USD32,77
EURO35,09
JPY0,208900
RUB0,366300
GBP41,61
EURO/USD1,07
BIST10.471,32
GR. ALTIN2.457,00
BTC66.298,53

İskan Nedir? İskânsız Arsa Alınır mı?

iskan nedir
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İskan nedir sorusu özellikle bir arazisi olan ve ev inşa etmek isteyenlerin araştırdığı ve sorduğu bir sorudur. Tapuda iskan ne demek sorusunun birçok açıklaması vardır. Ama kısaca; yapı kullanma izin belgesinin halk diline yerleşmiş şekli olan iskân, hukuksal süreç açısından kullanılabilen alanlar için verilmektedir. İskânı olmayan bir binada oturan kişilerin bulundukları alanın tam olarak kullanıma açık olmadığını bilmeleri gerekmektedir.

Buna rağmen ülkemizde inşa edilen binaların %50’sinin de iskânı bulunmamaktadır. İskânın neden verilmediği büyük önem taşımaktadır. Bu aşamada alan ile ilgilenen kişilerin belediyeler aracılığıyla konu hakkında gereken bilgileri edinmesi gerekmektedir. İskân ruhsatı almak için yapılan başvurularda istenen evraklar arasında;

  • Yapı ruhsatı,
  • SGK ilişiksizlik belgesi,
  • Su veya elektrik borcunun olunmadığına dair belge,
  • Yapı uygunluk denetim formu yer almaktadır.

İskan nedir? İskan Belgesi Nedir?

İskan nedir? Yapı kullanma izin belgesinin halk diline yerleşmiş hali olan iskân, hukuksal süreç açısından kullanılabilen alanlar için verilmesidir.

İskânsız arsa alınır mı? İskan olmazsa ne olur? 5 yıl içinde iskan alınmazsa ne olur? Sorusuna cevap vermeden önce iskânın neden alınmadığının araştırılması gerekmektedir. Yeterince araştırmanın yapılmaması gelecekte ciddi sorunların yaşanmasına neden olabilir.

İskansız Binaların Riskleri Nelerdir?

Yetersiz sermayeye sahip ve tecrübesiz firmalar tarafından yapılan inşaatlarda firma kendi işlerini hallettikten sonra kayıplara karışmaktadır. Bu tür bir durumda müteahhitten ev alanlar ciddi sorunlar ile karşılaşmaktadır.

Arsa sahiplerine verilen sözlerin yerine getirilmemesinden kaynaklanan durumlarda sözleşmenin feshine kadar gidebilecek durumlarla karşılaşılır. Bu nedenle tapusunu müteahhit üzerinden almış kişiler evsiz kalma riski ile karşı karşıya kalırlar. Pek çok farklı konuda sorumlu hale gelebilirler. Bu nedenle arsa veya ev satın almadan önce mutlaka gerekli kontroller uzman kişiler aracılığıyla yaptırmalıdır.

iskan nedir

İnşaat sektörünün hız kazandığı günümüzde yatırım amaçlı veya kullanmak için alacağınız her türlü gayrimenkulün

Gibi konularında gereken bilgiye sahip olmak zorunda olduğunuzu kesinlikle unutmayın.

Bir yapının veya arsanın aranan kriterlere uygun olup olmadığını gösteren belge olan iskân, bu nedenle büyük önem taşımaktadır. İskânı olmayan, alınamayan veya verilmeyen yerlerden ev veya arsa almanız belli riskleri göze almanız anlamına gelmektedir. Binaların iskân ruhsatının alınması için,

iskan nedir

  • Yangın merdivenlerinin,
  • Depreme dayanıklılığın,
  • Yangın söndürme tüplerinin,
  • Sığınakların uygunluğunun kontrolleri sağlanmaktadır.

İskânı olmayan bir yerden arsa almak veya ev sahibi olmak beraberinde ciddi riskler getirmektedir. Yapının ya da alanın içinde ciddi can kayıplarının ve yaralanmaların yaşanmasının sağlanacağı bu durumda siz de kendi güvenliğiniz için iskânı olan binaları seçmelisiniz.

İskan Nedir? Tapuda İskan Ne Demek? Projelendirme ve Tüm Detaylar

İskan nedir? Kentsel dönüşüm projelerinde iskan olmayan yapılarda nasıl bir yol izlenir? imar planına uygunluk nasıl kontrol edilir? sorularının yanıtları ve tüm detaylar yazının devamında!

İskan Nedir? Kentsel Dönüşüm Projelerinde İskânı Olmayan Yapılar ve İskan Sorgulama E-Devlet

iskan nedir

İskan nedir? İskan yapı kullanma izin belgesinin halk diline yerleşmiş halidir. İskânı olmayan yapılar özellikle kentsel dönüşüm projelerinde karşılaşılan sorunlardan biridir. Mutlaka yapılması gereken bir işin yapılmaması veya alınması gereken bir önlemin alınmaması sebebiyle yaşanmaktadır. Bu tür durumlarda konunun muhataplarının gerekli önlemleri alması ve varsa eksiklerin tamamlanarak mutlaka iskânın alınması gerekmektedir.

Bugün online olarak binanızın ya da arsanızın iskânının olup olmadığının iskan sorgulama e-devlet üzerinden giriş yaparak ya da belediyeden iskan sorgulama talebinde bulunarak öğrenebilirsiniz. Bu nedenle işlemleri gözünüzde büyütmeyin ve yerinizden kalkmadan almayı düşündüğünüz taşınmazın hukuki içeriği hakkında bilgi edinin.

İskan Nedir? İmar Planına Uygunluk Nasıl Kontrol Edilir?

İskan nedir? İskan yapı kullanım izni belgesinin halk diline yerleşmiş halidir. Oturma izni olarak alınan iskân ise bina tamamlandıktan sonra alınabilmektedir. Yapı müteahhidinin gerekli işlemleri başlatmasının ardından yetkililer alanı ziyaret ederek gerekli kontrollerin yapılmasını sağlayacaktır.

  • Yapı önceden tasdiklenen plana uygun olarak yapıldıysa sorun yaşanmadan kullanım iskânı da çıkacaktır.
  • Ancak imar planına aykırı bir sistem ile karşılaşılırsa o zaman belirlenen süre zarfında alanın tasdiklenen projeye uyumlu hale getirilmesinin sağlanması istenecektir.

Son yıllarda sağlanan avantajlı faizler ve göz dolduran kampanyalar nedeniyle herkes ev veya arsa sahibi olabilmek için uygun şartları yaratabilmektedir.  Bu aşamada tüketicilerin mutlaka bilinçli davranmaları ve yer seçiminde uygun ve deneyimli kişilerden bilgi almaları gerekmektedir.

Birikimleriniz veya hayalleriniz gayrimenkule yatırılırken tüm varlığınız elinizden uçup gitmesin. Özellikle büyük hizmetler alırken bir bilene danışmak ve söylediklerini dinlemek her zaman kârlı çıkmanız anlamına gelecektir. İskan nedir nasıl alınır, iskan harcı ne kadardır gibi tüm soruların yanıtlarını mutlaka öğrenin. Bu bilgiler ışığında  gayrimenkul yatırımı konusundaki işlemlerinizi gerçekleştirin.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kredi Hizmeti ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!