USD33,03
EURO35,98
JPY0,209000
RUB0,375600
GBP42,87
EURO/USD1,09
BIST11.064,85
GR. ALTIN2.579,55
BTC64.767,12

2023 Yılı Tarım Bakanlığı Mazot Gübre Desteği

tarim-bakanligi-mazot-gubre-destegi
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tarım Bakanlığı mazot gübre desteği çiftçiler için büyük önem arz etmekte. Tarımsal faaliyetlerini daha rahat devam ettirebilmek için çiftçiler destek ödemelerinden yararlanıyor. Durum böyle olunca da mazot gübre desteği 2023 yılında ne kadar olacak soruları da hız kazandı. Peki, mazot gübre desteği ne kadar? Tarım Bakanlığı mazot gübre desteği nasıl alınır?

Tarım Bakanlığı Mazot Gübre Desteği Başvuru İşlemleri Nasıl Yapılır?

tarim-bakanligi-mazot-gubre-destegi
Tarım Bakanlığı Mazot Gübre Desteği

Tarım Bakanlığı’nın çiftçilere destek olmak amacı ile yapmış olduğu yardımlardan faydalanmanın şartları bulunmaktadır. Peki, mazot gübre desteği nasıl alınır?

Mazot gübre desteği başvuru işlemlerinden yararlanmak isteyen çiftçiler şu adımları takip etmelidir;

  • Öncelikle ilk yapılması gereken adım, çiftçilerin “Çiftçi Kayıt Sistemi” ne kayıt olmaları gerekmektedir. Eğer çiftçiler bu sisteme kayıtlı ise kayıtlarını yıl içerisinde güncellemelidirler.
  • Sisteme kayıt olan veya bilgilerini güncelleyen çiftçiler, Tarım Bakanlığı mazot gübre desteği ve toprak analizi desteğinden yararlanmak istediğine dair başvuru dilekçesi hazırlamalıdır. Hazırlanan dilekçe belirtilen süre zarfında “Çiftçi Kayıt Sistemi” ne kayıtlı olduğu İl veya İlçe müdürlüklerine vermeleri gerekmektedir.
  • Toprak analizi desteğinden yararlanmak isteyen çiftçiler için Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş olan laboratuvarlarda toprak analizi işlemlerini yaptırmaları gerekmektedir.
  • Parselleri 50 dekar ve üzeri olan çiftçiler için, bu parselin gübre desteğinden faydalanabilmesi için bakanlıkça yetkilendirilmiş olan laboratuvarlarda toprak analizi yaptırılması zorunludur.
  • Çiftçiler Çiftçi Kayıt Sistemi kayıtlarını ve Tarım Bakanlığı mazot gübre desteği ve toprak analizi başvurularını arazilerinin bulunduğu il veya ilçe müdürlüklerine, şayet birden farklı ilçede arazileri bulunuyorsa ikamet etmiş olduğu ilin il veya ilçe müdürlüğüne başvuru yapmaları gerekmektedir.

2023 Mazot Gübre Desteği Ne Kadar?

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesine göre tarım desteklerinin çiftçilere ödemeleri 2023 yılı bütçesinden gerçekleşecek. Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli çerçevesinde arpa, buğday, yulaf, çavdar ve tritikale için dekar başına 121 lira destek ödemesi yapılacaktır. Destek ödemesinin 75 lirası mazot geriye kalan 46 lirası ise gübre içindir.

Yapılacak olan destek ödemeleri çiftçilerin banka hesaplarına yapılacaktır. Destek ödemelerinin nakit olmayacağı da yapılan açıklamalarda belirtilmiştir.

Tarım Bakanlığı Mazot Gübre Desteği 2023 Ödemeleri Ne Zaman Yatacak?

tarim-bakanligi-mazot-gubre-destegi

Tarım Bakanlığı mazot gübre desteği ödemelerinin normal şartlarda 2023 Mart ayında yatması gerekiyordu. Fakat ödemelerin 6 ay öne çekilmesiyle birlikte çiftçiler de destek ödemelerinin ne zaman yatacağına ilişkin net bir tarih bekliyor. Peki, mazot gübre desteği ne zaman yatacak 2023 yılı ödemeleri ne zaman?

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi destek ödemelerinin 2023 Mart ayında değil de 6 ay daha erken ödeneceğini açıkladı. Yapılan açıklamaların ardından destek ödemelerinin 2022 yılında ödenebilmesi için ve bu ödemelere ilişkin ortaya çıkan finansman maliyetlerinin karşılanabilmesine ilişkin Cumhurbaşkanı kararı, Resmi Gazete’ de yayımlandı.

27 Ocak tarihinde mazot gübre destek ödemelerinin hesaplara yatmaya başladığını geçtiğimiz günlerde Bakan Kirişçi açıkladı.

Mazot Gübre Desteği Sorgulama Nasıl Yapılır?

Tarım Bakanlığı mazot gübre desteği sorgulama işlemleri e-Devlet üzerinden yapılmaktadır. Çiftçiler TC kimlik numaraları ve şifreleriyle birlikte sorgulama ekranından kolayca işlemlerini gerçekleştirebilmektedir.

1 – TC Kimlik No ile Mazot Gübre Desteği Sorgulama

Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı olan çiftçiler, TC kimlik numaraları ve şifreleriyle birlikte e-Devlet üzerinden işlemlerini kolayca gerçekleştirebilmektedir.  Sorgulama yapabilmek için e-Devlet üzerinden arama butonuna Çiftçi Kayıt Sistemi yazmak yeterlidir. Ardından karşınıza çıkacak olan ekranda TC Kimlik numaranızı ve şifrenizi girerek adınıza yapılmış olan Tarım Bakanlığı mazot gübre desteği ödemelerini görebilirsiniz.

2 – Mazot Gübre Desteği Sorgulama E-Devlet Üzerinden Nasıl Yapılır?

tarim-bakanligi-mazot-gubre-destegi

Tarım Bakanlığı mazot gübre desteği ödemeleri e-Devlet üzerinden kolaylıkla sorgulanabilmektedir. Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı olan çiftçiler vatandaşlık numaraları ve şifreleri ile birlikte sorgulamalarını gerçekleştirebilirler. Başvuru işlemlerini belirtilen şekilde tamamlayan çiftçiler bu ekran aracılığıyla yapılacak olan ödemeleri takip edebilir ve sistemde görebilirler.

Son Dakika Mazot Gübre Desteği için Ziraat Bankası Tanımlaması Nasıl Yapılır?

​2022 yılı hububat grubu (Buğday, Arpa, Çavdar, Tritikale ve Yulaf) için gerçekleştirilecek olan Tarım Bakanlığı mazot gübre desteği erken ödemelerinden yararlanabilmek için Ziraat Bankası’na başvuru yapmak gerekmektedir. Peki, mazot gübre desteği ziraat bankası tanımlama nasıl yapılır? Çiftçiler öncelikle internet şubesi /  mobil bankacılık veya bizzat bankaya giderek şahsen başvuruda bulunmak gerekmektedir.

Tarım Bakanlığı mazot gübre desteği ödemesi için tanımlama yapmanız gerekmektedir. Yapılacak olan ödemeler nakdi olarak ödenmeyecektir. Ayni yapılacak olan ödemeler için erken dönemde başvuru yapmak önemlidir. Erken dönemde başvuru işlemlerini tamamlamayan üreticiler mazot ve gübre desteği ödemelerini 2023 yılı Mart ayı içerisinde Ziraat Bankası tarafından alamayabilirler.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kredi Hizmeti ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!