USD33,02
EURO35,97
JPY0,209600
RUB0,375000
GBP42,92
EURO/USD1,09
BIST11.064,85
GR. ALTIN2.568,83
BTC64.235,20

Sendikasyon Kredisi Nedir? Sendikasyon Kredisi 2021

sendikasyon kredisi nedir
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sendikasyon kredisi nedir sorusu 1.4 milyar dolarlık yüksek kredilerin verildiğine dair haberlerin basında yer almasının ardından vatandaşlar tarafından merak edilir oldu. Vatandaşlar, bu kadar yüksek miktarlarda sendikasyon kredileri kimlere verilir ve nasıl verilir gibi soruları araştırmaya başladı. Bu araştırmalar üzerine internet sayfalarında birçok açıklama yayımlandı. Biz de bu konuda sizlere bazı noktaları aktaracağız.

Sendikasyon kredisi nedir sorusuna verilebilecek en kısa ve net cevap olarak sendikasyon kredisi bir borçlanma türüdür diyebiliriz. Bu borçlanma çok uluslu ticari bankalara karşı yapılır. Kredinin onaylanması ise bazı prosedürlere bağlıdır. Prosedürlere uyan hükümetler veya çok uluslu şirketler kredilerini aracı bankalar aracılığı ile alırlar.

Hükümetler ve çok uluslu şirketler gibi büyük kuruluşlar, tıpkı bizler gibi ara sıra borç para almaya ihtiyaç duyarlar. Borç almak istediklerinde de genellikle bankalara giderler. Yüksek miktarlardaki krediler için sendikasyon anlaşması yapılır. Bu anlaşma bir finans kurumu veya banka gözetiminde ve liderliğinde gerçekleştirilir. Birden fazla bankanın ve finansal kurumun aldığı bu nakdi krediye verilen isim sendikasyon kredisidir.

Krediyi alan ticari işletme global çapta bir prestij de kazanmış olur. Çünkü bu kredi büyük bir konsorsiyum tarafından şirketin titizlikle incelenmesinin ardından verilir. Büyük miktarlarda krediyi çevirebileceğine inanılan kurum sektörde ve piyasada ön plana çıkar.

Sendikasyon Kredisi Nedir?

Sendikasyon kredileri, herhangi bir bireysel borç verenin, makul bir şekilde teklif edemeyeceği kadar büyük bir kredi türüdür.

Hükümet organları, yüz milyonlarca dolar gerektiren devasa altyapı iyileştirmeleri için borç alabilir. Bir şirket, ekipman satın almak veya büyük ölçekli üretim için gelişmiş tesisler inşa etmek için ödünç alabilir. İşletmeler bu kredileri diğer şirketleri satın almak için kullanırlar ve ayrıca mevcut borçları yeniden finanse etmek için sendikasyon kredileri alırlar.

sendikasyon kredisi nedir

Borç verenler, bankalar ve finans şirketleri gibi büyük finans kuruluşlarının yanı sıra sendikalara katılarak faiz kazanmak isteyen kurumsal yatırımcıları içerir. Bazı durumlarda, borç verenler faizlerini satarlar veya krediyi başka yatırımcılara devredebilirler. Böylece nakit ikmali yapabilirler ve herhangi bir bireysel borçluya maruz kalma risklerini azaltabilirler.

Sendikasyon Kredileri Nasıl Kullanılır?

Bireysel bir borç veren özellikle büyük bir krediyi finanse edemediğinde veya istemediğinde, borçlular finansmanı ayarlamak için bir veya daha fazla lider banka aracılığıyla çalışabilir. Bu sendika yöneticisi, borçluyla birlikte faiz oranlarına, ödeme şartlarına ve bir ön ödeme belgesinde açıklanan diğer ayrıntılara ulaşmak için çalışır.

a) Bir Borçlunun Perspektifinden

Sendikasyon kredileri, önemli miktarda borçlanmayı nispeten kolaylaştırır. Borçlu, birkaç farklı borç verenden bireysel olarak borç almaya çalışmak yerine tek bir anlaşma ile finansman sağlayabilir.

b) Borç Verenin Perspektifinden

Sendikasyon kredileri, finans kuruluşlarının düzenleyici kredi limitleri nedeniyle karşılayabilecekleri kadar borç almalarını sağlar.

Borç verenler çeşitlendirilmiş halde kalabilir ancak yine de büyük, yüksek profilli anlaşmalara katılabilirler. Dahası, normalde çalışmadıkları sektörlere veya coğrafi pazarlara erişim elde ederler. Bu krediler, sözleşmeye bağlı yükümlülüklerdir. Onları diğer kıdemli sermaye kaynaklarına benzer kılar ve hatta teminatla teminat altına alınabilir.

Sendikasyon Kredisi Nedir? Sendikasyon Kredisi Türleri Nelerdir?

Krediler çeşitli şekillerde gelir ve tek bir kredinin birkaç farklı borç türü olabilir. Sendikasyon kredisinin türleri şu şekildedir;

1- Döner Borç

Döner borç, borç alanların yalnızca ihtiyaç duydukları şeyi ihtiyaç duyduklarında almalarına ve daha sonra daha fazlası için geri gelmelerine olanak tanır. Borç verenler bir maksimum kredi limiti belirler ve borçlular bir kredi limitine karşı defalarca ödünç alıp geri ödeyebilir (veya borcu “çevirebilir”).

2- Vadeli Krediler

Vadeli krediler, borçluların genellikle sabit ödemelerle kademeli olarak ödediği tek seferlik finansman sağlar. Bazı vadeli krediler, ödemeleri amorti etmek yerine, vade sonunda büyük bir balon ödemesine sahiptir.

3- Akreditifler

sendikasyon kredisi nedir

Bu banka garantileri, borçlunun birlikte çalıştığı birine güvence sağlar. Örneğin, bir yedek akreditif, bir altyapı projesi için milyonlarca dolar ödeyen bir belediyeyi koruyabilir. Ancak yüklenici projeyi tamamlayamaz. Akreditifler, belediyeye (masrafları yükleniciye ait olmak üzere) fon sağlayarak, diğer yüklenicilere ödeme yapmalarına veya sorunu başka yollarla çözmelerine olanak tanır.

4- Gecikmeli Çekme Hatları

Bunlar, borçluların planlanan harcamalar için belirli bir süre kullandıkları onaylanmış finansman hatlarıdır.

5- Diğer Düzenlemeler

Bir sendikasyon kredisi birkaç farklı terime sahip olabilir. Örneğin, bir kredinin borcun bir kısmı yedi yıl içinde, geri kalanı ise 10 yıl sonra ödenebilir. Ayrıca, bu kredilerin kredinin ömrü boyunca sabitlenmiş faiz oranları veya Londra Bankalar Arası Faiz Oranı (LIBOR) gibi bir endeksle dalgalanan değişken faiz oranları olabilir.

Sendikasyon Kredisi Nedir Konusuyla İlgili Önemli Olaylar

Sendikasyon kredisi nedir konusunun net olarak anlaşılması için somut örnekler verelim. Broadcom, 2018’de rekor kıran sendikasyon kredisi için 100 milyar dolar istedi. Şirket o sırada Qualcomm’u 121 milyar dolara satın alıyordu. Finansmanı güvence altına almak için Broadcom, aşağıdakiler dahil dünyanın en büyük finans kuruluşlarından bazılarıyla çalışacaktı:

sendikasyon kredisi nedir

 • Bank of America Merrill Lynch
 • Citigroup
 • Deutsche Bank
 • JP Morgan
 • Mizuho
 • Mitsubishi UFJ Financial Group
 • Sumitomo Mitsui Banking Corporation
 • Wells Fargo
 • Scotiabank
 • BMO Capital Markets
 • RBC Capital Markets
 • Morgan Stanley

Bu bankalar büyük olsalar da, kredileri kendileri tutmakta tereddüt ediyorlardı. Ve anlaşmaya varılmadan önce borcun bir kısmını diğer yatırımcılara satmayı düşündükleri bildirildi.

100 milyar dolar, Qualcomm satın alımının yanı sıra Qualcomm işlemlerinin Broadcom’a geçişiyle ilgili maliyetlerin karşılığını alacak. Anlaşmanın aşağıdakiler dahil birkaç segmenti içermesi bekleniyordu:

sendikasyon kredisi nedir

 • Bir yıl için 20 milyar dolar
 • İki yıl için 4.477 milyar dolar
 • Üç yıl boyunca 19.679 milyar dolar
 • Beş yıl boyunca 19.679 milyar dolar daha
 • Beş yıllık döner kredi olanağı olarak 5 milyar dolar
 • Faiz oranları, LIBOR’a göre% 1 ila% 1.37 arasında değişiyordu, bu nedenle değişken oranlı kredilerdi ve maksimum beş yıllık vadeleri vardı. Ancak anlaşma, Başkan Trump’ın ulusal güvenlik endişeleri nedeniyle onu yasaklayan bir emir imzalamasıyla feshedildi.

Sendikasyon kredisi nedir? Sendikasyon kredisi ne anlama gelir sorularına cevap vermeye çalıştık. Yazının daha geniş kitlelere ulaşması için sosyal medya hesaplarında paylaşabilirsiniz. Bizleri de sosyal medya hesaplarımızda takip ederek tüm yazılarımızdan anlık olarak haberdar olabilirsiniz. Diğer yazılarımız için buraya tıklayınız.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kredi Hizmeti ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!