USD32,47
EURO34,82
JPY0,212000
RUB0,345300
GBP40,79
EURO/USD1,07
BIST9.530,47
GR. ALTIN2.467,71
BTC61.455,30

PTT Asker Yol Parası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır 2022?

PTT Asker Yol Parası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır 2022?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Asker yol parası sorgulama işlemleri yılın her dönemi askere gidecek ve askerden gelen vatandaşlar tarafından gerçekleştirilmektedir. TSK tarafından verilen bu destek hem askere giderken hem de askerden dönerken verilmektedir. Askere gidecek olan adayların ilk asker yol paraları PTT şubelerinde T.C. kimlik numaralarına yatmaktadır. Asker dönüşü yol parası ise Ziraat Bankası hesaplarına tezkereden birkaç ay sonra yatmaktadır.

Ülkemizde belirli bir yaşlarını dolduran bütün gençlerin askere gitme zorunluluğu vardır. Askere gitmeye engelleyecek sebeplerden bir tanesi üniversite okumak olabilir. Bunun dışında farklı bir sebepten dolayı askere gidemeyen kişiler bu süreyi tecil ettirebilir. Fakat askerlik görevi baki olarak devam edecektir. Bu sebeple belirli bir dönem geldiği zaman insanların askere gitmesi gerekecektir.

PTT Asker Yol Parası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır 2022?

Askerliği memleketimize yakın bir yerde yapabileceğiniz gibi Uzak mesafelerde de yapabilme durumumuz olabilir. Askerlik, acemi birliği ve usta birliği olmak üzere 2 farklı kategoride gerçekleşir. Askerliği yapacağınız yere gitmek için ise seyahat etmeniz gerekebilir. Devlet bu konuda vatani görevini yapacak olan gençlere imkanlar sunarak asker yol parası vermektedir.

Neden Asker Yol Parası Veriliyor? | Asker Yol Parası Sorgulama

Birçok kişi asker yol parası neden verildiğini düşünüp bu konuda rahatsız olabilmektedir. Hatta bazı gençlerimiz asker yol parasının sosyal yardım anlamı taşıdığını düşünerek bu konuda rahatsız olabilmektedir. Fakat asker yol parası herhangi bir sosyal yardım değildir. Devletimiz vatanına hizmet etmek isteyen bütün gençlerin eşit koşullarda görev yerlerine gidebilmelerini sağlamak amacıyla böyle bir desteği vermektedir.

Çünkü askere gidecek olan bazı gençlerin ailelerinin maddi durumları iyi olmayabilir. Bazıları evli olabilir ve geçindirmek zorunda oldukları aileleri olabilir. Böyle bir eşitsizliğin ortadan kalkabilmesi için ve vatani görevini yerine getiren gençler için maddi zorluk ortadan kalkması için yemek ve yol parası karşılanmaktadır. Bu tutarlar PTT’ye yatar ve gençler paralarını PTT’den çekebilirler.

PTT Asker Yol Parası Sorgulama

Askerlik görevini yapmak isteyen gençlerin görev yerleri belli olduktan sonra askeriye ile devlet arasında yapılan yazışmalardan sonra kilometreye göre asker yol parası belirlenir ve gençlerin adına PTT ye yatış gerçekleştirilir. Askere gidecek olan gençler PTT ye başvurarak T.C. kimlik numaraları ile beraber bu paraları çekmeye hak kazanırlar. T.C. kimlik bilgileri vezne görevlisine verilerek asker yol parası sorgulama işlemi yapılabilmektedir.

PTT Asker Yol Parası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır 2022?

Bu paranın miktarı kilometreye göre her gence eşit şekilde verilmektedir. 2020 yılında bu para ile ilgili değişiklikler gerçekleştirilmiştir. Belirlenen iaşe bedeli dönemin şartlarının en yükseği şeklinde ayarlandığı için gençlerin kullanacakları seyahat yöntemlerinde oldukça yararlı olacak bir miktardır.

Askerlik Parası Yattığını Nasıl Öğrenebilirim?

Asker yol parası sorgulama işlemleri PTT şubelerinden yapılabilir. Genellikle askere gidiş için yatırılan askerlik parası birliğe teslim olma tarihine yakın PTT şubelerine yatırılmaktadır. Asker adayları PTT şubelerine giderek T.C. kimlik numaraları ile bu sorguyu gerçekleştirebilirler. Para hesabınıza yatmış ise vezne görevlisi size tam tutarı teslim edecektir.

Asker sürecinde de askerlik parası yatmaktadır. Bu sefer yatan askerlik parası ise askerde olduğunuz sürede yaptığınız görevlerin karşılığıdır. Bu ücret ise ziraat banka hesabınıza aylık olarak yatırılmaktadır. Her ayın ilk haftası genellikle tüm askerlerin parası hesabına yatmaktadır.

İlginizi çekebilir: İhtiyaç Kredisi Kaç Günde Sonuçlanır?

T.C. Kimlik Numarama Para Yatmış mı?

PTT Asker Yol Parası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır 2022?

Asker yol parası sorgulama işlemleri T.C. kimlik numarası ile yapılmaktadır. Bu sorguyu üç farklı şekilde yapabilirsiniz. İlk olarak 44 1 788 ALO PTT hattının arayarak sorgunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Telefonda sizinle ilgilenecek kişiye T.C. kimlik numaranızı vererek T.C. kimlik numarama para yatmış mı sorgusunun cevabını alabilirsiniz.

İkinci bir yol olarak da bir PTT şubesine giderek vezne çalışanının ekranından bu sorguyu gerçekleştirebilirsiniz. Vezne görevlisi sizden T.C. kimlik numaranızı öğrenerek sorgunuzu gerçekleştirecektir. Olumlu bir sorgu olursa istediğiniz takdirde paranızı anında size iletecektir.

Son olarak da PTT web sitesi üzerinden giriş yaparak asker parası sorgusu ya da T.C. kimlik numarama para yatmış mı sorgusu gerçekleştirebilirsiniz.

Askerlik Yol Parası Ne Zaman Yatar?

Askere gidecek olanların en çok merak ettiği konulardan birisi askere yol paralarının yatış tarihidir. Bu tarih herkesin askere gidiş tarihine göre değişiklik göstermektedir. Genel olarak askere teslim tarihinde 1 hafta kala paralar PTT’ye, T.C. kimlik numaranızla yatırılmaktadır. Bu parayı ister askere giderken alın isterseniz de askerden geldikten sonra alın. O para artık sizindir.

PTT Asker Yol Parası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır 2022?

Askere gidenlere iki kez askerlik yol parası yatmaktadır. Bu nedenle de iki kez asker yol parası sorgulama işlemi yapılmaktadır. İlk para askere gideceğiniz zaman yatırılmaktadır. İkinci para ise askerden döndükten bir iki ay sonra Ziraat Bankası hesabınıza yatırılmaktadır.

İlginizi çekebilir: Uzman Çavuş Nasıl Olunur?

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kredi Hizmeti ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!