USD33,03
EURO35,98
JPY0,209000
RUB0,375600
GBP42,87
EURO/USD1,09
BIST11.064,85
GR. ALTIN2.579,55
BTC64.767,12

Dünyanın En Zengin İnsanı Jeff Bezos Kimdir? 112 Milyar Dolarlık Adam!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünyanın en zengin insanı olarak bilinen Jeff Bezos hayatı ile en merak edilen kişilerin başında gelmektedir. Bunun nedeni olarak da hiç şüphesiz duyanların dilini ısırmasına neden olan büyük servetidir. Bu servetin nasıl bir çalışma ile kazanıldığı düşüncesi insanları Bezos’un hayatını araştırmaya yönlendirmektedir.

Kendisi, başarılı bir girişimcinin nasıl olması gerektiğine en büyük ve doğru örneklerden birisidir. Günde milyonlarca insanın kullandığı Amazon.com adresinin kurucusu olan Bezos aynı zamanda CEO görevini de üstlenmektedir. Amazon dışında Washington Post gazetesinin de sahibidir. Doğru zamanda doğru yatırımlar yapan Bezos, girişimleri sonucunda dünyanın en zengin insanı olma başarısını elde etti.

Jeff Bezos Kimdir?

Dünyanın en zengin insanı| Dünyanın En Zengin İnsanı Jeff Bezos Kimdir? 112 Milyar Dolarlık Adam!

E-ticaret denildiğinde akıllara ilk olarak Jeff Bezos gelmektedir. E-ticaretin öncülerinden olan bu girişimci insan 12 Ocak 1964 yılında. New Mexico’da dünyaya gözlerini açtı. Bilgisayar ve internet aleminde büyük yerlere geleceği daha çocukluk yaşlarında kendini göstermişti. Bilgisayara büyük bir aşk duyan Jeff, Princeton Üniversitesi Bilgisayar Bilimi ve Elektrik Mühendisliği okumaya karar verdi.

Okuldan mezun olan Bezos daha sonra Wall Street’te güzel maaşla iş imkanı buldu. Burada kısa süre çalışan Bezos’a yine bol kazançlı farklı bir iş teklifi daha geldi. Fakat Bezos bol kazançları işlerini bir kenara bıraktı ve girişimci olarak hayatına devam etme kararı aldı. İşte ayrıldıktan sonra da şuan dünyanın en çok kullanılan e-ticaret sitesi Amazon’u kurdu.

Amazon.com Nasıl Kuruldu?

Dünyanın en zengin insanı| Dünyanın En Zengin İnsanı Jeff Bezos Kimdir? 112 Milyar Dolarlık Adam!

Birçok büyük markanın piyasaya çıkış noktası garajlardır. Bu akıma Amazon.com adresi de dahil oldu. Dünyanın en zengin insanı Jeff Bezos ve çalışanları bir garajda yazılım geliştirerek bugün ki Amazon sitesinin temelini attılar. Garajda başlayan iş büyük bir hızla gelişmeye başladı ve garaja sığamayan ekip bir büroya taşındı. Reklam veya basın sponsorluğu olmadan şirketin başarısı bir anda artmaya başladı. Farklı ülkelerde de satışlar yapılmasının ardından devasa gelirler elde edilmeye başlandı.

Başarı grafiği bu kadar hızlı olunca şirket bir karar aldı ve 1997 yılında Amazon sitesi halkın kullanımına sunuldu. Bu hamlesi ile beraber 2 yıl içinde büyük bir artış gösteren şirket, tüm rakiplerini geride bırakmayı başardı.

Dünyanın En Zengin İnsanı Jeff Bezos
Dünyanın En Zengin İnsanı Jeff Bezos

Site 24 saat hizmet vermektedir. Bu hizmet sayesinde kullanıcıları okudukları kitaplar hakkında veya izledikleri film hakkında yorum yapma teşviki sağladı. Bu teşvik şirketi lider konuma getirdi. Takvimler 1998 yılını gösterdiğinde Jeff Bezos CD çıkarmaya başladı. Çıkardığı bu CD’ler sayesinde farklı sektörlere de yayılmayı başardı. 2007 yılına gelindiğinde ise birçok kişi tarafından kullanılan Kinddle piyasaya çıktı ve kullanıma sunuldu.

Kinddle, wifi kullanarak internete girebiliyor ve bu sayede okuyucuların kitap satın almasına olanak sağlıyor. Okuyucular, dijital kitap okuma fırsatı tanıyan bu cihazı çok sevdiler. İstatistiklere göre 2010 yılında Kinddle üzerinden kitap satın alanlar, basılı kitap satın alanları geçti. Bu girişim ile sınırlı kalmayan Amazon ilerleyen süreçte bir film ve dizi stüdyosunun da projesini başlattı.

Dünyanın en zengin insanı| Dünyanın En Zengin İnsanı Jeff Bezos Kimdir? 112 Milyar Dolarlık Adam!

Jeff Bezos tüm bu girişimleri ile dünyanın en zengin insanı olma yolunda emin adımlar attı. Fakat Amazon ile özdeşleşen Bezos sadece bu sektör ile para kazanmıyor. 2000 yılına bakıldığında Jeff Bezos’un Blue Origin isminde bir uzay şirketi kurduğu ve Teksas’ta bir fırlatma satın aldığı görülüyor.

2013 yılına gelindiğinde ise Bezos yeni bir sektöre atıldı ve 250 milyon dolar ödeyerek Washington Post gazetesini satın aldı. Bu girişimin ardından Jeff Bezos’un 2017 serveti 72.8 milyar dolara ulaştı ve Bill Gates ve Warren Buffet’in ardından 3. sıradaki zengin oldu. Başarılarına devam eden Amazon sahibi 2020 yılına gelindiğinde ise 112 milyar dolar ile herkesi geride bırakarak dünyanın en zengin insanı olmayı başardı.

Dünyanın En Zengin İnsanı Jeff Bezos’un 1 Günü

Dünyanın en zengin insanı| Dünyanın En Zengin İnsanı Jeff Bezos Kimdir? 112 Milyar Dolarlık Adam!

Tüm girişimciler ve yatırımcılar, başarılı olmuş insanların başarı sırrını merak etmektedir. Bunun için de günlük rutinlerini öğrenmek isterler. Günlük rutini merak edilen insanlardan birisi hiç şüphesiz dünyanın en zengin insanları arasında olan Jeff Bezos’dur.

 • Zengin iş adamı için günlük uykusunu almak çok önemlidir. Bunun için alarm kullanmadan uyanmayı tercih ediyor.
 • Eşi ile mutlu bir hayatı olan Jeff, eşi işe sağlıklı bir kahvaltı yapıyor.
 • Ailesi ile daha çok ve kaliteli vakit geçirmeyi aksatmak istemediğinden sabah saatlerine toplantı ayarlamıyor.
 • Toplantı yapmak Bezos’un sevdiği bir durum değildir. Bu nedenle Amazon yatırımcıları ve yöneticileri ile yılda sadece 6 saat kadar bir görüşme gerçekleştiriyor.

Dünyanın En Zengin İnsanı Jeff Bezos Hakkında Bilinmeyenler

Dünyanın en zengin insanı| Dünyanın En Zengin İnsanı Jeff Bezos Kimdir? 112 Milyar Dolarlık Adam!

Serveti ile herkesin başını döndüren başarılı girişimcinin hayatında ilginç tavır ve rutinleri bulunuyor. Ya zengin adam bunu da yapar mı denilecek samimi işlere imza atıyor. İşte Jeff Bezos hakkında bilinmeyenler;

 • Çok fazla toplantı yapmayan Bezos, yaptığı toplantılarda da herkesi doyuracak kadar pizzanın masa üstünde olmasına dikkat ediyor.
 • İlginç lezzetleri yemeyi seviyor ve hatta kahvaltıda dahi ahtapot yediği iddia ediliyor.
 • Milyar dolarları olan girişimci akşam yemeğinin ardından bulaşıkları kimseye bırakmıyor ve kendi yıkıyor.
 • Uzay merakı ve hayali çocukluğuna dayanıyor. Bu nedenle Blue Origin uzay şirketini kurmuştur.
 • Dünyanın en zengin insanı günlük olarak 8 saat uykusunu aksatmıyor.

 • Star Trek hayranı olduğu yakın çevresi tarafından biliniyor.
 • 2008 yılında yayınlanan The Simpsons’un bir bölümüne konuk oldu.
 • Çocukluk çağlarında McDonalds’da çalışmıştır.
 • Kitap okumayı asla aksatmıyor. En sevdiği kitap ise Kazuo Ishiguro tarafından yazılan Günden Kalanlar kitabıdır.
 • Dwayne Johnson’ın en büyük hayranı olduğunu kendisi ifade ediyor.
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

 1. 27 Kasım 2020, 17:17

  Büyük çıkış ve başarı hikayesi..

  Cevapla
 2. 25 Mart 2022, 21:11

  […] Seattle’de bulunan markayı, dünyanın en zengin insanları listesinde ilk sırada bulunan Jeff Bezos 1994 yılında […]

  Cevapla
Giriş Yap

Kredi Hizmeti ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!