat kazanç oranının yüksek olması hisse senedinin pahalı olduğu anlamına gelir. Firma kâr yapan satışlar yapıyor ancak hisse başına düşen yıllık kâr miktarı oldukça az oluyor gibi yorumlanabilir. Burada işlem yaparken dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise şirketti kâra geçiren satış işlemidir.

Tek seferlik bir satış ile yüksek kar yapmış bir şirketten hisse senedi almadan önce firmanın birkaç satışını daha inceleyerek yatırım yapmanız önerilir. Çünkü bu kayıtlar vergi ödemeleri veya anlık yatırımlar olabilirler.

F/K Oranı En İyi Hisseler?

Fk oranı nedir sorusunun cevabından sonra en iyi fk oranına sahip hisselerin de ne olduğu bilmek gerekir. Ancak bu hisse listesi herhangi bir yatırım tavsiyesi değildir. Sadece istatiksel verilerle çıkarılmış sonuçlardır. Bu fk oranları geçmiş son 1 yıl içerisindeki hesaplar ile belirlenmiştir.

Hisse senedi alınırken fk oranı nedir sorusunun cevabına ek olarak gelecek dönemdeki şirket performansının nasıl olacağı cevabı da önemlidir. Yani ileriye dönük ortalama fk hesaplamaları da tercih yapılırken dikkat edilmesi gereken kriterlerden biridir. Örnek olarak virüs döneminde bazı şirketler fk oranları bazında olumsuz etkilenirken bazıları da olumlu etkilenmiştir.

fk-orani-nedir
FK Oranı Nedir

Bu yüzden en yüksek fk oranına sahip olan şirket her zaman öyle olacaktır diye bir kaide yoktur. Şirketlerin uzun vadedeki planları ve varlık değerleri göz önünde bulundurulmalıdır. En yüksek Fiyat kazanç oranına sahip şirketler şu şekilde sıralanabilir.

  • DOGUB 686.00
  • ATSYH 583.38
  • IHAAS 435.38
  • KENT 422.13
  • ORMA 340.46

Bu liste bu şekilde devam eder. Bu şirketler en çok artan fk oranlarına sahiplerdir.

En kapitalize olan şirketlerin başında da SASA gelir. Varlıkları paraya çevirme anlamında SASA bu kategoride lider olarak gözükse de fk oranı olarak çok yüksek bir orana sahip değildir.

PD/DD Oranı Nedir?

Fk oranı nedir dendiğinde insanlar pd/dd oranını da merak ediyor. PD piyasa değeri anlamına gelirken dd ise defter değeri anlamına gelir. Bu oran hisselerin pahalı veya ucuz olup olmadığını anlamak için kullanılır. Bu oran bir hissenin sahip olduğu özkaynaklara göre yapılan bir fiyat ölçme oranıdır.

fk-orani-nedir

Fk oranı nedir ve pd/dd oranı ile ilişkisi nedir gibi sorularda sık sorulanlar arasındadır. Bazı şirketler eksi pd/dd oranına sahiplerdir. Bu da şirketin sektör ortalamasının altında bir değere sahip olduğunu gösterir. İnsanlara genellikle bu şirketlerin hisseleri alınması mantıklı gelir. Çünkü bu şirketlerin piyasa ortalamasını yakalayacağı düşünülür ve öngörülür. Ancak bu durum kısa veya uzun vadede olabilir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kredi Hizmeti ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!