USD32,86
EURO35,72
JPY0,215600
RUB0,381000
GBP42,42
EURO/USD1,08
BIST10.991,57
GR. ALTIN2.533,00
BTC65.597,22

Silikon Vadisi Bankası Yeni Sahibi First Citizens 500 Kişiyi İşten Çıkardı

silikon-vadisi-bankasi
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

BBC’nin yaptığı haber içeriğine göre Silikon Vadisi Bankası’nın (SVB) ABD operasyonlarının yeni sahibi konumunda yer alan First Citizens, daha önceki SVB çalışanlarına ait olan 500 görevi kesiyor.

Yaklaşık İki ay kadar önce First Citizens, SVB’nin çöküşünün ardından şirketi satın alarak yeni sahibi oldu.

SVB’nin Başarısızlığı Yetkilileri Harekete Geçirmeye Zorladı

SVB’nin ve diğer iki ABD bankasının gösterdiği başarısızlık, yetkili kişilerinin sorumluluk almasını zorunlu hale getirdi. Bu noktada da artık daha fazla hissedilmeye başlayan bankacılık krizi endişesi durumu, tetiklenerek katlanmaya başladı.

SVB’nin İngiltere’deki iş süreci, Londra merkezli bir bankacılık tekeli olan HSBC tarafından Mart ayı sürecinde, nominal 1 £ (1,25 $) karşılığı olarak satın alındı.

Frank Holding Kesintilerin Sorunları Çözeceğini Aktardı

BBC’nin yaptığı haber itibariyle görülen bir e-postada, First Citizens tarafından CEO’luğu yürütülen Frank Holding ise SVB’nin bu yılın ilk aylarında karşılaştığı sorunlara bir farkındalık oluşturdu.  Mevcut kesinti durumlarının “SVB’nin kurumsal işlevlerini tercih edeceğini ve müşteri odaklı iş pozisyonlarına herhangi bir personelin katılım göstermeyeceğini” söyledi.

İşten Çıkarma ve Hindistan’daki Ekiplerin Durumu

silikon-vadisi-bankasi
Silikon Vadisi Bankası Yeni Sahibi 500 Kişiyi İşten Çıkardı

“Hindistan’da ise SVB’yi destekleme faaliyetlerinde yer alan ekipler, değişikliklerden hiçbir şekilde etkilenmiyor” diye de ekledi.

BBC, işten çıkarma hamlelerinin şirketin total olarak sahip olduğu potansiyel işgücünün yaklaşık% 3 oranını içerdiğini belirtiyor.

First Citizens ve Banka Faaliyetlerinin Dayandığı Süreçler

Hikaye ilk olarak ABD merkezli şeklinde faaliyet gösteren haber sitesi, Axios tarafından ortaya atıldı.

ABD’nin Kuzey Carolina eyaleti içerisinde Raleigh’de bulunan First Citizens, mevcut durumu Amerika’nın en büyük ailesi kontrolünde yer alan bir banka olarak ifade ediyor. Ek olarak kendisi, son dönemlerde problem yaşayan bankaların güçlü bir alıcısı olarak yer alıyor.

Mevcut Başarının Şekillenmesindeki Detaylar

First Citizens markası, yapılan anlaşmalar itibariyle SVB’nin daha önceki 17 adet eski şubesi de markanın içerisinde bulunuyor.

HSBC, SVB’nin İngiltere’deki operasyon hareketlerini, hükümet ve İngiltere Merkez Bankası ortaklığı ile birlikte önemli bir bir anlaşma kapsamıyla satın aldı. Bu ayın ilk zamanlarında HSBC, kârının devralmadan önce yaklaşık 1,5 milyar dolarlık bir artışın gerçekleştiğini de belirtti.

Yine içerisinde bulunduğumuz ayda SVB’nin eski bir patronu olan Greg Becker, Kongre’deki bir söylemi esnasında özür diledi ve yükselişe geçen faiz oranlarını ve müşterilerin artan para çekme taleplerini bankanın çöküşündeki temel problemler olarak gösterdi.

Faiz oranı için belirtilen ait rakamlar, 2008 global finansal krizi esnasında ve yine Covid-19 pandemi sürecinde,; dünyanın dört bir noktasındaki merkez bankalarının ekonomik büyümeye yönelik teşvikler geliştirmeye odaklandığı için sert bir şekilde düşürüldü.

Fakat faiz rakamları içeren oranlar, merkez bankalarının yükselen fiyatları durdurmaya çabasına rağmen her geçen yıl yükseldi.

Bu faiz yükselişleri, birçok bankanın müşterilerinin parasının bir bölümünü elinde tuttuğu yatırımların değerini negatif olarak etkiledi ve ABD’deki banka başarısızlıklarının artmasına katkı sağlamış oldu.

Başvurucunun anlatımı, SVB’nin faiz oranına ait tehlikeleri azaltmadaki veya işlerin çeşitlenmesindeki başarısız unsurlardan dolayı liderliğini suçlayan düzenleyicilerin açıklamalarına göre çelişki süreçler doğruyor.

SVB’nin çöküşü, bir başka ABD’li borç veren Signature Bank’ın başarısızlığı takip etti ve Mayıs ayının ilk dönemlerinde JP Morgan Chase, çok fazla baskılara maruz kalan First Republic’i devraldı.

Bu arada Avrupa’daki İsviçreli yetkililer, birçok probleme sahip olan bankacılık devi Credit Suisse için İsviçreli savcıların soruşturma süreçlerini izlediğini söyledi ve rakibi konumunda yer alan UBS tarafından bir kurtarma anlaşmasına arabuluculuk etti.

Kaynak: https://www.bbc.com/news/business-65704855

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kredi Hizmeti ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!