USD32,22
EURO34,95
JPY0,205900
RUB0,359900
GBP41,11
EURO/USD1,08
BIST10.676,65
GR. ALTIN2.426,54
BTC68.583,68

Dupont Analizi Nedir? 3 Dupont Analizi Formülü

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dupont analizi, finansal analizlerde kullanılmak üzere Dupont şirketler grubu tarafından ortaya atılan bir analiz çalışmasıdır. Farklı sektörlerde boy gösteren birçok iş kolunun finansal durumunu ve üretim gücü performansını bu yöntem ile hesaplayabilirsiniz. Şirketin genel analizini, teknikte kullanılan bazı oranları kullanarak rahatlıkla ortaya çıkabilirsiniz.

Bu analizin sonucunda şirketin mali durumu hakkında bilgiler çıkartılabilmektedir. Ayrıca şirketin sermaye durumuna dair geniş analizler yapılabilir. Çıkan sonuçlara göre şirketin sahip olduğu sermaye düzeyi hakkında rapor çıkartılabilir. Bu raporlar ve sermaye analizleri özellikle borsada yatırım yapmak isteyen yatırımcılara çok değerli bilgiler ve fikirler sağlarlar.

Dupont Analizi Formülü ve Dupont Analizi Oranları

Dupont analizi| Dupont Analizi Nedir? 3 Dupont Analizi Formülü

Söz konusu analiz türü şirket veya yatırımcılar tarafından yapılabilir. Bu analizi yaparken yararlanılan 3 farklı formül çeşidi vardır. Her bir formül çeşidi yatırımcılara farklı fikirler sunmak açısından değerlidir. Her bir formül, hisse alacaklara şirket hakkında yüksek ve düşük karlılık durumlarını raporlarlar. Bu formüller şu şekildedir;

 • ROE = (Kar Marjı) X (Varlık Döngüsü) X (Kaldıraç Çarpanı)
 • ROE = Net Kar /Satış) X (Satış / Varlıklar) X (Varlık / Sermaye)
 • ROE = (Net Kar / Sermaye)

Her bir formül yatırımcılara altın değerinde bilgiler sağlamaktadır. Bu formülleri kullanarak yapılan analizler yatırımcının, şirkete dair yatırımlarını yönlendirmesi açısından önemli doneler verir. Yatırımcı da bu doneleri kullanarak yatırım yapmak veya yapmamak konusunda sağlam adımlar atar.

Dupont Analizi ROE’si Nedir? ROE Analizi

Dupont Analizi Nedir?
Dupont Analizi Nedir?

ROE kelimesi ulusal sözlüklerde return on equity olarak bilinen kelimenin kısaltmasıdır. Türkçedeki karşılığı olarak öz varlık karlılığı terimi kullanılmaktadır. ROE sayesinde yatırımcıların şirkete yaptıkları yatırımlar karşılığında ne kadar kar payı alacağı hesaplanır. Kısaca, hisse sahiplerinin dağıtılacak kar payından alacakları kar oranını göstermektedir.

Bir şirket, varlıklarını verimli şekilde kullanarak bir başarı ve kar elde edebilir. Eğer yapılan hesaplamalar sonrasında öz varlık karlılığı yüksek çıkar ise şirketin verimlilik açısından başarılı bir iş çıkardığı söylenebilir. Böyle bir durumda da yatırımcıların alacakları kar payı miktarları da yaptıkları yatırımlara göre değer kazanacaktır.

Dupont Analizi Yorumlama

Finansal analizlerde kullanılmak üzere Dupont şirketler grubu tarafından ortaya atılan bir analiz çalışmasıdır. ROE karşılaştırması yapılarak şirketin finansal yapısı hakkında da değerli bilgiler edinilebilir. Bu karşılaştırma sırasında ROE büyüme hızı ve satışların karlılığı, satış büyüme hızı değerlerine bakılır. Eğer bir şirket ROE hızından da hızlı şekilde büyüme gösteriyor ise o şirketi büyük ihtimalle finansal diğer bir açıdan sıkıntılı dönemler bekliyordur. Uzmanlar böyle bir durumda şirketin finansal yapısının zayıfladığı yorumunu yapmaktadır. Fakat tam tersi durumda yani şirket büyüme hızı ROE hızına göre düşük seviyede ise şirketin finansal yapısı güçlenmektedir.

Dupont Analizinde ki Önem Nedir?

Dupont analizi| Dupont Analizi Nedir? 3 Dupont Analizi Formülü

Finansal analizlerde kullanılmak üzere Dupont şirketler grubu tarafından ortaya atılmış bir analiz çalışmasıdır. Yatırımcılar veya şirket yöneticileri tarafından yapılan bu analize göre ROE’ye etki eden durumlar ortaya çıkartılır. Hangi durumlarda ROE harekete geçiyor veya hızlanıyor gibi çıkarımlar yapılır. Bu çıkarımlara göre şirketin ve yatırımların yönetilmesi kolaylaşır. Bu analizler yukarıda verdiğimiz dupont formülleri ile yapılmaktadır. Formüller kullanılarak şu analizler yapılmaktadır;

 • Kar marjı hesap içine dahil edildiğinde şirketin verimlilik analizi elde edilir.
 • Şirketin cirosu hesap içine dahil edildiğinde ise o şirketin varlıkları nasıl bir verimlilik ile kullandığı analiz edilir.
 • Finansal kaldıracın dahil edildiği formülle ise şirketin yaptığı işlemler sırasında kaç kaldıraç sistemi kullandığı hesaplanır.

Şirkette hisse sahibi olan veya olmayı düşünen yatırımcılar bu sonuçlara göre fikir sahibi olurlar. Yatırımlarını bu sonuçlara göre yönlendirirler. Finansal özgürlük açısından bu yönlendirmeler önemlidir.

Dupont Analizi Hesaplama, Dupont Analizi Örneği ve Dupont Analizi Tablosu

Yazımızda bahsettiğimiz formülleri kullanarak bir örnek yapalım. Bu örnek ile konu daha net anlaşılacaktır. Finansal kaldıraç, gelir tablosu, net satışlar, aktif devir hızı, finansal oranlar, oran analizleri temel olarak daha kolay görülecektir. Toplam varlıklar ve kar marjı hesapta görülecek.

Dupont Analizi Excel Tablosu

dupont analizi nedir
dupont analizi nedir

Yukarıda bulunan tablo yıllara göre şirketin analizini gösteren bir tablodur. Bu excel tablosunda bulunan analizi google drive linkine tıklayarak indirebilirsiniz. Bir de dupont analizi örneği ile konuyu bağlayalım. Örneklerde geçen değerler ve firma ismi örnek amaçlıdır, hiçbir gerçeklik payı yoktur.

dupont analizi örneği

Kredi Hizmeti ROE = (4.000 / 20.000) X (20.000 / 50.000) X (50.000 / 10.000)

Kredi Hizmeti ROE = 0,20 X 0,40 X 5 = 0,40 o da eşittir %40…

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

 1. Bir sonraki yazınıza şu dönemde nasıl bir yatırım yapılabileceğinden de bahseden bir konu ele alırsanız çok memnun olurum. Malum şu sıralar ekonominin hali. Bir miktar birikimimiz var nasıl değerlendireceğimizi bilemez olduk. Tl de kaldıkça değer kaybediyor. İyi çalışmalar.

  Cevapla
  • 25 Ekim 2020, 18:32

   Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz. Bu konu hakkında yakın zamanda bir yazımız olacaktır. Takip etmeye devam edin 🙂

   Cevapla
Giriş Yap

Kredi Hizmeti ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!