USD32,36
EURO34,43
JPY0,212000
RUB0,346400
GBP40,33
EURO/USD1,06
BIST9.814,19
GR. ALTIN2.437,83
BTC67.056,08

Ziraat QR Kod ile Para Çekme Nasıl Gerçekleştirilir?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ziraat QR kod ile para çekme özellikle Ziraat Bankası müşterilerinin merak ettiği bir olaydır. Gelişen bankacılık uygulamaları ve temassız işlemler sayesinde günden güne bu tarzdaki işlemler önem kazanıyor. Covid- 19 gibi bulaşıcılığı yüksek virüslerin etkisiyle beraber temassız işlemlere öncelik veriliyor.

Ziraat QR Kod ile Para Çekme İşleminde Ziraat Bankası QR Kod Aktifleştirme Nasıl Yapılır?

Yukarıda bahsedilen durumlar göz önüne alındığında Ziraat QR kod ile para çekme işlemi de bu durumlarda imdada yetişiyor. Karta gerek duyulmayan bu işlemde Ziraat Bankası hesap müşterisi olmanız yeterlidir.

Bu bankanın kullanıcıları temassız olarak para çekme işlemini gerçekleştirmek için öncelikle QR kod aktifleştirmesi yapmalıdır. QR kod aktifleştirmesi Ziraat Bankası mobil uygulama üzerinden yapılıyor. Bu işlem için ilave olarak ek bir şeye gerek yoktur. Uygulamaya girildikten sonra QR işlemleri alanından kolayca parayla ilgili işlemler gerçekleştiriliyor.

Ziraat Bankası ATM’lerinde QR Kod ile Para Nasıl Çekilir?

ziraat-qr-kod-ile-para-cekme
Ziraat QR Kod ile Para Çekme

Ziraat QR kod ile para çekme işlemi için Ziraat Bankasının ATM’lerine cep telefonuyla birlikte gitmek gerekir. Cep telefonunun kamerasında herhangi bir problem olmaması veya şarj durumunun yeterli olması da dikkat edilmesi gerekenlerdendir. Ek olarak telefonun konum özelliği de açık olmalıdır. Bu hususlar dikkate alındığında basit adımlarla Ziraat ATM’lerinden QR kod yöntemiyle para çekebilirsiniz:

 • Ziraat Mobil uygulamasına giriş yapılmalıdır.
 • Ana menüden ‘QR İşlemleri’ alanına gidilmelidir.
 • Karşılaşılan QR işlemleri alanından ‘Para Çekme’ seçeneğine tıklanmalıdır.
 • Para çekilecek hesap seçilmelidir. Ziraat QR kod ile para çekme işlemi farklı bir banka ATM’sinde yapılıyorsa muhakkak ‘Diğer ATM’ seçeneği işaretlenmelidir. Diğer ATM seçeneğinde yapılacak para çekme işlemleri için de kart seçimi yapılmalıdır.
 • Daha sonraki ekranda çekilmek istenen tutar girilmelidir. Çekilecek tutarın 10 veya 10’un katları olmasına dikkat edilmelidir. Daha sonra ‘Devam’ seçeneğine tıklanmalıdır.
 • Bu adımlardan sonra ATM’de ‘Giriş’ tuşuna basılmalıdır, QR işlemleri seçilerek ekranda çıkan QR kodu Ziraat Mobil uygulamasındaki kameraya okutulmalıdır.

Bu adımlardan sonra şüpheli bir durum yoksa gerekli kontroller yapılarak paranız teslim edilir.

Ziraat QR Kod ile Para Çekme Limiti Kaçtır?

ziraat-qr-kod-ile-para-cekmeZiraat QR kod ile para çekme limiti, her kullanıcıya uygulanan güvenlik önlemlerinden birisidir. Mobil banka dolandırıcılığı durumlarında mağduriyet yaşanmaması adına bankalar belirli limitler koymaktadır. ATM bütçesi de göz önüne alındığında limit koyulması mantıklı bir uygulamadır.

Ziraat QR kod ile para çekme limitini 24 saat içinde 1.500 TL olarak belirlemiştir. Her 24 saatte bir 1.500 TL para çekilebilir.

Ziraat QR Kod ile Para Çekme Hatası Nedir? Nasıl Düzeltilir?

Dijital ortamda yapılan işlemlerde problemler yaşamak olası durumlardandır. Kullanıcı kaynaklı problemler yaşansa da bankamatiklerden ötürü problemler de yaşanabilmektedir. Konum hatası yaşanıyorsa telefonun konum özelliğini açmak sorunu gidermek adına yapılacaklardandır.

Ziraat QR kod işleminizi gerçekleştiremiyoruz problemlerinde QR kod okutulurken ATM ekranının yeterli kadar okutulduğundan emin olunmalıdır. Bazı ATM’ler bulundukları konum nedeniyle güneş ışınlarına maruz kalırlar ve böyle olunca da ATM ekranları gözükemez. ATM ekran parlaklığı artma şansı bulunmadığından kodun okunması için elle gölge oluşturulup ATM ekranı güneşten korunmalıdır.

Ziraat QR kod ile para çekme işleminde telefon kamerasından kaynaklı sorunlar da olabilir. Bu durumdan ötürü sıkıntı olmaması adına işlemden önce telefon kamerası iyice temizlenmelidir. Bir başka sorunda ATM kaynaklıdır ve bu durumlarda Ziraat Bankası müşteri hizmeti veya banka yetkilileri ile irtibat kurmak en sağlıklı yol olacaktır.

Ziraat QR Kod ile Para Yatırma Nasıl Gerçekleştirilir?

ziraat-qr-kod-ile-para-cekmeZiraat Bankası QR kod ile para yatırma işlemi de tıpkı Ziraat QR kod ile para çekme işlemi gibidir. Dikkat edilmesi unsurlara ek olarak Ziraat QR kod ile para yatırmada para ünitesi olmayan ATM’lerde bu işlem gerçekleştirilemez. Para yatırma ünitesi olan bir ATM’de Ziraat QR kod ile kartsız para yatırma işlemi şu şekildedir:

 • Ziraat Mobil uygulamasına giriş yapılır.
 • Menü açılarak ‘QR İşlemleri’ seçeneğiyle ilgili olan ekrana ilerlenmelidir.
 • ‘QR İşlemleri’ ekranından ‘Para Yatırma’ seçeneğine tıklanmalıdır.
 • Karşılaşılan ekranda hangi hesaba QR ile para yatırmak istenildiği seçilmelidir.
 • ATM’de giriş tuşuna basılmalıdır ve QR işlemleri kısmında ‘Para Yatırma’ seçeneği tıklanmalıdır.
 • Bu adımlardan sonra tekrardan Ziraat Mobil uygulamasına dönülmeli ve para yatırma işlemi onaylanmalıdır.
 • ATM ekranında karşılaşılan QR kod mobil uygulama kamerasına okutulmalıdır.
 • Para, para yatırma ünitesine bırakılma ve ATM’nin para tanımlama işlemini bitirmesi beklenmelidir.
 • ATM onay ekranında yatırılan tutar kontrol edilmeli ve tutar doğruysa ATM üstünden onay verilmelidir.

Ziraat QR Kod ile Para Yatırma Limiti Var Mı?

Ziraat QR kod ile para çekme limiti gibi para yatırma limiti de önemli bir konudur. Para çekme işlemlerinde belirli bir limit olmasına karşılık para yatırmada herhangi bir sınırlama yoktur. Tek bir sınırlama vardır o da çok yüklü miktarların tek seferde yatırılamayacağıdır. Banknotlar parça parça yatırılmakta olup parçalar halinde yüklü miktarda para yatırılabilir.

 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kredi Hizmeti ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!