USD32,51
EURO34,82
JPY0,212100
RUB0,345700
GBP40,69
EURO/USD1,07
BIST9.549,49
GR. ALTIN2.485,61
BTC61.545,68

Pound Hangi Ülkenin Para Birimi? 11 Pound Kullanan Ülke!

pound-hangi-ulkenin-para-birimi
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Pound hangi ülkenin para birimi konusu merak edilen konulardandır.  Ülkeler ticari faaliyetleri için çeşitli para birimleri kullanır. Pound da en çok kullanılan para birimlerindendir.

Pound Hangi Ülkenin Para Birimi? Dünya Çapında Pound Para Birimi Kullanan Ülkeler

pound-hangi-ulkenin-para-birimi
Pound Hangi Ülkenin Para Birimi?

Para birimlerinin diğer para birimlerine göre belirli oranda değerleri vardır. Günümüzde dünya pazarlarında sanal para dışında 180 üzerinde para birimi vardır. Pound hangi ülkenin para birimi konusu insanların araştırdığı alanlardan biridir. Bu para birimi çeşitli ülkelerde kullanılır. Günümüzde bu para birimi en yaygın kullanılan para birimlerinden biridir. Birleşik Krallığa ait olan pound çeşitli ülkelerde de kullanılır. Bunun yanında pound tüm dünyada oldukça eski para birimleri arasında yer alır.

1- Pound Hangi Ülkenin Para Birimi: Birleşik Krallık 

Pound hangi ülkenin para birimi dediğimizde karşımıza Birleşik Krallık çıkar. Pound ya da İngiliz sterlini birleşik Krallıkta kullanılan para birimidir. Bu para birimi pound ya da sterlin olarak ifade edilir. İki terimin arasında herhangi bir farklılık bulunmaz. Pound günümüzde Bank of England ile bu bankanın yetkilendirmiş olduğu diğer bankalar tarafından basılan bir para çeşididir.

Dünya döviz piyasasına bakıldığında Euro, dolar ve Japon yeninden sonra en çok işlem gören para birimi olma özelliğine sahiptir. Bunun yanında pound dünyada kullanılan en eski para birimleri arasında yer alma özelliğine sahiptir. Türkiye’de de sterlin kuruna oldukça fazla yatırım yapılır.

2- İngiltere Para Birimi

İngiltere, Birleşik Krallığı oluşturan dört ülkeden biri olma özelliğine sahiptir. Bu nedenle pound hangi ülkenin para birimi sorusu araştırıldığında ilk karşımıza çıkan ülkelerden biridir. İngiltere’nin batı kesiminde Galler, kuzey kesiminde ise İskoçya yer alır. Kuzeybatı bölümünden İrlanda Denizine, güneyde Manş denizine, güney doğuda Kelt denizine, doğuda ise Kuzey denizine açılır. İngiltere’nin başkenti Londra’dır ve bu ülkede resmi dil olarak İngilizce konuşulur.

İngiltere Meşruti Monarşi ile yönetilen ülkelerden biridir. Ülkenin para birimi ise İngiliz sterlini yani pounddur. İngiliz sterlininin 1/100’ü penny olarak isimlendirilir. İngiliz sterlini uluslararası kodu GBP şeklindedir. Sembolü ise £ şeklindedir.

pound-hangi-ulkenin-para-birimi

3- İskoçya Para Birimi

Pound hangi ülkenin para birimi arasında İskoçya’da bulunur. İskoçya yaylaları ile ünlü ülkelerden biridir. Edinburg ise gotik tarzı ile görenleri büyüler. Burada her yer yürüme mesafesindedir. Bu şehir sönmüş volkanlar üzerine kurulmuştur. Bu nedenle de dik yokuşları oldukça fazladır. İskoçya’da para birimi olarak İngiliz sterlini kullanılır. Fakat İskoçların kendilerine ait sterlinleri de bulunur. Yani ülkede iki para birimi de geçerlidir. Fakat İskoç sterlinini bu ülke dışında başka yerde kullanmak mümkün değildir.

4- Jersey Para Birimi

Jersey para birimi de merak edilen konulardan biridir. Pound hangi ülkenin para birimi konusunda Jersey de bu ülkeler arasında yer alır. Jersey para biriminin kodu JEP şeklindedir. Sembol olarak da JEP kullanılır. Jersey pound 100 pence bölünerek kullanılır.

5- Cebelitarık Para Birimi

Pound hangi ülkenin para birimi sorusunun cevaplarından biri de Cebelitarık’tır. Bu para biriminin kısaltılması da GIP şeklindedir. Cebelitarık lirası için de £ sembolü kullanılır. Bu para birimi Government of Gibraltar tarafından denetlenir.

pound-hangi-ulkenin-para-birimi

6- Galler Para Birimi

Galler Büyük Britanya’da yer alan Birleşik Krallık içerisinde yer alan dört ülkeden biridir. Pound hangi ülkenin para birimi konusunda Galler de yer alır. Galler 1680 milin üzerinde kıyı şeridine sahip olan bir ülkedir. Kuzey kısmı son derece dağlık olması ile bilinir. Galler günümüzde modern Kelt ulusları arasında kabul edilir. Bu ülkenin para birimi de sterlindir.

7- Kuzey İrlanda Para Birimi

Pound hangi ülkenin para birimi diye araştırdığımızda karşımıza İrlanda çıkar. Bu ülkenin para birimi 1 Ocak 1922 yılında İngiliz sterlini yerine gelen İrlanda lirası ile değiştirilmiştir. 9 Şubat 2002 tarihinde ise İrlanda lirası yerine Euro kullanılmaya başlanmıştır. İrlanda lirası kısaltması IEP şeklindedir.

pound-hangi-ulkenin-para-birimi

8- Man Adası Para Birimi

Man Adası, İrlanda Denizi ve Britanya Adalarının coğrafi merkezinde bulunan bir ada olma özelliğine sahiptir. Pound hangi ülkenin para birimi sorusunun cevabı olan ülkelerden biridir. Bu ada Birleşik Krallığa ait bir ada değildir. Ancak kraliyete bağlı olan adalar arasında yer alır. Man Adasında Manx pound kullanılır. Bu para biriminin kısaltması ise IMP şeklindedir.

9- Guernsey Para Birimi

Pound hangi ülkenin para birimi arasında Guernsey de bulunur. Bu ülkede Guernsey pound kullanılır ve kısaltması da GGP şeklindedir. Guernsey pound için yine GGP simgesi kullanılır. Çok uzun yıllarda ülkede pound kullanılır ve değeri oldukça iyidir.

10- Güney Georgia ve Güney Sandwich Adaları Para Birimi

Pound hangi ülkenin para birimi arasına Güney Georgia ve Güney Sandwich adaları da girer. Bu adaların resmi para birimi de İngiliz sterlinidir. Burada kullanılan para biriminin kısaltması da GBP şeklindedir.

pound-hangi-ulkenin-para-birimi

11- Saint Helena Para Birimi

Saint Helena birleşik Krallığın denizaşırı toprakları arasında yer alır. Pound hangi ülkenin para birimi dendiğinde Saint Helena da akla gelir. Saint Helena’nın kendi para birimi bulunmasına rağmen İngiliz sterlini de burada geçer.

İlginizi Çekebilir: 1 Sterlin Kaç TL Nereden Öğrenebilirim?

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kredi Hizmeti ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!