USD33,06
EURO36,00
JPY0,208600
RUB0,376600
GBP42,88
EURO/USD1,09
BIST11.053,64
GR. ALTIN2.549,33
BTC57.443,21

17 Bin Kişi 300 TL’lik Kırtasiye Yardımı İçin Başvurdu!

kirtasiye-yardimi
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kırtasiye yardımı ne kadar? Urfa Büyükşehir Belediyesi 5 bin kişiye 300 TL değerinde kırtasiye giderleri için yardım yapacağını duyurdu. Yardım için 17 bin kişi başvuru yaptı.

Ağustos ayı enflasyon oranını Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK),  yıllık yüzde 80,21 olarak açıkladı. Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) ise Ağustos ayı ile birlikte yıllık enflasyon oranını yüzde 181,37 olarak duyurdu. Hemen hemen her kalemde yaşanan fiyat artışları nedeniyle vatandaşların alım gücü azaldı. Alım gücü azalan vatandaşlar sosyal yardım kuruluşlarına başvurmak zorunda kaldı.

Kırtasiye Yardımı Kimlere Veriliyor?

Urfa Büyükşehir Belediyesi’nin her yıl verdiği kırtasiye (Çanda, kalem, silgi, defter) yardımı için bu sene binlerce kişi başvuru yaptı. İlkokula başlayan çocukları için 300 TL olan kırtasiye yardımı alabilmeleri için; okul görevlileri, velilere valiliğe bağlı sosyal yardımlaşma vakfına başvurmaları gerektiği belirtildi.

Ağustos ayında sosyal yardım için başvuru yapan velilere, valilik görevlileri yardımın; Urfa Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacağını bildirdi. Bu sebeple Ağustos ayının ikinci haftası birçok veli belediyeye bağlı olan merkez Haliliye ilçesi Paşabağı Mahallesi’nde yer alan Sosyal Yardım Şube Müdürlüğü’ne başvuru yaptı.

Kırtasiye Yardımı Neden Yapılmadı?

Belediye çalışanları kırtasiye yardımı  5 Eylülde yapılacağını belirterek, velilerden öğrenci belgelerini aldı. Fakat 5 Eylül tarihi geldiğinde yardımdan faydalanabilmek için binlerce kişi belediyenin Sosyal Yardım Şube Müdürlüğü’ne gitti. Olumsuz cevap ile karşılaşan veliler Müdürlüğün önünde uzun kuyruklar oluşturdu. Veliler, yetkililerin yardım yapılmayacağı açıklamasına tepki gösterdi. Velilerin tepkisi üzerine müdürlüğün önüne zabıtalar geldi.

300 TL kırtasiye yardımı alabilmek için başvuru yapan veliler, kendilerine yardımın Pazartesi günü yapılacağını duyurduklarını belirtti. Fakat yetkililerden herhangi bir açıklama alamayan veliler, tepki gösterdi. Herhangi bir açıklama yapmayan yetkililer velileri zabıtalar aracılığı ile göndermeye çalıştı. Mağdur olduklarını belirten veliler, yandaş kişilerin yardımdan faydalandığını iddia etti.

Yardım Başvuru Sayısı 17 Bin Kişiyi Buldu

kirtasiye-yardimi

Sosyal Yardım Şube Müdürlüğü’nde çalışan bir yetkili, yardım başvurusuna iki haftada 17 bin kişinin başvurduğunu belirtti. İsminin açıklanmasını istemeyen yetkili yardım edilecek kişilerin maddi durumunun araştırılıp çıkan sonuca göre yardım verileceğini dile getirdi. Başvuru sayısı 17 bin kişi olunca başvuruların kapatıldığını da sözlerine ekledi.

Geçen sene 600 TL’ye alınabilen tüm okul kırtasiye giderlerinin bu sene 100 TL’ye ulaşması velileri mağdur etti. Mağdur olan velilerden biri olan Vedat Yalçın, yardım kampanyasına iki hafta önce başvurduğunu dile getirdi. Okulların açılmasına bir hafta kala  yetkililerin kendilerinden öğrenci belgesi istediğini belirtti. Öğrenci belgesini alıp gelen Yalçın, yetkililerin kendilerini içeri almadıklarını dile getirdi.

Kırtasiye Yardımı Olmayınca Öğrenciler Mağdur Oldu

Geçen yıl Urfa Büyük Şehir Belediyesi’nden 4 çocuğu için yardım aldığını belirten Pınar Aşkan, bu sene yardım alamadıklarını, yetkililerin kendilerine bilgi vermeyerek geri gönderdiklerini aktardı. Yetkililerin velileri kandırdıklarını söylüyor. Yetkililer bazı velilere yardım yapıldığını söyledi. Bazı velileri yardım alırken gördüklerini söyleyen vatandaşlar, kendilerine neden verilmediğinin cevabını bekliyor.

Öğrencilerin mağdur olduğunu söyleyen veliler, yetkililerden bir açıklama bekliyor. Peki, kırtasiye yardımı alabilmenin şartları nelerdir?

Kırtasiye Yardımı Şartları Nelerdir?

kirtasiye-yardimi

Okulların açılması ile birlikte dar gelirli ailelerin kırtasiye yardım başvuruları da hız kazandı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yılda bir kez olmak kaydıyla SED yardımı ya da kırtasiye giderleri için yardım yapılmaktadır. Peki, kırtasiye giderleri için yardım alabilmenin şartları nelerdir?

Kırtasiye giderleri için ödenecek olan yardım parası dar gelirli ailelere verilmektedir. Hane halkı kişi başı aylık ortalama net gelirin asgari ücretin üçte biri oranının altında olan dar gelirli aileler bu yardımdan faydalanabilir. Maddi durumu kötü olan aileler Sosyal Yardımlaşma kaydı oluşturup kırtasiye yardım ödemesi alabilmektedir.

1300 TL Kırtasiye Yardımı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Yardım başvurusu için gerekli belgeler şunlardır:

  • Öğrencinin T.C. Kimlik numarası ya da Nüfus Cüzdanı
  • Öğrencinin velisine ait Nüfus Cüzdan bilgileri,
  • Çocuğun eğitim hayatına devam ettiğini gösteren öğrenci belgesi,
  • Velinin gelir durum belgesi ya da işsiz olduğuna dair SGK’ dan alınan belge
  • Ailenin ikametgah adresi ve nüfus kayıt örnekleri,
  • Kira sözleşmesi ya da tapu belgesi
  • Veli için İŞKUR kayıt belgesi
  • Muhtarlığın vereceği fakirlik belgesi

Kırtasiye Yardım Başvurusu: E-Devlet Kırtasiye Yardımı Sorgulama

Kırtasiye giderleri için yardım başvuruları E-Devlet üzerinden yapılmaktadır. Yardımlardan faydalanmak isteyen dar gelirli vatandaşlar E-Devlet üzerinden “Eğitim Öğretim Yardım Talebi” bölümü üzerinden başvurularını gerçekleştirebilirler. Aynı şekilde başvuru sonucunu öğrenmek isteyen kişilerde E-Devlet üzerinden başvurularını sorgulayabilirler.

Kırtasiye Yardımı Linki: Kırtasiye Yardımı Ne Zaman Yatacak?

kirtasiye-yardimi

Kırtasiye giderleri için yardım başvurusunda bulunan aileler, ödemelerin ne zaman olacağını merak etmekte. Kırtasiye için yardım ödenekleri, yılda bir defa olmak kaydıyla 1 Eylül – 21 Aralık tarihleri arasında ödenmektedir.

Başvuranların şartları istenen şartları sağlaması durumunda ödeme PTT veya başvuru esnasında belirtilen banka hesap numaralarına yatırılıyor.

PTT Kırtasiye Yardımı Başvurusu Kabul Ediyor Mu?

Kırtasiye giderleri için yardım almak isteyen vatandaşlar başvurularını E-Devlet üzerinden yapması gerekmektedir. PTT şubeleri başvuru kabul etmemektedir. Başvurunuzun onaylanması durumunda yardım parasını PTT’den alabilirsiniz.

Eğitim Yardımı Ne Kadar 2022?

İlköğretime devam etmekte olan erkek öğrenci aylık 45 TL, kız öğrenci için ise aylık 50 TL, Ortaöğretime devam etmekte olan erkek öğrenci için aylık 55 TL, kız öğrenci için ise aylık 75 TL yardım yapılmaktadır.

Kaynak: https://www.evrensel.net/haber/469544/300-tllik-kirtasiye-yardimi-icin-17-bin-kisi-basvurdu

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kredi Hizmeti ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!