USD33,04
EURO35,98
JPY0,209000
RUB0,375300
GBP43,00
EURO/USD1,09
BIST11.064,85
GR. ALTIN2.577,10
BTC64.619,28

Gelmiş Geçmiş En Çok Satan Kitaplar

gelmis-gecmis-en-cok-satan-kitaplar
çok satan kitaplar
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tüm zamanların en çok satan ve okunan kitapların hiç merak etmiş miydiniz? Eğer ettiyseniz ve ne olduklarını merak ediyorsanız bu kitapların ne olduklarını öğrenebilirsiniz. Genel olarak bu en çok satan kitaplar incelendiğinde insan ve çok hikayeleri sevdiği göze çarpar.

Best seller olarak bilinen kelime her kitapçının rafında karşılaştığınız bir kelime öbeğidir. Bunun aslında en büyük anlamı dünya üzerinde en çok satan kitaplar olduğudur. Genellikle bir kütüphaneye girdiğinizde veya bir kitapçıdan kitap satın almak istediğinizde belki de gözünüze en çok çarpan kısım budur.

gelmis-gecmis-en-cok-satan-kitaplar

Daha önce hiç best seller mantığını nereden geldiğini araştırdınız mı? Eğer daha önce araştırmadıysanız The New York Times çok satanlar listesi sizin için bir yanıt olabilir. 1931 yılında gazetenin bir köşesinde başlayan bu akım günümüze kadar gelen oldukça faydalı bir oluşumdur. Biraz daha araştırıldığında Aslında bu listeyi Kansas City adlı bir gazetenin 1889 yılında başlattığı görülür.

En Çok Basılan Kitaplar

Genel olarak incelendiğinde en çok basılan ve satılan kitaplar dini içerikli kitaplar olmuştur. Matbaanın da bulunup geliştirilmesi sayesinde bu dini kitapların basılıp satılması hız kazanmıştır. Hatta matbaa bulunduktan sonra basılan ilk kitap Gutenberg’in İncil kitabıdır.

gelmis-gecmis-en-cok-satan-kitaplar

O dönemlerdeki insanların dini önem vermesi ve el ile yazılan İncillerin artması sebebiyle özellikle dini içerikli kitapların basımı ve çok satması mantıklı bir sonuçtur. Bu kitapların eski zamanlarda elle yazıldığını düşünürseniz matbaanın bulunması ile oldukça fazla kitabın basılması söz konusu olmuştur.

1 – İncil

Geçmiş bilgiler incelendiğinde en çok satan ve basılan kitap muhakkak İncil’dir. O dönemlerde matbaanın yeni bulunması ve din ile yönetimin baskın gelmesi İncil’in de fazlaca basılıp satılmasını etkilemiş olabilir. Araştırılan ve bulunan verilere göre geçmişten günümüze kadar 5 milyar İncil kitabının basıldığı bilinmektedir.

gelmis-gecmis-en-cok-satan-kitaplar

Kiliselerin yaygınlaşması, insanların Hristiyanlığı tanıması ve benimsemesine bağlı olarak İncil’in basımı hızlanmıştır. Bugüne kadar da oldukça fazla basılarak bu listenin en başına yerleşmiştir. Diğer dinlerden daha eski olmasının da buna etkisi vardır.

2 – Kuran’ı Kerim

Geçmişten günümüze kadar en çok basılan ve satılan kitapların dini kitaplar olduğundan bahsedildi unun başında her ne kadar İncil gelse de günümüze kadar 800 milyon civarında Kur’an-ı Kerim basılıp satıldığı bilinmektedir.

gelmis-gecmis-en-cok-satan-kitaplar

Her ne kadar dini kitaplar best seller kategorisinde yer almasalar da aslında en çok basılan ve dağıtılan kitaplar arasında yer alırlar. Çünkü o dönem basılan dini kitaplar ücretsiz bir şekilde dağıtıldıkları için mantıken en çok satan kategorisinde de yer almamaları olasıdır.

En Çok Satan Kitaplar

1 – Ben Hur

Dini kitapların dışında ücret karşılığında en çok satılan 20 kitap arasında Ben Hur geliyor. Bu kitabın bilinen 20 milyon kopyası basılıp satılmıştır. Tarihi bir kitap olma niteliğindeki bu kitabın muhakkak filmini de seyretmişsinizdir.

gelmis-gecmis-en-cok-satan-kitaplar

 

2 – The Bridges Of Madison County

Bu kitap da en çok satan 20 kitap arasında önemli bir yere sahip. Roman, nispeten yeni olmasına rağmen 60 milyon kopya satabilmiştir. İlk 20 arasında yer alan The Bridges Of Madison County kitabının Türkçe çevirisi zor olsa da birkaç kaynaktan sağlanabiliyor.

gelmis-gecmis-en-cok-satan-kitaplar

3 – Çavdar Tarlasında Çocuklar

Bu kitap ahlak dışı ve açık saçık anlatımlara yer verdiği düşüncesi ile Amerika Birleşik Devletleri’nde bir dönem yasaklanmıştır. Her ne kadar bir dönem yasaklı olsa da Çavdar Tarlasında Çocuklar kitabı 65 milyon adet sattığı için best seller liselerinin 18 sırasında yer alır.

gelmis-gecmis-en-cok-satan-kitaplar

4 – Simyacı

188 sayfalık bir kitap olan Simyacı en çok satan kitaplar arasında da yerini almıştır. Simyacının Anlamını pek çoğunuz biliyor olsa da bilmeyenler için basit bir anlamı vardır. Simyacı genellikle bilimin öncesinde bu işlerle uğraşmış kişilere verilen bir isimdi. Kitapta da Simyacı ve bunun uğraştığı işlerle alakalı çok güzel konulara değinilmiştir.

gelmis-gecmis-en-cok-satan-kitaplar

5 – Harry Potter Serisi

En çok satan kitaplar listesinin geri kalan kısmında büyük yer kaplayan Harry Potter serisi hepinizin oldukça fazla sevdiği ve belki de defalarca filmlerini izlediği bir kitap serisidir. Her yaşa hitap etmesinin yanı sıra akıcı ve yalın anlatımı ile yediden yetmişe her kişinin severek okuduğu kitaplar arasında yer alır.

gelmis-gecmis-en-cok-satan-kitaplar

Harry Potter serisinin her bir kitabı günümüze kadar yaklaşık 65 milyon adet satılmıştır. Harry Potter serisinde bulunan kitapların tamamı 500 milyon adet satılarak günümüzde en çok satılan Romanlar arasında yerini alır. Hatta Harry Potter serisini yazan yazar da dünya üzerinde kitap yazarak milyarder olan bir kişi unvanını da almıştır.

gelmis-gecmis-en-cok-satan-kitaplar

Harry Potter serisi 7 adet kitaptan oluşur ve listelerin 10 sırasına kadar da en çok satan kitaplar arasındaki yerini korur. Bu kitabın en çok satmasını etkileyen bir diğer etken de yayınevinin tavsiyesi üzerine yazarın kitap üzerinde sadece soyadını açık bir şekilde yazması gösterilebilir.

6 – Dan Brown Kitapları

Hepiniz en az bir kere Dan Brown’un adını duymuşsunuzdur. En çok satan kitaplar arasında sıklıkla Dan Brown’un kitaplarını görebilirsiniz. Gizem ve macera içerikleri kitapları sevenler için hem açık bir anlatıma hem de Sürükleyici bir dile sahip Dan Brown kitaplarını muhakkak okumalısınız.

gelmis-gecmis-en-cok-satan-kitaplar

7 – Pinokyo

Çizgi filmlerinden de konusuna aşina oldunuz Pinokyo kitabı çocukların ve hatta yetişkinlerin dahi günümüze kadar severek alıp okuduğu romanlar arasında yer alır. Hayal gücünün sınırlarını zorlayan ve aynı zamanda eğitici bir niteliğe sahip Pinokyo günümüze kadar en çok satan kitaplar arasında kendine bir yer edinmiştir.

gelmis-gecmis-en-cok-satan-kitaplar

Pinokyo kitabı özellikle 1940 yılında Disney’in yaptığı ilk çizgi filmlerden birisi olma unvanına sahiptir. Bu nedenle de Pinokyo’ya duyulan popülarite gün geçtikçe artış göstermiştir. Tiyatroları, sinema filmleri ve çizgi dizileri ile çocukların gönlünde taht kuran pinokyo halen daha satmaya ve okunmaya devam ediyor.

8 – She

Bu kitap Türkçe ‘ye Ayşe olarak aktarılmıştır. Çünkü Afrika’daki iki gezgin ve maceraperest kişinin yolculuğunu anlatan bu kitapta yerlilerin She olarak adlandırdıkları beyaz bir kadına itaat etmeleri konu alınıyor.

gelmis-gecmis-en-cok-satan-kitaplar

9 – Narnia Günlükleri

Çocuk edebiyatının önemli serileri arasında yer alan Narnia Günlükleri de en çok satan ve sevilen kitaplar arasındadır. Aslan, Cadı ve Dolap olarak adlandırılan bu kitap Türk mitolojisinden de ögeler barındırır. Bu kitap günümüze kadar Türkiye nüfusundan daha fazla satılmıştır. Toplamda bu rakam 95 milyonu bulmuştur. En çok satan kitapların hemen hemen Hepsinin en az bir kere filminin çekildiğini de unutmamak gerekir.

gelmis-gecmis-en-cok-satan-kitaplar

10 – Agatha Christie Kitap Serileri

Kişisel anlatımlarının yanı sıra yaratıcılığı ile ön plana çıkan ve fantastik konuları macera ile polisiye ile birleştiren bu yazarın kitapları oldukça fazla satmıştır. En az bir tanesini kesin okumuşsunuz veya duymuşsunuzdur.

gelmis-gecmis-en-cok-satan-kitaplar

11- Lotr Serisi

J.R.R Tolkien adlı yazarın yazdığı efsane kitap serisi en çok satan kitap serileri arasındadır. Filmine de tanıklık ettiğiniz bu başyapıtın hayranları her geçen gün artar. Hatta şu sıralar yeni bir dizisi de çekildi.

gelmis-gecmis-en-cok-satan-kitaplar

Kendine has dili ve muhteşem anlatımıyla herkesi kendine hayran bırakan bu kitap serisini okuyup filmlerini de izleyebilirsiniz. Fantastik ve macera karışımı kitapları büyük ilgi görmüş ve halen daha günümüzde değerini yitirmemiştir.

 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kredi Hizmeti ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!