USD32,51
EURO34,82
JPY0,211600
RUB0,345800
GBP40,69
EURO/USD1,07
BIST9.549,53
GR. ALTIN2.490,69
BTC62.789,29

2022 Sosyal Medyada Hakaret Cezası Kaç TL’dir?

sosyal-medyada-hakaret-cezasi
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Son günlerde sosyal medyada hakaret cezası ne kadardır sorusu çok fazla merak edilerek araştırılmaktadır. Öncelikle hakaret suçunu nelerin kapsadığından bahsedelim. Herhangi bir platformda bir kimsenin şahsına onurunu zedeleyecek derecede hakaret etmesi suç olarak kabul edilmektedir.

Söz konusu hakaret yorum olabilir, bir paylaşım ya da direkt mesaj olarak gönderilebilir. Bunlardan herhangi birinin yapılması halinde kişi karşı taraftan şikayetçi olursa savcılık hakaret davası açmaktadır. Sonrasında ise söz konusu suçun niteliğine bakılarak ceza uygulanmaktadır. Ceza 3 aydan başlayıp 2 yıla kadar olabilmektedir.

sosyal-medyada-hakaret-cezasi
sosyal medyada hakaret cezası

Sosyal medyada hakaret cezası içerisinde bir kamu görevlisinin işine hakaret etmek de vardır. Bir kimsenin dini inançlarının alaya alınması siyasi görüşlerine hakaret edilmesi ya da felsefi görüşleri hakkında onur zedeleyecek derecede bir şey yazmak ya da mesaj göndermek söz konusu ceza kapsamındadır. Az önce belirttiğimiz durumlardan herhangi biri olması halinde cezanın alt sınırının 1 yıl olması gerekmektedir. Eğer hakaret suçu bir kamu personeline karşı işlenirse yarı oranında artırılmak durumdadır. Suçun aleni bir şekilde işlenmesi de cezanın artmasını sağlayan unsurlardan bir tanesidir.

Sosyal Medyada Hakaret Cezası

Hakaret suçunun işlenmesi için hangi sözlerin sarf edildiği de merak edilen hususlardan bir tanesidir. Bir hakaret suçunun tespiti sosyal medya hesaplarına, whatsapp konuşmalarına ya da maillere bakılarak anlaşılmaktadır. Hakaret davası açılması ve suçun sabit olması için de kişinin onuruna ve şerefini zedeleyecek şekilde hakaret edilmesi kötü sözler sarfedilmiş olması gerekmektedir. Peki bu kötü sözler nedir?

sosyal-medyada-hakaret-cezasi

Bir hakaret suçu işlenmesi için kişiye şerefsiz ya da hayvan gibi sözlerin sarf edilmesi dahi yeterlidir. Karşı taraf bu sözleri ederken kişinin onurunu ve haysiyetini rencide etmesinin açık olması gerekmektedir. Geri zekalı kelimesi de çok sık hakaret amacı ile kullanılan kelimelerden bir tanesidir. Bu söz de hakaret olarak kabul edilmekte ve kişinin onurunu zedelemeye yetmektedir.

Tüm bunların yanı sıra herhangi bir sosyal medya hesabından kişinin fotoğraflarının paylaşılması ve söz konusu fotoğrafların üzerine kişinin onurunu kıracak onu incitecek sözler ya da cümleler yazılması da hakaret suçu olarak kabul edilmektedir. Sosyal medyada hakaret cezası verilebilmektedir.

Sosyal Medya Hakaret Davası Açma – Sosyal Medyada Hakaret Cezası

Sosyal medya hakaret suçu nereye şikayet edilir de bu konu da en çok merak edilen sorulardan bir tanesidir. Öyle ki her gün binlerce kişi internet üzerinden bu sorunun cevabını aramaktadır. Tanıdığınız ya da tanımadığınız birisi size sosyal medya üzerinden onurunuza ya da kişiliğinize hakaret ettiyse bunu şikayet edebilir ve karşı tarafın ceza çekmesini sağlayabilirsiniz.

sosyal-medyada-hakaret-cezasi

Bunun için savcılığı suç duyurusunda bulunmanız gerekmektedir. Savcılık da sizden delil isteyecektir. O nedenle söz konusu hakaretlerin ekran görüntüsü alınarak delillendirilmesi gerekmektedir. Böylece savcının da uygun görmesi halinde hakaret davası açılmaktadır.

İlginizi çekebilir: Evden Çalışmak İsteyenler Sabit 900 TL Maaş ve Aylık 4 Bin Lira Kazanmak İster misiniz?

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kredi Hizmeti ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!