USD32,49
EURO34,82
JPY0,211600
RUB0,346000
GBP40,68
EURO/USD1,07
BIST9.566,57
GR. ALTIN2.487,59
BTC61.478,48

Kripto Paralar Hakkında Flaş Karar!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Merkez Bankası gece yayınladığı bildiri ile kripto paralar hakkında flaş bir karar aldı. Alınan karara göre kripto para kullanıcıları sahip oldukları kriptolarla ödeme yapamayacak. Ne doğrudan ne de dolaylı olarak bir değişim aracı olarak kullanılamayacak.

Bilindiği üzere son 10 yıldır bitcoin ve alt coinler hayatımızın her yerinde değer görmeye başladı. Sanal olarak alınıp satılan bu paralar bir değişim aracı olarak da kullanılmaya başlandı. Değişin ekonomiyi yakalamak isteyen bazı işletmeler hem internet alışverişinde hem de birebir alışverişte kripto ödeme kabul etmeye başladı. Fakat bu uygulama Merkez Bankası’nın almış olduğu karar ile ortadan kalkıyor.

Merkez Bankası, kripto paraları gayri maddi varlıklar olarak tanımladı. Bu tanıma göre sanal paralar; itibari para, kaydi para, elektronik para, menkul kıymetler veya diğer sermaye araçlarından sayılmamaktadır. Bu nedenle de Merkez Bankası’nın aldığı karar ile ödeme aracı olarak kullanılmaması kararlaştırıldı.

kripto paralar

Ödemeler Kripto Paralar Kullanılamayacak

Merkez Bankası tarafından yayımlanan gece bildirisinde bitcoin ve cinsi paraların doğrudan veya dolaylı olarak bir ödeme aracı olarak kullanılamayacağı belirtildi. Bu nedenle de ödeme aracı olarak hizmet görmesi engelledi. Ayrıca ödeme aracısı olan şirketlerin de kripto paralarla ödeme yapılmasına ilişkin bir sistem geliştiremeyeceği uyarısı yapıldı. Bu karar sonrası kripto ile ödeme alan işletmeler de uygulamalarını sonlandırmak zorunda kaldı.

Çıkarılan yeni yönetmelikte elektronik para transferine aracılık eden kuruluşlar da mercek altına alındı. Yeni bildiriye göre bu kuruluşların bitcoin ve benzeri sanal paraların transferini gerçekleştirmesi ve fon aktarımı yapması engellenmiş oldu. Alınan kararların 30 Nisan 2021 tarihinde yürürlüğe gireceği bilgisi verildi.

Bitcoin nasıl alınır yazımızı okuyarak piyasaya dair bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. Resmi gazeteyi okudum ama tam olarak ne söylenmek istendiğini anlamamıştım. Teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için.

    Cevapla
Giriş Yap

Kredi Hizmeti ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!