USD33,03
EURO35,98
JPY0,209000
RUB0,375600
GBP42,87
EURO/USD1,09
BIST11.064,85
GR. ALTIN2.579,55
BTC64.767,12

Motivasyon Neden Çabuk Düşer?

motivasyon-neden-cabuk-duser
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Motivasyonunuz çabuk düşüyor mu? Motivasyonunuzun yükselmesini mi istiyorsunuz? Sürekli motive kalmak mümkün müdür? Size motivasyonun bir illüzyon olduğu söylense ne düşünürsünüz? Evet, motivasyon aslında zihnin bir oyunudur. Bu yüzden, bu döngüyü kırmadığınız sürece motivasyonunuz çabuk düşer.

Neden Motivasyonunuz Yüksekken Daha Verimlisiniz?

motivasyon-neden-cabuk-duser

Zor koşullarda olsanız dahi motive olmak çok önemli bir konudur. İster Türkiye’de olun ister yurt dışında olun dünyanın her yerinde hayatın zorlukları vardır. Siz ne kadar kendi içinde motivasyonunuzu yükseltmiş olursanız olun günün herhangi bir anında kendinizi kaybedebilirsiniz.

Bu noktada aslında neden motivasyonun önemli olduğuna değinmek gerekir. Motivasyon önemlidir çünkü bir işe başladığınızda başarıyla devam ettirebilmenizi, kendinizi geliştirebilmenizi sağlar. Bunun yanı sıra yaratıcılığı da aynı oranda arttıran bir mevzu.

İnsanın Motivasyon Durumu Neden Değişir?

Motivasyon denilen şeyin bir yanılgıdan ibaret olduğunu düşündünüz mü hiç? Motivasyon tamamıyla zihnin bir ürünüdür. Hatta kendinizi kandırmanız için uydurulan bir masal olduğu söylense pek de yanlış olmaz.

Uzunca bir süre motivasyon durumunuz aynı kaldı mı? Yoksa 5. günün sabahında yaptığınız eylemden sıkılmaya mı başladınız? Motivasyon aslında enerji ile doğru orantılıdır. Kendinizi iyi hissettiğiniz bir gün ile kötü hissettiğiniz gün arasında ciddi bir motive farkı vardır.

Motivasyon ile Bakış Açısı Arasında Büyük Bir Bağlantı Var

Bunun yanı sıra negatif hissettiğiniz anda düşen motivasyonunuzun aslında o an yaşadığınız durumla ilgisi yoktur. O durum karşısındaki bakış açınızla ilgilidir. Örneğin bugün kendinizi çok iyi hissediyorsunuz, aceleniz de yok diyelim. Trafiğiniz sıkışması o an sizin motivasyonunuzu düşüren bir durum olmaz. Farklı bir yerden bakarsak, bugün çok sinirlisiniz ve streslisiniz diyelim. Trafikte sıkışmış olmak motivasyonunuzu büyük ölçüde dibe çeker.

motivasyon-neden-cabuk-duser

Zor Koşullarda Motivasyon Yükseltme

Yanlış tarafa baktığınız için motivasyonunuz düşüyor olabilir!

Müdürden dolayı, ekonomi kaynaklı, terk edilmiş olmaktan dolayı, iş bulamamaktan dolayı, sınavlardan ya da benzeri olumsuz durumlardan dolayı motivasyonunuzun düştüğü muhakkak olmuştur. Esasında sizin motivasyonunuzun düşüren şey bu durumlar değildir. Finansal özgürlük kazanın

İnsan pinokyo değildir ki, bir sihirli değnek gelsin ve motive etsin. Motive olmak mı istiyorsunuz? O halde kendinizi yönlendirmeyi öğrenmeniz gerekir! Belki de önceliğinizi bakış açınızı değiştirmeye vermelisiniz. Yanlış düşüncelerinizi kabullenmeniz ve onlarla yüzleşmeniz gerekir.

Kendi Kendinizin Motivasyon Konuşmacısı Olun!

Daha önce kaç kez motivasyon konuşası dinlediniz? Bu konuşmadan sonra motive düzeyiniz ne kadar süre yüksek kaldı? Başka biri size motivasyon konuşması yaptığında motive olabilirsiniz. Lakin bir gün sonra veyahut birkaç gün sonra tesiri azalarak yok olur. Hiçbir zaman başkasından duyduğunuz sözler kalıcı etki bırakmaz.

motivasyon-neden-cabuk-duser

Yukarıda insanın pinokyo olmadığından bahsettik. Aynı durum hâlâ geçerli. Siz bir pinokyo değilsiniz ki ipleri eline alan bir konuşmacı sizi yönlendirsin. İnsanın kendini fark etmesi, değişimi içerden başlatması çok kıymetlidir.

Çözüm Etrafta Değil, Çözüm Sizsiniz!

Bir sorunu çözmek için motivasyonunuzun yüksek olması gerekir değil mi? Peki motivasyon problemini çözmeniz için ne gerekir? Tabii ki tek gerekli şey kendinizsiniz. Çünkü çözüm zaten sizsiniz.

Kritik konu, ne yapmayacağınızı bilmenizde gizlidir. Kendinizi çelikten hazırlayın gibi üsten üsten konuşmalar yersiz. Fakat demotive olmanız beklenen durumlarda yükseğe çıkmak sizin elinizde. Karamsar olaylar karşısında, siz de karamsar düşünürseniz bataklığa çekilirsiniz ve aslında kendi mutluluğunuza çıkan yolun önüne set germiş olursunuz.

Dış Dünya ve Düşünceleriniz Arasında Boşluk Bırakın

Düşünceleriniz ile dış dünya arasında bir bağlantı vardır. Bunu lehinize çevirebilirsiniz. Bırakacağınız her boşluk duygusal yapınızı aslında harekete geçirir ve şekillendirmenizi sağlar. Çünkü olaylar değil, sizin o olaylara verdiğiniz tepki sizin moralinizi etkiler.

Müdürünüz, siz kendinizde hata görmediğiniz halde size kızdığında çözüm işi bırakmak mı? Tabii ki hayır. Müdürünüz ile sabah yaptığınız bir tartışma tüm gün kendinizi kötü hissetmenize neden oluyorsa buradaki sorun müdürde değil, sizin zihninizdedir.

motivasyon-neden-cabuk-duser

Öncelikle bir sorunu neden kendinizde içselleştirdiğinizi düşünün. Bir şeye ne kadar önem atfederseniz o kadar sizi etkiler. O nedenle düşünceleriniz ile dış etkenler arasında bir pranga koymanın zamanı geldi!

Motivasyon Dışarıdan Alınan Bir şey Değildir

Muhteşem bir doğası olan mekâna gittiğinizi düşünün. Her şey çok güzel, kuş cıvıltıları, yemyeşil bir alan… Bir süre orada vakit geçirdikten sonra yarın sabah işe gideceğinizi hatırlamanız ile anın muhteşemliği birden puf diye kayboldu.

Yukarıdaki örnekten de anlayacağınız üzere sizi motive eden şey düşüncelerinizdir. O yüzden düşüncelerinizi pozitif yönde geliştirmeniz gerekir. Motivasyon dışarıdan alınan bir şey değildir, motivasyon içeriden alınır.

Enerjinizi Nasıl Kullandığınızdan Sorumlusunuz

Enerjinizi olumsuz, kötü, gereksiz ve hatta saçma sapan şeylere harcamaya başlarsanız ciddi problemler yaşamaya zemin hazırlarsınız. Nasıl ki paranızı doğru yerlere harcamanız gerekiyorsa, enerjinizi de doğru alanlarda kullanmanız gerekir.

Olumsuzluktan Doğan Reaksiyon Sizi Dibe Çeker

Patronunuz size bravo dediğinde mutlu olup, motive oluyor musunuz? Veyahut patronunuz size kızdığında mutsuz olur, motivasyonunuz düşüyor mu? Bu sorulara cevabınız “evet” ise hata yapıyorsunuz.

Bu durumlar normal değildir. Çünkü başkasına bağlı bir mutluluk ya da başkasına bağlı bir mutsuzluk kalıcı değildir. Kalıcı olmayan bir şey ise size hata yaptırır. Diyelim ki patronunuz kızdı ve üzüldünüz. Bu noktada olaya karşı reaksiyonunuz ne yazık ki olumsuzluktan var olan bir reaksiyon olacaktır. Bu olayın sonucunun da olumsuz olmasına neden olur.

Bir olumsuz olaydan etkilenmeyen kişiler ancak o durumu değiştirebilen kişilerdir. Etkilendiğiniz an o olayın esiri, bir parçası olursunuz. Dolayısıyla siz de o problemin bir parçası olarak problem hale gelirsiniz. Problemli bir insan da sadece ama sadece problem yaratabilir.

Problemlerden Beslenmeyi Bırakın!

motivasyon-neden-cabuk-duser
motive neden çabuk düşer

Etrafınıza bir bakın. Bir kafeye gittiğinizde dahi olumsuz şeyler işitiyorsunuz. 4 ya da 5 arkadaş buluşuyor fakat masadaki ekonominin kötü olması, arkadaşınızın sevgilisinden ayrılması, yan mahalledeki kızın bir oğlana kaçması, aman o şunu dedi, aman bu onu dedi gibi olumsuz mevzular konuşuluyor.

Sürekli negatif yani devamlı problem içeren konuşmalar insanı en dibe çeker. İnsan problemlerden beslenmeyi bıraktığı vakit düşüncesinde özgürleşmeye başlar. Düşüncede özgürleşmek ise dış dünya ile düşünceleriniz arasında boşluk bırakabilmenizi kolaylaştırır.

Kendi kendinizle ya da arkadaşlarınız beraber neler yapabileceğinizi planlamak, kendinizi iyi hissettirecek alanlarda vakitler geçirmek yolculuğun en anlamlı yanı olacaktır. Kendi motivasyon kaynağınız olmayı ihmal etmeyin.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kredi Hizmeti ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!