USD32,51
EURO34,82
JPY0,211600
RUB0,345800
GBP40,69
EURO/USD1,07
BIST9.549,53
GR. ALTIN2.490,69
BTC62.789,29

Jeff Bezos Nasıl Zengin Oldu?

jeff-bezos
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Servetleriyle dünyaya isimlerini duyuran Bill Gates, Mark Zuckerberg ve Steve Jobs’u eminim ki sizler de duymuşsunuzdur. Dünyanın en zenginleri arasına altın harflere ismini yazdıran bir diğer kişi ise Jeff Bezos oldu. İsmi ile bilmeseniz de Amazon’un kurucusu olduğunu söylersem, hemen hatırlayacaksınız simasını!

Time dergisini duydunuz değil mi? Amazon.com’un kurucusu olan Jeff Bezos online alışverişi geliştirerek ve ticaretin kurallarını bir bakıma yeniden inşa ederek iş dünyasında yeni bir çağ başlattı. Tabi ki Bezos’un bu başarısını Time dergisi göz ardı etmedi ve 1999 yılında Yılın Adamı olarak seçti. Şimdi sizinle beraber Jeff Bezos’un bu zenginliğe nasıl eriştiğini öğrenelim.

Jeff Bezos’un Başarı Merdiveni

Jeff Bezos Prineton Üniversitesi mezuniyetinde muhteşem bir konuşma yaptı. Aslında bu konuşma zengin adamın tüm başarı hikayesini özetliyor. Konuşmasında, herkesin doğuştan bir yetenek ile dünyaya geldiğini söylüyor. Bunun devamında ise karakterimizin bu yetenekler ile değil hayatımız boyunca yaptığımız tercihler neticesinde şekillendiğini anlatıyor. Sizce de bu konuda haklılık payı yok mu?

jeff-bezos
Jeff Bezos

Dünyanın en zengin isimlerinden olan Bezos, önceleri kendi halinde takılan bir adamdı. New York’ta finansal bir firmada çalışıyordu ve idol olarak gördüğü bir patrona sahipti. Bezos’un ticari bir yeteneği vardı. Gelişmeleri takip eder ve nasıl lehine çekeceği üzerinde kafa yorardı. İnternet üzerinden iş yapma fikrini keşfettiğinde ilk önce patronuna söyledi. Patronu onu can kulağı ile dinlese de internette kitap satan bir şirketin başarılı olamayacağını düşünüyordu. Bu noktada siz olsanız hevesiniz kırılır ve vaz mı geçerdiniz? Yoksa kendinize olan inancınızla beraber yürümeye devam mı ederdiniz?

Birine aşık olabilirsiniz, iyi bir kariyeriniz olabilir ya da muhteşem bir fikriniz olabilir. Tüm bunları şekillendiren şey sadece gayrettir. Neye hevesiniz ve tutkunuz varsa o yönde bir seçim yapmak, turnayı gözünden vurmanızı sağlayabilir! Bunu ben demiyorum, Jeff diyor. Bazen risk almak korkutucu olabilir ama sonucunda dünyanın en zenginleri listesinde yer almanız da tesadüf olmamış olur.

Amazon Kurma Fikri Nasıl Oluştu?

Bezos’un Amazon hakkındaki fikri evinin garajından sevkiyat yapmak üzerineydi. İnternet üzerinden bir site açacak, oradan kitapları satışa sunacak ve garajdan sevkiyat yapacaktı. Patronu Dave’e şirketi için yatırım yapmasını istediğini, çünkü yatırım yaparsa ileride zengin olacağını hatta 100 milyar dolardan fazla servete ulaşacağını söyledi.

jeff-bezos1990’lı yıllarda gelişmiş ülkelerin dahi 100 milyar dolar borcu yoktu, yani bu meblağ çok büyük ve fantastikti. İstatistiksel olarak Dave bunun mümkün olacağına inanmıyordu. Henüz 26 yaşında olan genç Jeff’in hayal dünyasının çok geniş olduğunu düşünerek içten içe onunla alay ediyordu. Dave’in idrak edemediği bir şey vardı. Jeff doğru yolda gittiğine inandığı için kendisine alkış tutan bir adamdı!

26 Yaşındaki Genç Adam Amazon’u Nasıl Geliştirdi?

1994 yılında insanlar henüz internetin ne olduğunu dahi bilmiyordu. Bu yüzden Amazonun kurucusunun bu fikri fazlasıyla ilginçti. Kendine sürekli ‘internet nedir?’ diye sora sora bulmuştu bu parlak fikri. E-ticareti o keşfetmemişti lakin muhteşem bir proje ortaya koymuştu. İnsanlar artık oturdukları yerden kitap sipariş verebiliyordu. Peki Amazon nasıl gelişti de günümüzdeki halini aldı?

Amazon.com başlarda bir online kitapçıydı. Fakat Jeff,2in kafasında daima farklı ürün yelpazelerini de siteye eklemek vardı. Şirketi kurduktan 4 yıl sonra online olarak müzik ve video satışlarına başladı. Bir yılın sonunda daha farklı tüketim mallarını da dahil ederek şirketin kapsamını genişletti.

jeff-bezosAmazon birkaç yıl boyunca inişe geçti ve batmak üzereydi. 2007 yılının son çeyreğinde Amazon Kindle’ı piyasaya sürmeye karar verdi. Bu noktadan sonra işler açılmaya ve kâr elde etmeye devam ettiler.

2013 senesinde bu zeki adam CIA ile 600 milyon dolarlık bir sözleşme imzaladı. CIA ve 600 milyon doları yan yana düşünebiliyor musunuz? Özellikle de 2013 senesi için dudak uçuklatan bir meblağ! Yine aynı yılın Ekim ayında Amazon.com dünya çapında en büyük online alışveriş perakendecisi olarak kabul gördü.

Bezos Nasıl Başarılı Bir İş Kurdu?

İnternet yeni tür bir rock’n roll olsaydı, Jeff Bezos kesinlikle bu müzik türünün Elvis’i olurdu… Çünkü ticaret dünyasına ve internet dünyasına yepyeni bir soluk getirdi. Bunun yanı sıra yalnızca kendi ülkesinde değil, dünyanın her yerine Amazon ismini öğretti!

Bezos’un ilk sırrının çaba ve tercihler olduğundan bahsetmiştik. Tabii ki de bu kadar değil! Her şey çaba ve tercih ile ne yazık ki bitmiyor. Ticarette başarılı olmanın en büyük püf noktası insanların ihtiyaçlarına parmak basmaktır. Fikrin saçma olup olmadığından çok, faydasına odaklanmak gerekir.

jeff-bezosAmazonun kurucusu da bunu göz önüne aldı. İnsanların alışveriş yapma şeklini değiştirdi! Örneğin şu anda drone ile eczane alışverişi yapma fikri pek çok insana mantıklı gelmese de bundan beş yıl sonra büyük bir veli nimet olacak.

Amazon başta internet başarısı öyküsüydü herkes için. Lakin teknoloji ilerledikçe bunun çok daha fazlası olduğunu anlamaya başladık. Hissedarların da devreye girmesiyle birlikte Amazon artık güvenilirlik konusunda en başarılı şirketlerden biri olarak adından söz ettirmeye başladı.

Eğitim Hayatı ve Zenginliğin Arasındaki Bağlantı

Bu noktada görüşler ikiye ayrılıyor. “Okumakla bir yere varılmıyor” diyen tayfa ile “Oku, altın bileziğin olsun” diyen tayfa karşı karşıya geliyor. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Bezos’a sorabilecek olsaydık onun yanıtı da çok belli. Çünkü Jeff Bezos’un iş hayatı kadar eğitim hayatı da parlaktı.

Princeton Üniversitesi’nde Bilgisayar Bilimleri Fakültesini birincilikle bitirdiğini bildiğimiz Amazon kurucu diplomasına katkı sağlayacak farklı şeylerle de uğraşmıştı. Hatta kariyer hedefinin haricinde de işler ile ilgilendi. Yazları sığır bakıcılığı ya da traktör tamirciliği bile yaptı.

jeff-bezosSonrasında ise Florida Üniversitesi’nde Öğrenci Bilim Eğitim Programı’ndan kabul aldı. Bu okuldan mezun olduğu gün kürsüde yaptığı konuşmayı hatırlarsınız. Bilmeyen varsa anlatmış olalım, uzaya koloni kurma hayalleri olan çılgın bir adam işte Jeff.

Aslında mesela eğitim alıp almamaktan ziyade, doğru bir bilgi donanımına sahip hale gelebilmekte. Yoksa akıl balıkta da var ama bir yere kadar. Eğitimin de bilgininde sonu yok. Sonu olmadığı gibi kariyer hedefi olan insanlara da büyük faydası var. Her şeyden önce hayata olan bakışlarınız dahi değişiyor. Sizde kendinizde hiç fark ediyor musunuz? Doğru bir kitabı okumak bile insana farklı donanımlar kazandırıyor, at gözlüğünü kenara çıkarmayı sağlıyor.

Amazon Her Zaman Başarılı Oldu mu?

Tabii ki hayır. Her yıl dört tane mevsim, her gün iki farklı an yaşıyoruz. Sürekli gündüz olsa ya da sürekli gece olsa bir şeylerin aslında rayında gitmediğini anlamaz mıydınız? Hiç kimse daima başarılı olamaz. Aynı şekilde başarısızlık da sonsuza kadar devam etmez.

Amazon prime büyük zarar etti bir dönem. Sebebi çok açıktı, resmen zararına fiyatlara kitap satıyorlardı. Fakat aslında bu da bir stratejiydi. Tek bir amacı vardı Bezos’un: MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ! Reklamın en iyisinin müşteri önerisi olduğunu çok iyi biliyordu genç adam.

jeff-bezosBir ara şirket o kadar büyük zarara uğradı ki dağıtım merkezlerini kapattı ve işgücünün %14’ünü işten çıkardı. 2003 yılına geldiğimizde ise finansal istikrarsızlıktan dolay toparlanma yoluna gitti ve tam tamına 400 milyon dolar kâr elde etti. 2003 senesini göz önüne alırsanız ne kadar büyük bir yükseliş kat ettiğini daha iyi anlayacaksınız.

Jeff Bezos gibi Zengin Biri Olmanın Sırrı Nedir?

Dünyanın en zenginleri arasına adını yazdıran Bezos’un ilk tavsiyesi günü kurtaracak heveslerin peşinden koşmak yerine tutkularınızın, meraklarınızın peşinden koşmanızdır. Çünkü Bezos, başarısız olmayı aklının ucuna dahi getirmeden, çok fazla güvenli olmasa dahi tutkusunu takip etmeyi tercih etti.jeff-bezosJeff Bezos’un bir diğer önem verdiği tavsiyesi ise yeteneklerinizle gurur duymak yerine, seçimlerinizden gurur duymanızdır. Bu tavsiyesini de “rüzgar kadar hızlı, bulut kadar ağır” deyimi ile özdeşleştiren Bezos matematiği bilmek yetenektir, matematiği kullanmak seçimdir diyerek son noktayı koymaktadır. Örneğin resim çizme yeteneğiniz var, fakat bu yetenek ile gururlanmak yerine bir resim sergisi açtığınızda gece gündüz çalıştım ve ortaya bu eserleri koydum diyerek gururlanmanız gerektiğini anlatıyor aslında.

Kazanmak için Ne Yapmak Gerekir?

Uzun boylu olabilirsiniz, güzellik algıları neticesinde çok güzel bir kadın ya da çok yakışıklı bir erkek olabilirsiniz. Çok iyi bir yazar, çok iyi bir istatistikçi olabilirsiniz. Çok iyi bir iletişim kurabiliyor olabilirsiniz ya da mükemmel bir sesiniz olabilir. Matematiğiniz iyi olabilir ya da tarihi bilgileri çok iyi hafızanızda tutabilirsiniz. Bu örnekler daha da artar bu şekilde. Fakat bunların tümü doğuştan Allah’ın bizlere verdiği bir yetenektir. Bununla gurur duyamayız.

jeff-bezosGurur duyulması gereken tek şey yeteneklerimizi kullanırken nereye ne kadar zaman harcadığımız, hangi yolları tercih ettiğimiz ve ne kadar çaba verdiğimizdir. Tabii ki istikrar ad tüm bunlar kadar önemli bir rol oynamaktadır.

80 yaşınıza geldiğinizde vicdanınız rahat bir şekilde kendinizle gurur duymayı mı tercih edersiniz yoksa etik olmayan yollardan elde ettiğiniz başarının vicdan azabı ile mi ölmek istersiniz? Atalet rehberi eşliğinde mi adı atacaksınız yoksa tutkularını takip eden bir insan mı olacaksınız? Dogmayı mı kabul edeceksiniz yoksa özgün mü olacaksınız? Kısaca pes mi edeceksiniz yoksa savaşacak mısınız? Aslında Jeff Bezos’un tüm hikayesi bu sorulara cevap vererek başladı. Siz de cevaplarınızı bularak işe koyulmaya ne dersiniz?

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kredi Hizmeti ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!