Dünyanın En Pahalı Balı Kantaron Balının Kilosu 10 Bin Euro
 • ALTIN (TL/GR)
  973,35
  % 1,09
 • AMERIKAN DOLARI
  18,4883
  % 0,04
 • € EURO
  17,8480
  % 0,59
 • £ POUND
  20,0009
  % 1,13
 • BITCOIN/TL
  375134,578
  % 7,51
 • RIPPLE/TL
  8.71
  % 1,47
 • ETHEREUM/TL
  25733
  % 7,00
 • BIST 100
  %
Developer Mode on

Kilosu 10 Bin Euro Olan Dünyanın En Pahalı Balı Kantaron Balı Nerede Bulunur?

Kilosu 10 Bin Euro Olan Dünyanın En Pahalı Balı Kantaron Balı Nerede Bulunur?

Dünyanın en pahalı balı olarak Guinnes Rekorlar Kitabı’na giren kantaron balı, Türkiye’nin mağaralarından çıkartılıyor. Deniz seviyesinden 2 bin 500 metre yüksekte bulunan bu bal arı kolilerinden uzağındaki mağaralardan toplanıyor. Kilosu 10 Bin Euro (yaklaşık 97 bin TL)’dan alıcı bulan bu bal fiyatı ile Guinnes Rekorlar Kitabı’na da girmeyi başardı.


Türkiye birçok lezzeti ile dünya gastronomisinde adından söz ettirmektedir. Son olarak da kantaron balı ile dünyada konuşulma başarısı gösterdi. Guinnes Dünya Rekorlar Kitabı resmi web sitesinden yapılan açıklamada kantaron balı dünyanın en pahalı balı olarak listeye girdi. 16 Mart’ta yapılan açıklama ile Centauri markasının balı olarak bilinen kantaron balının listeye girdiği tescillenmiş oldu. Duyurunun ardından hakem heyeti ile yapılan görüşmede de balın lezzeti onaylandı ve haber doğrulandı.

Kantaron Balı Fiyatı Nedir?

dünyanın en pahalı balı kantaron

Centauri balı olarak bilinen bu bal mağaralardan toplanmaktadır. Yaşam alanında uzakta bulunan balın arı kolonilerden uzak olması da ayrı bir özelliğidir. 2500 metre rakımda bulunan mağaraların içinden toplanan bu balın kilosu 10 bin euro bedelle alıcı buluyor. Balın fiyatının bu denli yüksek olması vatandaşların da iştahını kabartıyor ve yeni bir iş kolu olarak her yerde kantaron balını arıyorlar. Dünyanın en zengin insanı olabilmek için bir fırsat ürünü olarak görülüyor.

Dünyanın En Pahalı Kantaron Balının Faydaları Nelerdir?

Kantaron balı aslında alışık olduğumuz bal tadından uzak bir lezzete sahiptir. Koyu rengi ve acı tadı ile birçok kişinin damak tadına hitap etmemektedir. Ama bu durum kalitesinin ve faydalarının yüksek olduğu gerçeğini gölgelememektedir. Balın içerisinde zengin miktarda;

 • Magnezyum
 • Potasyum
 • Fenol
 • Flavanoid
 • Antioksidanlar bulunmaktadır.

dünyanın en pahalı balı kantaron

Tüm bu maddeler tıbbi yönden faydası olan değerli maddelerdir. Balın üretiminde geleneksel yöntemlerin dışında uygulamalar tercih edilmektedir. Bu uygulamalar sayesinde balın kalitesi de artmaktadır. Kaliteli bir bal üretimi için arıların yetiştirilmesi çok önemlidir. Kantaron balı üreticileri bunun farkında olarak arıların yetiştirilmesinde farklı uygulamalara yönelmektedir. Belli kurallar ışığında yetiştirilen arılar ve üretilen bal zorlu bir süreçten geçmektedir.


Geleneksel bar üreticileri yılda 2-3 kez bal hasadı yapabilmektedir. Fakat kantaron balında böyle bir durum söz konusu değil. Cenuta balı yılda sadece 1 kez hasat edilmektedir. Zorlu bir süreç sonrasında elde edilen bu bal bu nedenle de astronomik fiyatlara satılmaktadır. En kaliteli balın hasat edilebilmesi için de ballardan alınan numuneler Türkiye Bilim Kurulu Gıda Enstitüsüne gönderilmektedir. Yapılan analizler ışığında dünyanın en pahalı balı kantaron balı hasat edilmektedir.

Centauri Bal Kurucusundan Açıklamalar

dünyanın en pahalı balı kantaron

Centauri Bal kurucusunun bal hakkında söylediği sözler Guinnes Rekorlar Kitabı web sitesinde yayınlandı. Ahmet Eren Çakır ürettikleri bal hakkında;

“ Gerçek bal marketlerde ve dükkanlarda satılamaz çünkü arılar asla doğal olarak insan tüketimi için tonlarca bal yapamaz. Bazıları bunun pahalı bir bal olduğunu söylüyor. Ben ona dünya hazinesi diyorum” açıklamasında bulundu.

Basında Kantaron Balı ve En Özel Ballar Hakkında Videolar

Dünya basınında yoğun bir ilgi gören kantaron balı haberlerde büyük bir ilgi ile izlendi. Farklı ülkelerin TV kanallarında dünyanın en pahalı balı hakkında videolar yayınlandı. Biz de sizlere hem dünyanın en pahalı balı hakkında haberleri hem de gerçek bal videolarını sunmak istedik. İşte o haberlerden ve videolardan bazıları;

1- Rekorlar Kitabına Giren Bal

2- Karadeniz’in Deli Balı

3- Kestane Balının Çıkartılma Anı

4- Muhteşem Anzer Balı

5- Ormanın Gizli Hazinesi Bal

6- Hakiki Bal Nasıl Anlaşılır?

7- Dünyanın En Pahalı Balı Kantaron Balı

YORUMLAR YAZ