USD32,97
EURO35,83
JPY0,207600
RUB0,377000
GBP42,59
EURO/USD1,09
BIST11.024,33
GR. ALTIN2.554,49
BTC56.859,86

SED Yardımı Nedir? 2022 SED Yardımı Nasıl Alınır?

sed-yardimi
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

SED yardımı Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yoksul ailelere verilir. Bu yardım, ailenin beslenme, sağlık ve eğitim gibi ihtiyaçlarını gidermeye yöneliktir.

Artan enflasyon ve yoksulluk nedeniyle birçok aile yardıma muhtaç kalıyor. Bu durumun ülke genelinde yaygınlaşması, birçok ailenin sosyal yardıma başvurmasına neden olmaktadır. Bunlardan birisi SED olarak bilinen ve ailelerin temel ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik yardımdır. Yardıma muhtaç birçok aile bu yardımın neleri içeriğini ve nasıl alınabildiğini merak ediyor.

Yaşamlarını temel seviyede tutamayan ve ihtiyaçlarını gideremeyen aileler sosyal yardıma başvurarak aylık ücret alabiliyor. Bu yardımlar sadece beslenme, sağlık ve eğitim gibi ihtiyaçları idame etmekte dahi zorlanan ailelere ulaştırılır. Başvuru şartlarına dikkat etmek ve doğru mecralara yardım başvurusunda bulunmak gerekir. SED yardım başvurusu ve detaylarını bu yazıda öğreneceksiniz.

Sosyal Hizmetler Bakanı tarafından duyurulan SED yardımı kapsamında genellikle tedbir kararı verilen, yakınları tarafından bakılabilecek birisi olmayan, on sekiz yaş sınırını dolduran, bakıma muhtaç duruma düşecek olan ve bakım tedbiri kararı verilen herkese geçici ekonomik destek sunulmaktadır. Bu hizmet geçicic süreli ekonomik destek olabileceği gibi devlet üzerinden süresi uzatılabilmektedir.

1- SED Yardımı Nedir?

sed-yardimi
SED Yardımı

SED yardımı Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilir. Açılımı Sosyal ve Ekonomik destektir.  Bu yardım uzun süredir yoksul ailelere ulaştırılıyor. Yardımın temel amacı; yaşamsal faaliyetlerini temel düzeyde idame ettiremeyen ailelerin beslenme, sağlık ve eğitim ihtiyaçlarını gidermelerini sağlamaktır. Çocuklar büyüyüp yetişkin olana kadar bu yardım alınabilir.

SED Yardımı Neleri Kapsar?

SED yardım içeriğinin temelinde maddi destek yatmaktadır. Ancak yoksul ailelerde oluşabilecek psikolojik sorun ve krizlere karşın psikolojik-sosyal destek hizmeti bu yardıma dahil edilmiştir.

a. Maddi Destek

Sosyal yardım kapsamında çocukların eğitim hayatı garanti altına alınmalıdır. Bu nedenle yoksul ailelerin çocuklarını okutabilecek konuma gelmeleri sağlanır. Çocukların ilköğretim, lise ve üniversite eğitimlerini aksatmadan idame ettirmeleri için ek yardımlar uygulanabilir. Meslek edinmeleri için ayrıca çalışmalar uygulanır.

b. Psikolojik ve Sosyal Destek

SED yardımı maddi desteğin yanı sıra psikolojik desteği de beraberinde getiriyor. Aile içi sorunlar ve çocukların psikolojik durumları gözlemlenmelidir. Gerek görülürse ilgili kurumlara sevk edilerek psikolojik yardım almaları sağlanır. Çocukların okula uyum sağlamaları ve aile içi kriz durumlarından etkilenmemeleri için psikolojik desteğin önemi büyüktür.

2- SED Yardımı Kimlere Veriliyor?

sed-yardimi

SED desteği yoksul ailelerde temel ihtiyaçları gidermek amacıyla veriliyor. Başvuruda bulunmak ve SED desteği almak için bazı şartlar belirlenmiştir. Bu şartlara uygun aileler uzun vadeli maaş şeklinde ya da tek seferlik SED ücreti alabilirler. Bunun belirlenmesinde ailenin yoksulluk düzeyi esas alınır. SED desteğini verildiği durumlar aşağıdaki gibidir;

 • Yaşamlarını temel düzeyde idame ettiremeyen çocuklu aileler
 • SED ücreti bağlandığında yakınları tarafından bakılacak çocuklar
 • Koruyucu aileden ya da sosyal hizmet kuruluşundan ayrılıp meslek bulamamış ve hayatını idame ettirmemiş gençler
 • Afet, kaza veya hastalık sonucunda vefat eden yoksul ailelerin çocukları

SED yardımı sadece bu durumlarda bağlanmaktadır. Yardımın şartlarına ve içeriğine baktığımızda, çocukların hayatını garanti altına almak üzere yapılan bir yardım olduğunu görebiliriz.

3- SED Yardımına Nasıl Başvurulur? SED Yardımı Nasıl Alınır?

sed-yardimi

SED desteğine başvurmak isteyen birçok yoksul aile başvurunun nasıl yapılacağını araştırıyor. SED desteğine online olarak başvurmak için e-devlet kullanılabilir. E-devlet sistemine erişimi olmayan aileler SED başvurusu için İl Müdürlüğü ya da Sosyal Hizmet müdürlüğüne başvurabilirler. Başvuru dilekçe iletilerek yapılmaktadır. Başvuru sürecinde gereken belgeler ise şöyledir;

 • İl Müdürlüğü veya Sosyal Hizmet Müdürlüğü’ne dilekçe
 • C. Kimlik Numarası
 • Çocuk sayısı ve ekonomik durum
 • Çocuklar için sağlık belgesi ve öğrenci belgesi
 • İş-Kur’a başvurulduğunda dair belge

Sosyal ve Ekonomik destek almak için yardım şartlarına uygun olmanız gerekmektedir. Hatalı ve gerçek olmayan bilgilerin beyanı dikkate alınmayacak ve yardımlar sadece gerçek ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırılacaktır.

E-devlet Üzerinden SED Başvurusu

SED yardımı almak için İl Müdürlüğüne gitmeye gerek kalmıyor. E-devlet sistemini kullanarak SED başvurusunda bulunabilirsiniz.

 • İlk olarak gov.tr adresine gidin.
 • E-devlet sistem bilgilerinizle giriş yapın.
 • Arama ekranına ulaşarak “SED” yazın.
 • Karşınıza çıkan “Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu” sekmesine tıklayın.
 • İstenen bilgi ve belgeleri ekleyerek başvuruyu tamamlayın.

E-devlet üzerinden SED başvurusu yaptığınızda incelemenin tamamlanmasını bekleyin. Bu süre yoğunluğa göre 1 ay ya da daha fazla sürebilir.

SED Yardımı Süreç Devam Ediyor Ne Demek?

E-devlet sistemi üzerinden başvuruda bulunan birçok kişi inceleme devam ediyor sorunundan yakınıyor. Online yapıla başvurular ne yazık ki 1 aydan kısa sürede sonuçlanmamaktadır. Daha hızlı sonuç almak için İl Müdürlüklerine giderek dilekçe verebilirsiniz.

4- SED Yardımı Başvurusu Sorgulama Nasıl Yapılır?

sed-yardimi

SED yardımı başvurunuzu sorgulamak ve ne aşamada olduğunu öğrenmek için E-devlet sistemini kullanabilirsiniz. Hesabınıza giriş yaparak “Sosyal Yardım Sorgulama” ekranına gelmeniz gerekiyor. Evinize Müdürlük tarafından bir ekip gönderilmediyse sonuçlanması mümkün değildir. Eğer eviniz Müdürlükten gelen bir ekiple incelendiyse buradaki sorgulama ekranını düzenli olarak takip edin. Olumlu veya olumsuz sonuç burada yer alacaktır.

Telefonla SED Yardımı Başvurusu Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-devlet’e erişim sağlayamayan aileler ALO183 ya da ALO144 numaralarını arayarak Sosyal Destek Birimine bağlanabilirler. Çağrı personeline SED başvurusu sorgulamak istediğinizi belirtin. Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda başvurunuzun ne durumda olduğunu öğrenebilirsiniz. Başvuru sorgulama için İl Müdürlüğü’ne ya da Sosyal Hizmetler Merkezlerine başvurabilirsiniz.

5- SED Yardımı Başvurusu Sonucu Öğrendikten Sonra Ne Yapmalı?

SED yardımı başvurunuzun sonucu olumsuz değerlendirildiyse yeniden başvuruda bulunmanızı tavsiye etmeyiz. Olumsuz sonuçlanan başvuruların tekrar başvuru yapılması durumunda olumlu olma ihtimali ne yazık ki yoktur.

Başvurunuzun olumlu sonuçlandığını öğrendiyseniz bilgilendirilmek üzere Müdürlüklerden aranabilirsiniz. Eğer herhangi bir kurumdan aranmadıysanız paranızın hesaba geçmesi için her ayın 2. Haftasını beklemeniz gerekiyor. Başvuru sonucunuza göre geçici yardım ya da uzun süreli yardım alabilirsiniz. Bunu teyit etmek için İl Müdürlüğüne ya da Sosyal Hizmet Merkezine gitmelisiniz.

sed-yardimi

6- SED Yardımı Kaç Ay Alınır?

Ailelere verilen SED destekleri iki farklı kategoride değerlendirilebilir. Yoksulluk derecesine göre uzun süreli ya da geçici yardımlar alınabiliyor. Bazı aileler düzenli maaş şeklinde SED desteği alabilirken, bazı aileler “Geçici Ekonomik Destek” adı altında tek seferlik ücret alabilir. SED ücretinin miktarı ve kaç ay bağlanacağı ailenin ekonomik durumu ve çocuk sayısı esas alınarak hesaplanır.

7- SED Yardımı Aylık Ne Kadar?

SED yardımı ücreti ailenin ve çocuğun şartlarına göre değişmektedir. Çocuk başına yapılan ekonomik destek 2022 yılı öncesinde 1.259 TL’ydi. Bu ücret 2022 yılı itibariyle çocuk başına 1.649 TL’ye yükselmiş oldu. Koruyucu ailelerin baktıkları çocuklar için daha yüksek ücretler belirlenmektedir. Bu çocuklar için kişi başı ücret 1.964 TL’den 2.572 TL’ye yükseltildi.

8- SED Yardımı Kaç Yaşına Kadar Ödenir?

SED desteği çocuk 6 yaşına gelene kadar aylık ücretle ödenmektedir. Yeni doğan bebekleri için başvuru yapan aileler 72 ay boyunca şartlı ödeme alabiliyor. Ailenin çocuğu düzenli olarak sağlık kontrollerine götürmemesi ve eğitimi ihmal etmesi SED desteğinin süresiz olarak kesilmesine neden olabilir. Ayrıca ailenin yoksulluğu sona ererek ekonomik durumları düzene girdiğinde SED ücreti kesilmektedir.

sed-yardimi

9- SED Yardımı Hangi Durumlarda Kesilir?

SED desteği sonsuza dek verilmiyor. Bazı durumlar ücretin süresiz olarak kesilmesine neden olabilir. SED desteğinin kesilmesine neden olan bazı durumlar aşağıdaki gibidir;

 • Çocuğun sağlık kontrollerinin ihmal edilmesi
 • Çocuğun eğitim hayatının ihmal edilmesi
 • Çocuğun herhangi bir nedenden ötürü vefatı
 • Çocuğun kendi ayakları üzerinde duracak konuma gelmesi

SED desteği aile ihmali nedeniyle kesilebiliyor. Çocuğun sağlık kontrolleri ve eğitim hayatı sıkıca takip edilmektedir. Bu iki hususu ihmal eden aileler kısa sürede tespit edilmekte ve bağlanan maaş kesilmektedir. Çocuğun kendi ayakları üzerinde duracak vakte gelmesi durumunda ise maddi gelirinin temel ihtiyaçlarına yeterli geldiğine kanaat getirilmesi şartı bulunuyor.

İlginizi Çekebilir: Kobi Ne Demek? Kobi Destek Kredisi Kimlere Verilir? 

 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kredi Hizmeti ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!