USD33,01
EURO35,86
JPY0,208100
RUB0,376000
GBP42,64
EURO/USD1,09
BIST11.024,33
GR. ALTIN2.553,67
BTC57.197,10

Asgari Maaş Zammı Ofis Nakliye Ücretlerini Arttırır mı?

ofis-nakliye
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ofis nakliye ücretleri özellikle geçtiğimiz günlerde gerçekleşen asgari maaş zammı ile tekrar gündem oldu. Dört gözle beklenen asgari ücret zammı sonunda geldi! Fakat 2022 yılının başında yapılan asgari ücret zammı ile birlikte birçok ürün ve hizmet fiyatında artış göstermişti.

Yıl içinde iki kere gelen asgari maaş zammı tekrar ofis nakliye fiyatlarında yükselme yaratıp yaratmayacağı merak konusu oldu. Özel sektöre bağlı olmasından dolayı devlet kontrolünün dışında olması fiyatlandırma belirlenirken etkili olmaktadır. Peki özel sektörde yer alan ofis nakliyat ücretleri asgari zam ile artacak mı azalacak mı?

Şehirler Arası Nakliyat Asgari Ücret ile Değişir mi? Ofis Nakliye Ücretleri Asgari Zam ile Artar mı?

ofis-nakliye
Ofis Nakliye

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklama ile birlikte asgari ücrete %30 oranında bir zam geldi. Hem maaş artışı alım gücünün artmasını doğurduğundan hem de yüksek enflasyon oranlarından dolayı nakliyat sektörü de durumdan büyük etkilenmiştir. Özellikle şehirler arası nakliyat fiyatları en çok etkilenen kısım olmuştu.

Pandemi dönemi ile birlikte ofis nakliye işlemlerinin artması ve ekonominin giderek dalgalanması ücretlerin kısa sürede değişmesine neden oldu. En son ofis nakliyat fiyatları 2022 yılının başında asgari ücretlerin güncellenmesi ile meydana gelmişti. Son günlerde tekrar bu maaşın artması akıllara ‘asgari maaş zammı ile ofis nakliye ücretleri artar mı?’ sorusunu geri getirdi.

Başta atanacak memurlar olmak üzere taşınma olasılığı olan herkesi ilgilendiren bu durum hakkında bir netlik söz konusu değil. Zira özel sektör olduğundan firmalar tarafından istenilen dönemde fiyat artışı meydana getirilebilir. Yalnız bu noktada asgari ücret zammından ziyade benzin fiyatlarının etkili olduğunu unutmamak gerekiyor. Mesafe arttıkça artan yakıt gideri fiyatların artmasına neden olacaktır.

Hangi Durumda Ofis Nakliye Ücretleri Düşer?

Temelde belirlenmesi gereken nokta ofis nakliyat firmaları tarafından dikkat edilecek etmenlerdir. Eğer bu etmenleri bilirseniz hangi durumda ofis taşımacılığı ücretlerinin düşeceğini de bilebilirsiniz. Fiyatlarda düşüş olması için:

 • Enflasyon oranları düşmeli,
 • Benzin fiyatları düşmeli,
 • Dalgalanmış ekonomi kendinden emin şekilde ilerlemeli,
 • Ofis taşıma başta olmak üzere nakliyat firmaları artmalı,
 • Arz ve talebe karşılık verecek vasıflı nakliyat firmaları bulunmalı,
 • Hizmet alacak kişi/kişilerin alım gücü artmalıdır.

Tüm bu şartların yanı sıra ofis taşımacılığı yapılacak mesafenin kısa olması, asansörlü taşımacılığa uygun olması gibi durumlarda fiyatlarda düşmeye neden olur.

Asgari Maaş Zammı Eşya Depolama Fiyatlarında Değişiklik Yarattı mı?

ofis-nakliye

Şüphesiz enflasyon ve ekonomi sonucunda en çok etkilenen hizmetlerden birisi de eşya depolama olmaktadır. Eşya depolama için kiralanan yerler emlak sektörüne bağlıdır. Emlak sektöründe başta İstanbul olmak üzere büyükşehirlerde meydana gelen kira artışlarına ise değinmeye bile gerek yok!

Her ne kadar ofis nakliyatı gibi uzun mesafeler yakıt tüketilmese de bu sefer depolama alanı için ücretler artış göstermiştir. Yalnız bu artış yine asgari ücret artışından bağımsızdır. Yüksek oranda nakliyat firmaları maaşa bağlı hareket etmez. Kimi firmalar yüksek kâr amacı gütmek için durumu fırsat bilip eşya depolama fiyatlarını arttırabilir.

Parça Eşya Taşıma Ücret Artışı Hangi Dönemde Yapılır?

Parça eşya taşıma ücretlerinin artışı adına belirli bir dönem bulunmamakla birlikte çoğunluk bir alana yayılmaktadır. Firmalar tarafından genellikle parça eşya taşıma ya da ofis taşıma ücretleri yıl başında yapılmaktadır. Yıl başında yapılma sebebi ise genel itibari ile ekonomi durumunun netleşmesi, fiyatların güncellenerek kâr hesaplarının yapılmasıdır.

Yalnız ofis nakliye ücretleri başta olmak üzere parça eşya taşımasının fiyatlarının artışı içi belirli bir dönem olması gerekmez. Zira firmalar tarafından tamamen istek ve beklentiye bağlı olarak yıl ortasında da yapılabilmektedir. Bu yüzden firma ile iletişime geçerek her zaman güncel fiyatları öğrenmek gerekecektir.

ofis-nakliye
Ofis Nakliyat

İstanbul Ofis Taşıma Maliyetleri Neye Göre Belirlenir?

Nakliyat firmaları İstanbul başta olmak üzere birçok şehirde yayılmış durumdadır. Firmaların ücretleri belirlerken genellikle aşağı yukarı dikkat ettikleri etmenler bulunmaktadır. Aslında bu etmenleri bilmek ‘Asgari maaş zammı ofis nakliye fiyatlarını arttırır mı?’ sorusuna da yanıt verecektir. İstanbul nakliyat firmaları ücretleri belirlerken:

 • Taşıma yapılacak mesafe-uzaklık,
 • Güncel enflasyon oranları,
 • Benzin fiyatlarındaki durum,
 • Tercih edilecek ekstra taşıma hizmetleri,
 • Taşıma dışında depolama durumları,
 • Firmanın elde etmek istediği kâr oranı gibi unsurlar göz önünde bulundurulmaktadır.

Evden Eve Nakliyat Ücretleri Ofis Nakliyat ile Benzerlik Gösterir mi?

ofis-nakliye

Firmalar tarafından genel itibari ile evden eve nakliyat ve ofis nakliye işlemleri birlikte verilmektedir. Taşınma unsuru iki durumda da benzerlik gösterecektir. Sadece ofis taşıma sırasında eşyaların boyutuna bağlı olarak araç genişliği değişebilmektedir. Bunun dışında taşınma her iki durumda da aynı profesyonellik ve aşama ile sağlanacağından ücretler de benzerlik gösterecektir.

Ankara Ofis Nakliye Fiyatları Küçük Şehirlere Göre Neden Ucuz?

Ofis nakliye fiyatları şehirden şehre değişiklik gösterecektir. Çünkü etkileyici etmenlere yazının önceki kısmında değinildiğinde de belirtilen bir unsur bulunmaktadır. Ankara gibi büyük bir şehirde nakliyat firmalarının sayısı fazladır. Firma sayısının artması da talebe yönelecek firma sayını kolaylaştıracaktır.

Kişilerin firmalara kolay erişebilir olması ücretleri de belirleyecektir. Çünkü firma sayısındaki artış aynı zamanda firmaların da fiyatları düşük tutmasına neden olacaktır. Böylece firmalar sahip olacağı müşteri olasılığını arttırmaya çalışacaktır. Bahsedilen tüm bu unsurlar göz önünde bulundurulduğunda Ankara nakliye firması ücretleri küçük şehirlere göre düşüktür.

Uygun Fiyatlı Ev Taşıma Nasıl Bulunur? Düşük Ofis Nakliye Ücretleri Hangi Firmada?

Ofis taşımacılığı yapacaksanız uygun ofis nakliye firması ya da ev taşıma için aynı şekilde düşük fiyatlı hizmet aramanız oldukça normaldir. Bütçenize uygun olacak ofis nakliye yaptırabilmeniz için özellikle internette geniş araştırma yapmalısınız. Her ne kadar asgari ücret zamlansa da taşıma mesafesine göre bütçe uygun olmayabilir. İnternetle sınırlı kalmadan da firmalarla iletişime geçilmelidir.

İlginizi Çekebilir: Uluslararası Evden Eve Nakliye için Kredi Çekilir mi?

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kredi Hizmeti ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!