USD32,79
EURO35,51
JPY0,204000
RUB0,373300
GBP42,03
EURO/USD1,08
BIST10.872,98
GR. ALTIN2.486,67
BTC57.029,71

2022- 2023 KYK Burs Sonuçları Nereden Öğrenilir?

kyk-burs-sonuclari
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kyk burs sonuçları, her yıl milyonlarca öğrencinin cevabını en çok merak ettiği sorulardan biri oluyor. Öğrencilerin öğrenim dönemleri boyunca alabileceği öğrenim destek kredisi, her yıl yeni başvurulara açılıyor.

Başvuru yapan iki yıllık okullardan mezun olup dört yıllık okulların üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavıyla ara vermeden kayıt yapan öğrenciler, ön lisans öğrencileri, yüksek lisans ve doktora öğrencileri, ÖSYM sınav sonucunda puan bazında belirlenen şartlara uygun öğrenciler ve daha birçok öğrenci yapılan değerlendirmeler sonucunda burs veya kredi almaya hak kazanıyor.

kyk-burs-sonuclariPeki KYK burs sonuçları nereden öğreniliyor? Kyk burs sonuçlarını öğrenmek isteyen öğrencilerin öncelik olarak e-devlet şifresi bulunması gerekiyor. E Devlet üzerinden öğrenciler çok daha kısa süreler içerisinde KYK burs sonuçlarına ulaşabiliyorlar. Bununla birlikte Kredi ve Yurtlar Kurumu duyurular sayfasından da burs sonuçlarına ulaşabilmek mümkün. E devlet veya diğer yöntemleri kullanarak KYK burs sonuçlarını öğrenmek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

KYK Burs Sonuçları Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

KYK burs sonuçları sorgulama işlemi, oldukça basit bir şekilde yapılabiliyor. Öğrencilerin burs sorgulamak veya KYK burs sonuçlarını öğrenmek için tercih edebilecekleri birçok online yöntem bulunuyor. Bunlardan ilki devlet kanallarındaki her işlemin kolaylıkla takip edilebildiği e-devlet sistemi. Bir diğeri ise Kredi ve Yurtlar Kurumu e hizmetler sayfası. Bu iki seçenek üzerinden Kyk burs sonuçları sorgulama işlemi, burs başvurusu bulunan öğrenciler tarafından yapılabiliyor.

E-Devlet Burs Sorgulama

kyk-burs-sonuclariE-Devlet üzerinden birçok işlemi yapabildiğimiz gibi Kyk burs sonuçları sorgulama işlemini de yapabiliyoruz. Ancak bunun için bireylerin öncelik olarak bir e-devlet şifresine sahip olmaları gerekiyor. Aksi takdirde e-devlet üzerinden herhangi bir işlem yapabilmek mümkün değil. E-devlet üzerinden KYK burs sonuçlarını sorgulamak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz;

 1. Tarayıcı veya mobil uygulama üzerinden turkiye.gov.tr web sayfasına bağlanın,
 2. Ardından T.C. Kimlik numarası ve şifrenizi girerek e-devlet sistemine giriş yapın.
 3. Sonrasında Gençlik ve Spor Bakanlığı sekmesine, ardından öğrenim katkı kredisi ve burs sorgulama seçeneğine tıklayın. (Bu aşamada direkt olarak arama kısmına KYK burs sorgulama da yazabilirsiniz)
 4. Çıkan seçeneklere onay vererek burs durumunuzu öğrenin.

Yukarıdaki adımları takip ederek e-devlet kanalı üzerinden KYK burs ve kredi sorgulama işleminizi tamamlayabilirsiniz. Bu işlemler üzerinden daha önce burs veya kredi aldıysanız tüm detaylarına da kolaylıkla ulaşabilir, kredi almanız durumunda toplam borcunuzu görüntüleyebilirsiniz.

Gençlik Spor Bakanlığı Üzerinden Burs Sorgulama

kyk-burs-sonuclariE-Devlet üzerinden değil de direkt olarak Gençlik Spor Bakanlığı’na bağlı Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü web sayfası üzerinden burs sorgulama işlemini yapabilirsiniz. Bu sorgulama işlemi sayesinde de yaptığınız başvurunun sonucunu görebilir ve sonuçlara ulaşabilirsiniz. Gençlik Spor Bakanlığı üzerinden KYK burs sorgulama işlemi yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz;

 1. gsb.gov.tr web sayfasına bağlanın.
 2. E-Hizmetler menüsüne tıklayın.
 3. KYK sorgulama ve burs sorgulama seçeneklerine tıklayın.
 4. T.C. kimlik numaranızı girin.

Yukarıdaki adımları uygulayarak burs ve kredi başvurunuzun sonuçlarına kısa süre içerisinde online olarak ulaşabilirsiniz. Bu işlemde kyk burs sorgulama T.C. kimlik no ile yapılmaktadır. Bu sebeple kimlik numaranızı sisteme girmeniz gerekmektedir.

KYK Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

kyk-burs-sonuclariKyk burs sorgulama işlemini yapabilmeniz için öncelik olarak burs başvuru döneminde başvurunuzu yapmış olmanız gerekiyor. Aksi durumda kredi veya burs gibi öğrenim desteklerinden faydalanabilmeniz mümkün değil. KYK burs başvurusu yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz;

 1. E-Devlet sistemine T.C. kimlik numaranız ve şifrenizi yazarak giriş yapın.
 2. Ardından arama butonuna KYK Burs yazın veya Gençlik Spor Bakanlığı’nın hizmetlerine girerek burs başvurusu seçeneğine tıklayın.
 3. Çıkan formu ve bilgilerinizi doğru bir şekilde doldurun.
 4. Son olarak başvurunuzu gönderin.

Yukarıdaki adımları takip ederek E-devlet üzerinden KYK burs başvurusu yapabilirsiniz. Aynı zamanda yine e-devlet sistemini kullanarak KYK sonuçları hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

KYK Burs Başvurusu Ne Zaman?

KYK burs başvurusu, her yıl belirli dönemlerde öğrencilerin öğrenim desteği alabilmeleri için Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından açılıyor. Öğrenciler KYK başvurusu yaparak öğrenim kredisi desteği alabiliyorlar.

kyk-burs-sonuclari
KYK Burs Sonuçları

2022-2023 yılı KYK burs başvuruları için tarihlerin ne zaman olacağı henüz açıklanmadı. Kredi başvuruları ve burs başvuruları için her yıl olduğu gibi bu yıl da Kasım ayı içerisinde başvuruların açılması bekleniyor. Öğrenciler başvurular başladığı tarihten itibaren e-devlet sistemi üzerinden anlık olarak başvuru yapabilecekler. Başvuru süresi tamamlandıktan belirli bir süre sonra da KYK burs sonuçları açıklanacak. Öğrenim kredisine başvuran öğrenciler sonuçları da yine E-Devlet sistemi üzerinden görebilecekler.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kredi Hizmeti ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!