USD33,01
EURO35,86
JPY0,208100
RUB0,376000
GBP42,64
EURO/USD1,09
BIST11.024,33
GR. ALTIN2.553,67
BTC57.197,10

2022- 2023 Yıllarında Mobil Ödeme ile Alan Adı Alma!

mobil-odeme-ile-alan-adi-alma
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mobil ödeme ile alan adı alma, web sitesi sahibi olmak isteyen kişilerce merak edilen bir konudur. İnternetin bu denli hayatlara girmesiyle beraber sanal sunucular, mobil ödeme ile alan adı alma veya web site kurmak konuları da yaşantılara girmiştir.

Alan Adı Ne Anlama Gelir? Ne İçin Gereklidir?

Alan adı veya domain, en basit ifadeyle bulunan web sitenin adı ve adresidir. Herhangi bir web siteye girmek için IP adresi gerekir. Bu IP adresleri çok uzun olup aynı zamanda bilinmesi ya da akılda tutulması da çok zordur.

mobil-odeme-ile-domain-almaDomain ya da alan adı kavramları kullanıcıların IP adresi yerine alan adı ile web sitelere girilmesi için geliştirilmiştir. Seçilmiş alan adının ‘melek’ olduğu varsayıldığında domain veya alan adı da ‘melek.com’ veya ‘melek.net’ sitelerine yönlendiren adreslerdir.

Alan adı internet ortamında ziyaretçilerin web siteyi nasıl bulacağı konusunda bir nevi kılavuzdur. Sahip olunan web siteyle ilgili ilk izlenim domain ile olmaktadır. Domain ya da alan adı da bu noktada gerekli ve önemlidir.

Mobil Ödeme ile Alan Adı Alma Nasıl Yapılır?

Mobil ödeme ile alan adı alma işlemi, seçilen alan adını tescil ettirerek o adın yalnızca alınan kişi tarafından kullanılabilir olduğunu kayıt ettirmektir. Alan adları kişilerin parmak izleri gibi olup sadece o kişilere özeldir.

Alan adı almak için öncelikle alan adı, web hosting windows linux web bayi hosting paketleri satan yazılım, bilişim şirketi bulunmalıdır. Daha sonrasında o sitede üyelik hesabı açılmalıdır. Bu adımdan sonra alınmak istenen alan adının müsaitlik durumu araştırılmalıdır. Alan adı müsaitlik araştırmasında alan adı müsaitse sitede bulunan ‘sepete ekle’ butonuna basmalısınız.

Yerel bazda hizmet sunulacaksa .tr uzantılı alan adı tercih edilmesi daha uygun olacaktır. Daha sonrasında ödeme alanında varsa mobil ödeme ile alan adı alma seçeneğini seçerek ödeme yapmalısınız.

mobil-odeme-ile-domain-alma
Mobil Ödeme ile Alan Adı Alma

Bu işlemden sonra beklemeden alan adını yönetmeye başlayabilirsiniz. Domain transferi, domain sorgulama alanları da bu şirketlerin web tasarımında yer alabilmektedir. Mobil ödeme ile alan adı alma işleminden sonra alınan alan adı hosting sitelerinde sorgulanabilir.

Mobil ödeme ile alan adı alma veya farklı ödeme yöntemiyle alan adı alma bedeli ödendikten sonra o adresin kullanım hakkına sahip olunur. Bu isim hakkı sınırsız değildir ancak 1 yıldan 10 yıla kadar değişebilen sürede alan adı kaydı yaptırılabilir. Seçilen süreye göre ödeme yapılır.

Mobil ödeme ile alan adı alma ücretini seçilen süre bitiminde tekrar yatırmanız ve alan adı kaydınızı yenilemeniz gerekir. Ödeme yapılmadığı zaman o alan adını kaybedersiniz. Tescil veya mobil ödeme ile alan adı alma başvurusu kişisel ya da kurumsal web siteleri için yapılabilir.

Mobil Ödeme ile Alan Adı Alma İşleminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

Bazı zamanlarda web site sahipleri, siteleri için doğru alan adını bulmakta zorlanmaktadırlar. Alan adı tescili basit bir işlem olmasına rağmen doğru alan adı seçimi zor olabilmektedir.

mobil-odeme-ile-domain-almaZiyaretçi kitlesinin web siteye bağlanmadan önce dikkatini çeken ilk husus web sitenin alan adıdır. Arama motoru sıralamasına olan etkisi de hesaba katıldığında doğru alan adımı seçimi çok önemli olmaktadır. Mobil ödeme ile alan adı alma işleminden önce alan adı seçerken dikkat edilmesi gereken kriterler şu şekilde olabilecektir:

  • Seçilmek istenen alan adının daha önce seçilmediğine dikkat edilmelidir,
  • Kısa ve kullanıcılar tarafından hatırlanabilir bir alan adı seçilmelidir,
  • Rakam ve işaretleri alan adında kullanmaktan kaçınılmalıdır,
  • Yapılan işle alakalı kelimeler kullanılmalıdır,
  • Ticari faaliyetler için .com uzantısı tercih edilmelidir.

Mobil Ödeme ile Alan Adı Alma Avantajlı Mıdır?

Alan adı web site faaliyetleri hakkında kişilere fikirler sunar. Pazarlama açısından da alan adı çok işe yaramaktadır. Alan adı marka bilinirliğini arttırdığından dolayı stratejik olarak üst noktalara ulaşmaya da imkan sunar.

mobil-odeme-ile-domain-almaSatın alınan hosting yani sanal sunucu paketleri, alan adına özgü Yahoo, Hotmail ve Google gibi mail adresleri için posta hesaplarını da kapsamaktadır. Pazarlama stratejisi için büyük bir adımı da bu oluşturur.

Başka şekilde veya mobil ödeme ile alan adı alma bu noktada sadece marka birliğine katkı da yapmaz. Alan adları Google sıralama algoritması için de çok önemli olmaktadır. Alan adı ve uzantıda anahtar kelime kullanılması Google sonuçlarında üst sıralarda yer almaya fırsat sunar.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kredi Hizmeti ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!